2024’ün Teknoloji Trendleri

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor, daha hızlı değişim ve ilerlemeyi mümkün kılıyor. Bununla birlikte, gelişen sadece teknoloji trendleri ve gelişmekte olan teknolojiler değil, çok daha fazlası değişti. BT uzmanlarının yarın temassız dünyada rollerinin aynı kalmayacağını fark etmelerini sağladı. 2024’te bir BT uzmanı sürekli olarak öğrenecek, öğrenecek ve yeniden öğrenecek. Teknolojinin hızlı ilerleyişi, BT uzmanlarının öğrenmesini arzu edilerek olmasa bile zorunluluk haline getiriyor. Çünkü gelişen teknolojilerin öğrenilmesi ve ayak uydurulması BT uzmanlarının görevidir.

En son teknoloji trendlerinin öğrenilerek bilgilerin güncel kalması değil aynı zamanda yüksek ücretli işlerde çalışmak için de önemli bir konudur. Güvenli bir iş bulmak için hangi becerileri bilmeniz gerektiğini bilmek, orada nasıl çalışabileceğinizi öğrenmek için gözlerinizi geleceğe dikmek anlamına gelir. Geçmiş yıllarda başlayan dijital dönüşüm ve teknolojik ilerlemeler, daha da hız kazanarak hayatımızın her alanını etkilemeye devam ediyor. 2024 yılı, teknoloji alanında heyecan verici yeniliklerin ve dönüşümlerin yaşanacağı bir dönem olmaya aday. Pandemi süreci, iş dünyasında, sağlık sektöründe ve günlük yaşamımızda dijitalleşmenin hızlanmasına ve uzaktan erişim teknolojilerinin öneminin artmasına neden oldu. Bu bağlamda, 2024’ün teknoloji trendleri ile yakından ilgilenmek birçok kazanım sağlayacaktır.

Yapay zeka, 3D baskı, robotik süreç otomasyonu, sanal ve artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti (IoT) bunlardan yalnızca bazılarıdır. 2024’ün teknoloji trendleri listesine her geçen gün yeni teknolojiler eklenmektedir. Bu teknolojiler, kendisinden daha önce keşfedilmiş teknolojiler ile alakalı olabilmektedir. Bu, kendinden önce keşfedilen teknolojide yeni bir keşif konusu oluştururken hem de keşfedilen yeni teknolojide yeni ufuklar açmaktadır. 2024’ün teknoloji trendleri listesinde yer alan teknolojileri yakından takip etmek ve onlara hakim olmak yüksek ücretli teknoloji işlerinde çalışmanız için de bir fırsat demektedir.

1.      Üretken Yapay Zeka

En son teknoloji olan üretken yapay zeka, makinelerin insan tarafından oluşturulan işe benzeyen içerik oluşturmasını sağlayarak çeşitli endüstrilerde devrim yarattı. Metin oluşturmadan görüntü sentezine hatta müzik bestelemeye kadar geniş bir uygulama yelpazesini kapsar. Üretken yapay zekada ustalaştıktan sonra bireyler yapay zeka araştırması, veri bilimi ve yaratıcı endüstriler gibi alanlarda heyecan verici iş rolleri peşinde koşabilirler. Üretken yapay zekanın sürekli genişleyen uygulamaları, bu teknolojide ustalaşanlar için parlak bir gelecek vaat ediyor. Dijital çağda nasıl etkileşim kurduğumuzu ve içerik oluşturduğumuzu şekillendirme fırsatları sunuyor. Bu alandaki en iyi iş rollerinden bazıları şunlardır:

 • Yapay Zeka Araştırmacısı, gelişmiş üretken modellerin geliştirilmesini derinlemesine inceler.
 • Veri Bilimcisi, verilerden değerli içgörüler elde etmek için üretken yapay zekayı kullanıyor.
 • İçerik Oluşturucu, yenilikçi hikaye anlatımı için üretken yapay zekadan yararlanıyor.
 • Yapay Zeka Etik Danışmanı, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin etik sonuçlarını ele alır.

2.      Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi

Yapay Zeka veya AI, son on yılda oldukça popüler oldu. Yine de, nasıl yaşadığımız, çalıştığımız ve oynadığımız üzerindeki kayda değer etkileri sadece erken aşamalarda olduğu için 2024’ün teknoloji trendleri arasında yer almaya devam ediyor. AI, görüntü ve konuşma tanıma, navigasyon uygulamaları, akıllı telefon kişisel asistanları, araç paylaşım uygulamaları ve çok daha fazla uygulamada kullanılmasıyla zaten biliniyor.

Bunun dışında yapay zeka, altta yatan bağlantıları ve içgörüleri belirlemek için etkileşimleri analiz etmek, yetkililerin kaynak kullanımı hakkında daha iyi kararlar almasını sağlayan hastaneler gibi hizmetlere olan talebi tahmin etmeye yardımcı olmak ve verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak analiz ederek müşteri davranışının değişen kalıplarını tespit etmek, gelirleri artırmak ve kişiselleştirilmiş deneyimleri geliştirmek için daha fazla kullanılacak. Yapay zekanın sektörlere yayılmasıyla, geliştirme, programlama, test, destek ve bakım alanlarında yeni işler oluşacaktır. Öte yandan, AI üzerine yapılan işler bugün en yüksek maaşlardan bazılarını sağlamaktadır.

