rüzgar enerji adası

Avrupalı elektrik iletim şirketi Tennet, devasa büyüklükte 12 GW gücünde açık deniz rüzgar enerji adası kurmayı planlıyor.

Tennet, Danimarka, Hollanda ve Almanya’ya elektrik ihraç edecek devasa bir sınır ötesi rüzgar enerjisi projesinin temelini oluşturacak bir enerji adası oluşturmak için bir plan ortaya koydu.

TenneT Holding CEO’su Manon van Beek, şirketin 12 MW’lık bir açık deniz enerji adası,  üç büyük ülkeye yeşil enerji sağlamaya yardımcı olabileceğine inandığını söyledi.

Danimarka Enerji Ajansı genel müdürü Kristoffer Böttzauw, Avrupa’nın “açık deniz rüzgârını bir sonraki seviyeye getirmek” için adımlar atması gerektiğini kabul etti.

Danimarka’nın yakın zamanda biri Kuzey Denizi’nde diğeri Baltık’ta olmak üzere iki adet daha enerji adası inşa etmeyi önerdi.

Bay Gaastra, bu türden devasa açık deniz rüzgar projelerinden üretilen enerjinin karaya nasıl ve nerede getirileceğini ele almanın önemli olacağını söyledi. Ayrıca, karaya büyük miktarda enerji getirmeyle ilgili olası çevresel sorunları ele almanın ve bunun nerede olabileceğini dikkatlice belirlemenin önemli olduğunu söyledi.

Kaynak: https://www.rivieramm.com/news-content-hub/tennet-tables-plan-for-12-gw-offshore-energy-island-60926

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here