2020'de İzlenecek İlk 10 IoT Girişimi

IoT girişimi 2019 yılından günümüze %35 artış gösterdi. En çok artış gösterdiği sektörler kurumsal ve otomotiv sektörüdür. Bu sektörde imalat, perakende ve toptan ticaret ve ulaşım endüstrileri arasında rekabet eden sadece Crunchbase’de 34.000 den fazla şirket bulunmaktadır. Covid-19 piyasaya sert ekonomik etkisi ile IoT girişimlerinde gelirde 10 milyar dolar düşüş sağladı. Sağlık sektöründe ise 4 milyar dolar artış olacak yönde tahmin ediliyor.

Bir girişimin yeni müşterileri çekme yeteneğini, mevcut ve öngörülen gelir artışını, çözümlerini büyüyen endüstrilere uyarlama yeteneğini ve seçilen pazarlardaki pozisyonunu eşit derecede ağırlaştıran bir metodolojiye dayanarak, aşağıdakiler 2020’de izlenecek ilk 10 girişimdir.

 1. Armis Güvenliği
 2. Bastille
 3. Blues Wireless
 4. Helyum
 5. Sonlu Durum
 6. AI
 7. Inspirit IoT
 8. IO
 9. PoLTE
 10. Karamba Security

Armis Güvenliği 

Armis güvenliği 2015 yılında kurulan şirketin finans, sağlık, üretim ve yüksek teknoloji sektörlerinde aktif müşterileri bulunmaktadır. Armis’in misyonu, siber saldırılara karşı taviz vermeden işletmelerin yeni bağlantılı cihazları benimsemelerini sağlamaktır. Armis’i benzersiz ve izlemeye değer kılan şey, konseptleri ürünlere dönüştürme çabası ve platformlarında yenilikler yaratan başarılı bir yapıdır.

Armis, ağ üzerindeki ve dışındaki aygıtları keşfeden, riskleri ve saldırıları belirlemek için uç noktadadır. Davranışını sürekli analiz ediyor. Şüpheli veya kötü amaçlı aygıtları tanımlayıp karantinaya alarak kritik bilgileri ve sistemleri koruyan kurumsal düzeyde bir güvenlik platformudur. Risk yönetimi ile birlikte tespit ve yanıt konusunda derinlemesine uzmanlık, ve güvenilen tüm cihazları korumak için yardımcı olmaktadır.

Armis Security

Bastille

Bastille girişim şirketi 2014 yılında kurulmuştur. Yazılım radyo yardımıyla kurumsal tehdit tespitinde öncüdür. Bastille, bir kuruluşun kurumsal hava sahasında bilinen ve bilinmeyen mobil, kablosuz ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarına tam görünürlük sağlar. Patentli yazılım tanımlı radyo ve makine öğrenimi teknolojisi sayesinde, güvenlik ekiplerine ağ altyapısı için tehlike oluşturabilecek riski doğru bir şekilde ölçme ve havadan kaynaklanan tehditleri azaltma olanağı sağlayan tehditleri tespit eder ve yerelleştirir.

Bastille’de şu anda 17 ABD Patenti yayınlandı ve daha beklemede. Bastille’in yazılım tanımlı sensör dizileri 60 MHz’den 6 GHz’e kadar tarama yapar.

 • Hücresel
 • Wifi
 • Bluetooth
 • Bluetooth Düşük Enerji
 • ZigBee
 • DECT

Yazılım tanımlı telsizleri kullanarak tüm yayıcıları ayrı ayrı görüyoruz ve daha sonra dizilerdeki protokol kod çözücüleri kullanarak protokolleri dijital olarak de modüle ediyoruz. Bastille’in teknolojik uzmanlığı, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi yalnızca hücresel sinyalleri kullanarak cep telefonlarını içeride doğru bir şekilde bulabilen tek çözümün ticari kullanılabilirliğini duyurdukları ile etkileyici bir şekilde kanıtlanmıştır.

Bastille

Blues Wireless 

Blues Wireless girişimi, hücresel IoT potansiyelini açığa çıkararak işletmeleri ve insanları ile daha iyi iletişim kurmayı planlamaktadır. Notecard adıyla yayınlanan Beta sürümü bulut tabanlı izleme ve bağlantılı işlemler için basit ve uygun maliyetli bir mobil IoT çözümü hazırlamaktadır. 2019 yılında Blues Wireless ile birlikte düşük ve güçlü hücresel bağlantılara dayanan bir dizi hizmette AT&T ile işbirliği yaptıklarını açıkladı. 2018 yılında kurulan Ray Ozzie şirketi Seattle, Washington da bulunmaktadır.

blues wireless

Helyum 

Helyum girişim şirketi müşterilerine 495 dolara satılan Helium HotSpot’larını benimsemeye motive etmek için benzersiz bir yaklaşım sunuyor. Helyum ağını oluşturmak ve IoT cihaz verilerini aktarmak için geliştirici platformudur. Platformlar arası IoT sensörleri ve cihazları için internet bağlantısını basitleştiren eşler arası kablosuz bir ağ üzerine kurulmuştur.

