2021'de Seçebileceğiniz Açık Kaynaklı IoT Araçları

IoT, teknik ve dijital dünyada popülaritesini artırdı. Nesnelerin interenti ( IoT) nedir ve nerelerde kullanılır adlı yazımızda bahsetmiştik. Akıllı ve birbirleriyle haberleşen ilişkili cihazlar ve özerk çalışan müşteri elektroniği gibi kavramları, 20. Yüzyılın sonundan günümüze kadar daha çok tanınır bir hâl aldı.

IoT teknolojisi, kullanıcıların kullandığı; uygulamalar ve araçları arasında geniş kapsamlı bir ara yazılım sisteminde gelişmiştir. İmalat, tıp, tarım, işletme gibi sektörlerdeki endüstriyel IoT ‘un yanı sıra günlük yaşantımızda da, yaşam tarzı olarak da milyarlarca küresel IoT projesi, kullanıcıların işini kolaylaştırmaya devam ediyor.

Birçok kuruluş, IoT dağıtımlarını oluşturmak için açık kaynak kodlu çözümleri tercih ediyor, terimler birbirine yakın olduğu için zaman zaman karıştırılsa da, bahsedilen yazılım, özgür yazılım ile aynı şey değildir. Açık kaynaklı yazılım ( OSS ), ücretsiz olarak gelebilir ya da oldukça maliyetli bir fiyat etiketine sahip olabilir. Yazılım geliştirme programlarının açık kaynak kodlu olması, yazılım mühendislerinin kolayca programlama sistemine adapte olmalarını sağlamaktadır.

Bazı kuruluşlar IoT dağıtımlarını sıfırdan oluşturmayı tercih ederken, bazı kuruluşlar ise açık kaynaklı platformlarla oluşturma tercih ediyor. Bir işletme için en iyi IoT çerçevesini oluşturmak son derece önemlidir; bu yüzden dağıtımlarında analitik be birlikte çalışabilirlik için işletmeler kullanıma hazır açık kaynaklı programları araştırarak bir tercih yaparlar.

7 Açık Kaynak IoT Çerçevesi Seçeneği

Kuruluşlar, IoT dağıtımları için hangi açık kaynak platformlarının en iyi şekilde çalışacağını doğru bir şekilde belirlemelidir. 7 açık kaynak IoT çerçevesi seçeneklerini birlikte inceleyelim.

  1. OpenRemote

OpenRemote olarak adlandırılan bu ara katman yazılım platformu, birçok farklı protokolü entegre ederek; ev otomasyonu, varlık kontrolü, akıllı şehir sanayileşmesi, akıllı bina ve sağlık hizmetlerinde kullanılmaktadır. Bu platformda, ister genel ister özel IoT protokolleri kullanılsın, veri kaynaklarını çeviren bir yapıya sahiptir.  OpenRemote ile tasarlanan uygulamalar Android, iOS ve web tarayıcılarında çalışır. OpenRemote sayesinde, geliştirme ekipleri, bir satıcıya bağlı kalmaksızın, platformu kendileri yönetebilir veya yapılandırabilirler.

OpenRemote’un kullanımına örnek verecek olursak; ses seviyelerini izlemek, kontrol etmek ve tahmin etmek, park sistemi, video gözetimi ve sokak aydınlatması için sensörlerden gelen verileri birleştiren yönetim sistemini olduğunu söyleyebiliriz. Veri görselleştirme yazılımına sahip bir uygulama panosu, yerel bir merkez aracılığıyla kontrol edilen cihazlardan, sensörlerden ve alt sistemlerden gelen verileri toplar ve bunları kalabalık yönetimi istatistiklerini gözlemlemek için birleştirir.

  1. DeviceHive

DeviceHiveIoT tabanlı uygulama geliştirme platformudur. Cihaz verileri ve kontrolü için IoT araçlarını uygulayan bir makineden makineye etkileşim çerçevesi olan DeviceHive; ek ağ yapılandırma ihtiyacını ortadan kaldırırken uzaktan kontrol sağlayan bulut tabanlı bir API sunar.

Device Hive, kuruluşların çözümlerini özelleştirmesine ve entegre etmesine yardımcı olmak için yönetim protokolleri, kitaplar ve ağ geçitleri gibi çevrimiçi destekle birlikte gelir. DeviceHive’in uygulama alanları; güvenlik, endüstriyel mekanizasyon ve akıllı ev teknolojisidir.

  1. The Thing System

Thing System, kullanıcılara akıllı aydınlatma, Nest termostatları, klimalar, Apple TV’ler ve diğer IoT tabanlı cihazlar üzerinde, daha merkezi kontrol sağlamak için akıllı ev cihazlarını birbirine bağlayan bir grup yazılım öğesi ve ağ protokolüdür.

  1. Distributed Services Architecture ( DSA )

DSA; cihazlar, hizmetler ve uygulamalar tarafından toplanan bilgileri, protokolleri çevirerek, verileri entegre eden bir sistemdir. Dağıtılmış hizmet bağlantılarından oluşan gerçek zamanlı bir modeli ve kitaplığı besleyen DSA sistemi; makineler arasındaki etkileşimi kolaylaştırır ve ayrı bilgi işlem işlemleri arasında işlevselliği paylaşmak için bir ağ kurar.

  1. Node-RED

Node-RED, birden çok API ‘yi, cihazı ve çevrimiçi hizmeti birbirine bağlamak kullanılan, düşük kodlu bir programlama platformudur. Diğer bir deyişle, Node-RED, bir web tarayıcısı aracılığıyla sağlanan basit ve otomatik düzenleme yardımını kullanarak farklı görsel akışlar oluşturan akış tabanlı bir geliştirme düzenleyicisidir.

Geliştiriciler platformda JavaScript komutlarını kullanabilir ve platform, oluşturulan akışları açık standart JSON dosyası yapısında kaydeder, bu da yeniden kullanımı kolaylaştırır.

  1. DeviceHub

Açık kaynak platformu DeviceHub, cihazları bağlamak ve izlemek için bulut yönetimi sunar. Platform, verilerin gerçek zamanlı olarak görselleştirilmesini ve analizini sağlar. Sağlık bakımı izleme, varlık izleme ve telemetri gibi veri toplama cihazları kullanan kuruluşlar; IoT için DeviceHub dağıtımlarını kullanılırlar.

  1. Kaa

Cybervision tarafından desteklenen Kaa; açık kaynak teklifi, uçtan uca cihaz bakımını uygular. Sistem yazılımı geliştiricileri, IoT çözümleri, ilgili uygulamalar ve ürünler oluşturmak için çok amaçlı ara yazılımı kullanabilir. Bu açık kaynaklı platform avantajları; hızlı bir şekilde uygulanabilen özelleştirmeleri ve basit kurulumudur.

Açık kaynak kiti; cihazdan bağımsız olarak tanımlanır, bu nedenle hemen hemen her cihaz, sensör ve ağ geçidi ile arayüz oluşturabilir. Cihazlar arası birlikte çalışabilirlik oluşturabilir, kullanıcı davranışını analiz edebilir ve bellenimi güncelleyebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here