dinamik frenleme

Alternatif akım motorlarını durdurmak için stator sargıları’na doğru gerilim uygulanarak motorun durmasını sağlayan uygulamaya dinamik frenleme veya elektriksel frenleme denir.

Alternatif akım motorları makina ve fabrika uygulamalarında sistemin çalışma prensibine göre tasarlanan ve iş kazalarını önlemek için acil duruşlarda dinamik frenleme kullanılmaktadır.

Asenkron motorların  enerjisi kesildiği yada stop butonuna basıldığı anda motorun enerjisi kesilir ama motor mili motorun yüküne göre belirli bir süre dönmeye devam etmektedir.  dinamik frenleme uygulaması ile motorun üzerindeki yüke göre  ani veya  kısa sürede durdurabiliriz.

Buton Kontrollü Dinamik Frenlemenin Çalışma Prensibi

Kumanda ve güç devresinde kullanılan elektrik malzemeleri

  • 1 adeat 1x ve1 adet 3x Sigorta
  • 2 adet kontaktör: 1 adet frenleme için kullanılıyor.
  • 1 adet termik
  • 1adet trafo
  • 1 adet köprü tipi doğrultmaç frenleme için
  • 1 adet jog buton top için
  • 1 adet yaylı buton

Frenlemenin Çalışması:

Yukarıda çizmiş olduğumuz  kumandamız da start butonuna bastığımız anda DF kontaktörü enerjisiz olduğu için M kontaktörü çeker ve M kontaktörümüzün yardımcı kontağıda start butonumuzu mühürleyerek motorumuz devamlı çalışmaya başlar. Stop butonumuza bastığımızda kumanda devresine bağlı olan trofa enerjilenir ve  aynı anda M kontaktörünün enerjisi kesildiğinden dolayı M kontaktörün kapalı yardımcı kontağından enerji geçer ve  DF kontaktörü çeker ve güç devresinde termik ve kontaktör arasına dc bir voltaj uygulayarak motoru dinamik frenlemiş oluruz. Devrede zaman rölesi kullanmadığımız için motor tamamen durana kadar elimizi stop butonundan çekmemeliyiz.

Termik ve kontaktör arasına doğru akım uyguladığımızda stator sargıların da sabit manyetik alan meydana gelir ve dönen  motorda oluşan değişken manyetik alanı keserek motorun durmasını sağlar.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here