Helyumu ayıran en önemli noktası düşük güçle Nesnelerin interneti ile cihazları için kablosuz kapsama alanı sağlama yeteneğidir. Cihazları satın almak ve kullanmak için ödeme yöntemi olarak kripto para birimi Helium’u ile sahip olabilirsiniz. Hücresel modemin maliyetinin 1 / 1000 oranında 200X wifi aralığına sahip “LongFi” kablosuz ağlar oluşturmaya yardımcı oluyor.

SWIM AI

Swim şirketi 2015 yılında Kaliforniya’da bulunan San Jose bulunmaktadır. Swim AI girişimi ile birlikte akıllı şehirler, işletmeler, ekipman üreticileri ve IOT işletmeleri için gerçek zamanlı analitik ve makine öğrenimi gerçekleştiren uç tabanlı yazılım sunmaktadır.

Yazılımı yerel olarak oluşturulduğu sensörler, cihazlar ve ekipmanlardan gelen büyük miktarda veri akışı işler ve analiz etmektedir. Ağ hacimlerini azaltır ve gerçek zamanlı makine öğrenimi iş bilgileri üretir. Swim, verileri gerçek zamanlı olarak iç görülere dönüştürmek için yazılımlarını en üst düzeyde kullanır ve bunları işletmelere, personele, operatörlere ve müşterilere sunar. Yazılım tak ve çalıştır çözümü sunmaktadır.

Inspirit IoT

Inspirit IoT girişimi, akıllı IoT uygulamalarını etkinleştirmek için geliştirilmiştir. Makine öğrenimi araç seti  ve üst düzey sentez  ile birlikte donanım hızlandırıcı çözümler sunmaktır. Bu girişimi en önemli kılan noktası ise, IoT donanımının makine öğrenimi performansını hızlandırmayı amaçlamasıdır. Bunu da  sensör istihbarat analizleri konusundaki uzmanlıkları ile yapmaktadır. Şirketin analitiği, tasarım araçları ve özel platformlar aracılığıyla derin sinirsel ağ analizi ve optimizasyon araçları, chip-agnostik yüksek seviye sentezi ve donanımı hızlandırmasıdır. Çözümleri sunmak için müşterilerin verimli donanım dağıtımı için pazarlarda cazip bir kanal ve müşteri deneyimi sunmalarını hedeflemektedir.

SPAN IO

Span IO 2018 yılında San Francisco’da kurulmuştur. Yenilenebilir enerjinin hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlamak ve ev için sezgisel bir arayüz sağlamak için ürünler geliştirir.

Müşteri deneyimini geliştirirken çevre üzerinde olumlu bir etki yaratabilmek için ürünler oluşturma tutkusu olan bir grup mühendis ile çalışmaktadır. Şebeke kenarında görünürlük ve kontrol sağlayan akıllı donanım ve yazılım geliştirmenin enerji sektörüne dönüşümsel olacağına ön görmektedirler ve şirketin enerji, yazılım, donanım ve tüketici finansmanı alanlarında alan uzmanları tarafından desteklenmektedir. Yenilenebilir enerjinin hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlamaya odaklanan temel ürünler geliştirmek için ekiplerinin güç üretimi, enerji dönüşümü, kontroller ve sistem entegrasyonu konusundaki ortak deneyimlerinden oluşmaktadır.

PoLTE 

Bulut konum servisleri platformu olan Polte’nin geleneksel olarak GPS teknolojisine patentli bir alternatiftir ve her yerde bulunan 4G ve 5G hücresel ağlardan ve bulut bilişimden yararlanarak yüksek doğrulukta iç ve dış mekan hizmeti verisi sağlamaktadır. Hücre üzerinden C-LoC teknolojisi, varlıkların hareket halinde olduğu tedarik zinciri, lojistik, nakliye, imalat, sağlık, otomotiv, enerji, devlet ve paylaşım ekonomisi yaygın olarak dağıldığı bu sektörleri için tasarruf sağlamaktadır.

Karamba Security 

Endüstri 4.0 denetleyicilerinden biri olan Karamba Security’nin patentli yazılımı, otomotiv ECU’ları, kurumsal uç cihazlar ve IoT uç noktaları dahil olmak üzere çok çeşitli bağlı cihaz ve sistemlerde siber saldırıları algılar ve önler. Karamba’nın güvenlik çözümleri, cihazların içine yerleştirilmiştir. Müşterinin kullanımına gerek kalmadan ve ihmal edilebilir bir performans etkisi olmadan otomatik olarak çalışır.

Sonlu Durum 

Sonlu Durum girişimi ile müşterileri yakalama, analiz etme ve öneride bulunma kabiliyetine sahip oldukları IoT cihaz zekası seviyesi açısından dikkat çekici olmuştur. Şirketin teknolojisi, bilgisayar korsanlarının cihazlarından ödün vermeden önce işletmelerin güvenlik açıklarını belirlemelerine, risklerini ölçmelerine ve önleyici tedbirler almalarına yardımcı olmaktadır. Siber güvenliğin merkezinde yer alan Finite State şirketi 2017 yılında kurulmuştur. Merkezi Columbus, Ohio da bulunuyor. Fortune 50 ve ABD İstihbarat topluluğuna hizmet eden yirmi yıllık bir sistemdir.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/louiscolumbus/2020/05/25/the-top-20-iot-startups-to-watch-in-2020/#652c22a17697

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here