3D tarayıcı, 3D tarama teknikleriyle, bir nesneyi, dijital dünyaya 3 boyutlu bir şekilde aktaran cihazdır. 3D tarayıcı nasıl çalışır? Anlamak için 3D tarama işleminden biraz bahsedelim. 3D tarama, fiziksel bir nesnenin şekli ve görünümünü dijital olarak oluşturmak için nesneye ait tüm verileri analiz etme işlemidir.

3D tarama sayesinde fiziksel bir nesne, temassız ve tahribatsız bir şekilde tüm verileriyle dijital dünyaya aktarılır. 3D taramanın için farklı makineler ve yöntemler mevcuttur.3D tarama yöntemleri, lazer 3D tarama, fotogrametri ve yapılandırılmış ışık taramasıdır.3D tarayıcı, telefon ve tablet gibi CAD uyumlu cihazlar ile entegre çalışabilen, yoğun nokta bulutları ve çokgen ağlar oluşturarak nesneyi, lazerler veya görüntüler kullanarak, dijital dünyada aktaran cihazlardır.  3D tarama işlemi bu kadar basit gibi gözükse de işin arka tarafında gelişmeye devam eden bir teknoloji bulunuyor.  Cihazınıza indireceğiniz bir mobil uygulama ile cihazınızı bir 3D tarayıcıya dönüştürmeniz mümkün. Bu, basit bir 3D tarayıcı elde etmenizi sağlarken, daha karmaşık mühendislik uygulamalar içeren, lazer ve hassas küresel konumlandırması bulunan özel 3D tarayıcılar da bulunmaktadır.

3D tarayıcılar sayesinde, odaların, parçaların, bileşenlerin ve hatta insanların CAD modellerini oluşturmak mümkündür. Birçok şirket için 3D tarayıcılar, mühendislik yazılımları kadar gerekli hale geldi. Görüntü veya ışık sensörüne ve bazı konumlandırma teknolojilerine sahip herhangi bir cihaz, 3D tarayıcı olarak kullanılabilir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3D yazıcılar türleri, Kısa Menzil Lazer Tarama, Orta Menzilli Lazer Tarama ve Uzun Menzilli Lazer Tarama olmak üç farklı teknoloji üzerine kurulmuştur.

Kısa Menzilli Lazer Tarama Teknolojisi

Kısa menzilli lazer tarayıcılar, genellikle 1 metreden daha az derinlikleri tararlar. Genellikle bir kaynak ve bir sensör içeren lazer nirengi sisteminde oluşur. Başka bir deyişle, kaynak bilinen bir yere ve sensör de bilinen başka bir yere yerleştirilir. Kaynak, nesneye bir lazer gönderir ve sensör ışığı bilinen bir noktada alır.

Bazı basit geometrik şekillerle de 3D bir nokta oluşturulabilir. Bu işlemi tekrarlayarak, karmaşık bir nokta bulutu oluşturulabilir. Nirengi kullanan bir başka kısa menzilli lazer sistemi de yapılandırılmış ışık tarayıcıdır. Bu sistemde ise nesneye birbiri ardına lazer ışınlar göndermek yerine nesnenin bir haritasını oluşturmak için bir dizi doğrusal ışık deseni kullanır. Yazılım, doğrusal ışık yollarının nesne etrafında nasıl saptığını gözlemleyerek, bir nokta bulutu taramasını üçgenleyebilir.

Orta ve Uzun Menzilli Lazer Tarama

Orta ve uzun menzilli tarama sistemlerinin çalışması daha farklı bir lazer görüntüleme teknolojisine dayanır. Time of Flight tarayıcıları olarak bilinen lazer darbesi tabanlı bir sistem kullanılır. Bu sistemler, bir lazerin bir nesneye çarpması ve pikosaniyeye geri dönmesi için uçuş süresini kaydetmek için son derece hassas ölçüm sistemleridir.

Orta ve Uzun Menzilli Lazer Tarama

360˚ dönen aynalar sayesinde, sistem, nesnenin son derece hassas modellerini hızlı ve kolay bir şekilde geliştirebilir. Time of Flight sistemlerinin bir başka hafif çeşidi, faz kayması teknolojisin de kullanılır. Bu sistemler, temel fizik konusuna çok fazla girmeden, lazer dalgasının gücünü ve genliğini modüle eder ve daha doğru 3D taramalar geliştirmek için faz değişimini izler.

Lazer tarayıcılar, şu anda mobil platformlarda bulunan görüntü sensörlü tarayıcılardan her zaman daha doğru sonuçlar verir.

3D Tarayıcı Kullanım Alanları

3D tarama, birçok sektörde kullanılan ve gelişen teknolojiyle farklı sektörlerde de kullanılmaya başlayan bir teknolojidir. 3D tarama hangi alanlarda kullanılır? Sorusunun yanıtı birlikte inceleyelim.

Eğitim

3D tarama ve baskının eğitim sektöründe, kaynakları ve eserleri arşivlemek için kullanılır. Bu sayede kaynak ve eserler kategorilere ayrılarak birçok okul ve diğer eğitim kurumlarına verilir.

egitimde 3D tarayıcı kullanımı

Dokunması çok hassas olan ve kolayca yok edilen değerli bilgiler gelecek nesiller için güvende tutulur. Bu, eski kitapların veya diğer tarihi belgelerin taranması ve herkesin net bir şekilde görmesini sağlarken, 3D anıt modelleri yeniden oluşturulması da gelecek nesillere ışık tutar.

