1 Kw Kaç Hp Gücü

Kilowatt (Kw)

Tanım: Bir kilovat (sembol: kw), Uluslararası Birimler Sisteminde bir güç birimidir. Kilowattın temel birimi, ismini İskoç mucidi James Watt’tan alan watt’tır.  örnek kilo, kilovatın saniyede bin watt veya bin joule’e eşit olduğu anlamına gelir.

Tarih / köken: Kilowatt’ın temel birimi, adını James Watt adlı İskoç bir mucitten alan watt’tır. Bu, ilk olarak 1882’de Watt’ın isminin bir güç birimi olarak kullanılmasını öneren bir mühendis ve girişimci olan Sir Charles William Siemens tarafından önerildi. O sırada kullanılan birimler sistemi içinde birimi tanımladı ve tanımı 1908’de kabul edildi.

Mevcut kullanım: Kilowattlar dünya çapında tipik olarak motorların çıkış gücünü ve elektrikli motorların, aletlerin, makinelerin ve ısıtıcıların gücünü ifade etmek için kullanılır. Bir ev tarafından kullanılan elektrik tipik olarak kilovat saat veya kWh olarak ölçülür. Bu ölçü, son kullanıcının elektrik tüketimini hesaplamak ve faturalandırmak için kullanılır, yani 1000 watt bir saatlik bir süre boyunca uygulanır. Megawatt veya gigawatt saat, daha büyük binalarda veya endüstriyel uygulamalarda kullanılabilir.

Beygir Gücü (hp) Nedir?

Hp ne demek? 75 kg ağırlığındaki bir yükün 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için gerekli olan güç miktarına denir. Tanım: Beygir gücü birimi (sembol: hp) bir güç ölçü birimidir. Genellikle mühendislik teknolojisinde motorların veya motorların çıkışıyla ilgili olarak, bir güç ölçüm birimidir

Beygir gücü, genellikle otomobil ve elektrik motorlarının güçlerinin belirlenmesi için kullanılan güç birimidir. Terim, buhar makinelerinin üretilmeye başlandığı yıllarda, bu makinelerin güçlerinin olası alıcılar tarafından kolayca anlaşılabilmesi için James Watt tarafından geliştirilmiştir.

Beygir gücü olarak da bilinen mekanik beygir gücü yaklaşık 745,7 watt  = 0.745kw  olarak tanımlanır.  Ek olarak, elektrik motorlarını derecelendirirken, bir beygir gücü (hp) 745.7 watt’a eşittir. 1 kilowatt (kw) ise 1.341 hp eşittir.

Tarih / köken: Beygir gücü terimi, 18. yüzyılın sonlarında James Watt tarafından buhar motorlarının çıktısını taslak atların gücüyle karşılaştırmak için benimsendi. Watt, atların çıktısını motorların çıktılarıyla karşılaştıran ilk kişi değildi. 1702 gibi erken bir tarihte, Thomas Savery, bir motorun çıkışını açıklarken atlara atıfta bulundu. Watt’ın bu fikir üzerine inşa ettiğine ve büyük ölçüde buhar motorunu pazarlamak için beygir gücü terimini tanıttığına inanılıyor. Terim daha sonra, bugün yaygın olarak kullanılan emperyal ve metrik beygir gücü ölçümleri gibi diğer çıkış gücü türlerini içerecek şekilde genişletildi.

Kilowatt (KW) Birimini Beygir Gücüne Dönüştürme

1 kW = 1.341 Beygir gücü 1 beygir gücü = 0.745 kW

Örnek-1: 20 kw kaç beygir (hp) gücüne eşittir.

20 kW’ı beygir gücüne dönüştürme (metrik): 20 kW = 20 × 1.341 = 26.8204 hp

Örnek-2: 100 kw kaç beygir (hp) gücüne eşittir.

100 kW’ı beygir gücüne dönüştürme 100 kW = 100× 1.341 = 134.1 hp

Örnek-3: 10 hp kaç Kw eşittir.

10 hp Kw dönüştürme 10 hp = 10×0.745= 7.45 Kilowatt

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here