Yapay zekanın alt kümesi olan Makine Öğrenimi, her türlü endüstride de kullanılıyor ve yetenekli profesyoneller için büyük bir talep yaratıyor. Yapay zeka, makine öğrenimi ve otomasyon, 2025 yılına yeni işlerin %9’unu oluşturacağı düşünülüyor. Yapay zeka ve makine öğreniminde uzmanlaşmak, şu işlerde görev alabilmenizi sağlayacaktır:

 • Yapay Zeka Araştırma Bilimcisi
 • Yapay Zeka Mühendisi
 • Makine Öğrenimi Mühendisi
 • Yapay Zeka Mimarı

3.      3D Baskı

İnovasyon ve teknolojideki önemli bir trend, prototipleri formüle etmek için kullanılan 3D baskıdır. Bu teknoloji, biyomedikal ve endüstriyel sektörlerde etkili olmuştur. Hiçbirimiz bir yazıcıdan gerçek bir nesne yazdırmayı düşünmedik, ancak şu anda bu bir gerçek. Ürünler için çok fazla 3D baskıya ihtiyaç duyan veri ve sağlık sektöründeki şirketler bu çok önemli bir teknolojidir. Bu uzmanlıktaki en iyi işlere göz atalım:

 • CX Program Yöneticisi
 • 3D Yazıcı Mühendisi
 • Prototip Mühendisi
 • Robotik Eğitmeni
 • Yapay Zeka Mühendisi
 • Operasyon Müdürü
 • Organ ve Protez Tasarımcısı

4.      Genomik

Sağlığınızı iyileştirmek için DNA’nızı inceleyebilen ve kullanabilen, hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olan bir teknoloji hayal edin. Genomik, tam olarak genlerin, DNA’ların, haritalanmalarının yapılarını inceleyen teknolojidir. Bu, genlerinizi ölçerek daha sonra bir sağlık sorunu olabilecek hastalıkları veya olası sorunları bulmanıza yardımcı olabilir.

Genomik gibi bir uzmanlık söz konusu olduğunda, teknik ve teknik olmayan çeşitli roller bulunabilir. Bu alandaki teknik işler tamamen tasarım, analiz ve teşhis ile ilgiliyken, teknik olmayan işler daha yüksek düzeyde araştırma ve teorik analiz ile ilgilidir. Genomik ile ilgili en iyi işler şunlardır:

 • Biyoinformatik Analisti
 • Genom Araştırma Analisti
 • Tam Yığın Geliştirici
 • Yazılım Mühendisi
 • Biyoinformatikçi
 • Genetik Mühendisi

5.      Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi gibi Robotik Süreç Otomasyonu da işleri otomatikleştiren başka bir teknolojidir. RPA, uygulamaları yorumlamak, işlemleri işlemek, verilerle ilgilenmek ve hatta e-postaları yanıtlamak gibi iş süreçlerini otomatikleştirmek için yazılımların kullanılmasıdır. RPA, insanların yaptığı tekrarlayan görevleri otomatikleştirmeye yarar.

RPA otomasyonunun 230 milyon veya daha fazla bilgi çalışanının veya küresel işgücünün yaklaşık %9’unun geçimini tehdit edeceği düşünülse de RPA mevcut işleri değiştirirken yeni işler de oluşturuyor. Mesleklerin %5’inden daha azının tamamen otomatikleştirilebileceği ancak yaklaşık %60’ının kısmen otomatikleştirilebileceği tahmin ediliyor.

Robotik Süreç Otomasyonu, geliştirici, proje yöneticisi, iş analisti, çözüm mimarı ve danışmanlık gibi birçok kariyer fırsatı sunar.  Üstelik bu işlerde çalışanların maaşlarının oldukça iyi olduğunu düşünürsek, bu da RPA’yı 2024’ün teknoloji trendleri arasında takip etmeniz gereken bir sonraki teknoloji trendi yapıyor. RPA’da uzmanlaşmak, şu işlerde çalışmanıza yardımcı olacaktır:

 • RPA Geliştiricisi
 • RPA Analisti
 • RPA Mimarı

6.      Nesnelerin İnterneti (IoT)

Gelecek vaat eden bir diğer yeni teknoloji trendi ise IoT. Artık birçok şey WiFi bağlantısıyla inşa ediliyor, yani internete ve birbirlerine bağlanabiliyorlar. Nesnelerin interneti (IoT), cihazların, ev aletlerinin, arabaların ve çok daha fazlasının internete bağlanmasını ve internet üzerinden veri alışverişinde bulunmasını sağlamıştır.

Tüketiciler olarak IoT’u zaten kullanıyor ve bundan faydalanıyoruz. İşe gittiğimizde unutursak kapılarımızı uzaktan kilitleyebilir ve işten eve dönerken fırınlarımızı önceden ısıtabiliriz, tüm bunları yaparken Fitbit’lerimizdeki kondisyonumuzu takip edebiliriz. Bununla birlikte, işletmelerin şimdi ve yakın gelecekte kazanacakları çok şey var. IoT, veriler toplanıp analiz edildikçe işletmeler için daha iyi güvenlik, verimlilik ve karar verme sağlayabilir. Kestirimci bakımı etkinleştirebilir, tıbbi bakımı hızlandırabilir, müşteri hizmetlerini iyileştirebilir ve henüz hayal bile etmediğimiz avantajlar sunabilir.

Bu yeni teknoloji trendinin sadece başlangıç aşamalarındayız. Tahminler, 2030 yılına kadar IoT cihazlarının yaklaşık 50 milyarının dünya çapında kullanımda olacağını ve akıllı telefonlardan mutfak aletlerine kadar her şeyi kapsayan birbirine bağlı cihazlardan oluşan devasa bir ağ oluşturacağını gösteriyor. Bu trend teknolojiye adım atmak istiyorsanız, bilgi güvenliği, yapay zeka ve makine öğrenimi temelleri, ağ oluşturma, donanım arabirimi, veri analitiği, otomasyon, gömülü sistemler hakkında bilgi edinmeniz, cihaz ve tasarım bilgisine sahip olmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here