Tıp

3D tarama ve baskı eğitim sektörüne yardımcı olduğu kadar tıp sektörüne de büyük değer katmaktadır. Örneğin doktorlar, karmaşık ameliyatları planlamak için 3D baskılı modelleri kullanabilir.

3D baskıya benzer bir başka yöntem de orijinal adı bioprinting olaran üç boyutlu biyoyazıcılardır. Tıpta oldukça yeni ama olan bu yöntem sayesinde, bir çip üzerindeki organlar gibi birçok çözüm sunabiliyor. Yani ilaçları hayvanlar üzerinde değil de o çip üzerinde test etmek mümkün oluyor.

Tıpta 3D tarayıcı kullanımı

3D baskı, modern doktorların tedavileri daha iyi planlamasına ve karmaşık koşulları ve ameliyatları çözmesine yardımcı olacak tamamen başka bir uzman dalı haline gelebilir.

Mühendislik

Mühendisler, eksik fiziksel parçaları yeniden oluşturmak veya bir rakibin ürününü doğrudan analiz etmek için 3D tarayıcıları kullanabilirler. Ürünü taranması sonucu, ürünün nasıl kopyalanabileceğine dair dijital bilgi edinilebilir.

mühendislikte 3D tarayıcı kullanımı

Aşınmış veya hasar görmüşse eski parçayı tarayarak, çok fazla sorunla uğraşmanıza gerek kalmadan yeni ve parlak bir parçaya sahip olabileceksiniz.

En İyi 3D Tarayıcılar

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok farklı 3D tarayıcı piyasa sürülse de bazı tarayıcılar piyasadaki popülerliğini kaybetmiyor. En iyi 3D tarayıcılardan bazılarından kısaca bahsedelim.

  1. Artec EVA Lite

Artec EVA Lite 3D tarayıcı, karmaşık geometrik nesneleri yüksek doğruluk ve yüksek kalitede tarayabilen taşınabilir bir cihazdır. Bu yapılandırılmış hafif 3D tarayıcı, yüksek çözünürlükte hızlı ama gerçekten iyi taramalara izin veren bir cihaz arıyorsanız iyi bir çözümdür. Bu 3D tarayıcı, tıp sektöründe tercih edilmektedir.

  1. Zeiss GOM Scan 1 

Zeiss GOM Scan 1, endüstriyel standartlara sahip küçük bir 3D tarayıcıdır. Bu 3D tarayıcıda, küçük ve orta büyüklükteki nesneleri, 100 x 65 mm ila 400 x 65 mm olarak taramanıza olanak tanıyan farklı ölçüm hacmi mevcuttur.

  1. Scanner 3D Phiz

En iyi 3D tarayıcılar arasında yer alan Kiri Innovations’ın Phiz 3D tarayıcısı, pahalı bir ekipmana yatırım yapmadan dijitalleştirme için ilginç bir yaklaşım sunuyor. Bu tarayıcı, mevcut cep telefonlarında zaten mevcut olan kamerayı ve ikincisinin bilgi işlem gücünü kullanır. Bu tarayıcı ile ağırlığı 2 kg’dan az olan ve boyutu 50 ile 400 mm³ arasında olan herhangi bir nesneyi tarayabilirsiniz.

  1. Matter and Form V2

Kalite açısından bir üst seviyeye geçmek istiyorsanız, masaüstü 3D tarayıcıya yatırım yapabilirsiniz. Bu 3D tarayıcı, kompakt, kullanımı kolay ve özellikle maliyeti göz önüne alındığında iyi bir çözünürlüğe sahiptir. Bu tarayıcı, eğitim veya tanıtım amaçları için mükemmeldir, ancak gelişmiş bir 3D cihaz değildir. Tarama işlemi için lazer ışınları ve otomatik bir döner tabla kullanır. Tarama işlemi yaklaşık beş dakika sürer ve dokuları da yakalar.

  1. Professional Taşınabilir 3D Tarayıcı: MetraSCAN 750

Creaform MetraSCAN 750, doğru 3D tarama için eksiksiz bir profesyonel ve endüstriyel bir çözümdür. En iyi 3D tarayıcılar arasında yer alan bu 3D tarayıcı, hafif, hassas ve hızlıdır. Her tür malzemeyi, her tür dokuyla büyük bir doğrulukla tarar.

  1. Shining 3D EinScan Pro HD

Bu profesyonel 3D tarayıcının birkaç versiyonu vardır. 3D EinScan Pro HD, optimize edilmiş bir aydınlatma projeksiyonu ve yepyeni bir yazılım algoritması ile yeni optimize edilmiş bir sürümle birlikte gelir. Pro HD, koyu veya siyah renkli daha fazla sayıda nesneyi tarayabilir ve daha geniş bir malzeme yelpazesini kapsar.

  1. Faro Freestyle 2

Freestyle 2, piyasada bulunan en iyi 3D tarayıcılardan biridir. Bu hafif 3D tarayıcı, suç mahallerinden şantiyelere kadar her şeyi 0,4 ila 5 metre aralığında her şeyi 3D gerçeklikte yakalayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here