4 uydu ile internet

Günümüzde internet, yaşanan pandeminin etkisiyle neredeyse tüm evlere girmiş durumda. Bu durumda herkesin işlerini ve eğitimlerini internet üzerinden sürdürebilmesi için belirli bir hızda internet alması gerekiyor. Fakat herkesin alt yapısı bir olmadığı kimi yüksek hızda internet, kimi orta ve düşük hızda internet, kimileri ise hiç alt yapı olmaması sebebiyle internet alamayabiliyor.

Yüksek yörüngeye yerleştirilen dört uydu, daha düşük maliyetle küresel internet kapsama alanı sağlamak için yeterli olabilir. Bir grup mühendisi tam da bu soruna çözüm bulduklarını düşünüyor. Fikri ortaya atan mühendis grubu, Havai uydularından faydalanarak küresel internet kapsama alanı yaratmak için ucuz bir çözüm bulduklarına inanıyor.

4 Uydu Tüm Dünyaya İnternet Yapısı

SpaceX ve birçok şirket, Starlink gibi projelerde, interneti dünya çapında kapsamak için, binlerce uydudan oluşan büyük takımyıldızlarına ihtiyaç olduğunu söyleyen büyük bir problemden bahsetmiş olsa da, aslında çözümü biraz daha basit olduğunu söylemek mümkün.

1980’lerden beri, İnternet’in standart bir oyuncudan yavaş (yarım saniyelik bir gecikme), kabul edilmesi durumunda, internet kapsamının küresel olarak, normalden çok daha yüksek bir rakıma yerleştirilebilecek dört uydu ile birlikte olmasının oldukça olası olduğu düşünülüyor.

Tüm Dünyaya İnternet Neden Sağlanamıyor?

Bir grup mühendis, oldukça basit yöntemlerle tüm Dünyaya internet sağlanabilmesinin mümkün olduğunu söylemesine rağmen; bu yörüngelerde çalışan uydular sahip Dünyanın en büyük iki uydu interneti sağlayıcısı “ HughesNet “ ve “             Viasat “, bu durumun uygulanabilirliğini sağlayamıyor. Uzaktan navigasyon ve uzaktan algılama hizmetleri sağlayan diğer uydu ağları da bu zorluğa yenik düştüklerini belirtiliyorlar.

Aslında tüm Dünyaya internet sağlanamamasının asıl nedeni maliyettir. Bir uydunun yörüngesini bozmak için bir aya gelen birçok faktör vardır: doğal çekme, Dünya’nın yerçekimi alanındaki türbülans, güneş ve ayın çekim kuvveti, hatta güneş radyasyonunun neden olduğu basınç. Bu sorunları önlemek için, yörüngeyi sürekli olarak stabilize etmek gerekiyor. Bunun için de uyduda büyük miktarda itici yakıta ihtiyaç vardır. İtici yakıt kütlesi ise uydunun kütlesinin iki katı olması gerekmektedir. Basit operasyonlar anlamında üretme, başlatma ve sürdürme maliyetleri çok yüksek olduğu için, bu da dört uydu çözümünden uzaklaşılmasına neden olmaktadır.

4 Uydunun Tüm Dünyaya İnternet Sağlaması Yönündeki Araştırma ve Çalışmalar

Sadece dört uydu ile dünya çapında internet mi? The Aerospace Group’taki mühendisler tarafından yürütülen ve Nature Communications’da yayınlanan yeni bir çalışma, bahsedilen bu durum için farklı bir yaklaşımda bulunuyor. Eğer bu yöntem başarılı olursa, dört uydu kullanılarak kabul edilebilir maliyetle, tüm Dünyaya internet vermek mümkün olacak.

Günümüzde, uyduların yörüngesi eliptik bir yapıdadır. Bu neden iticilerin, Dünya’ya en yakın teğetsel konumda tutarak yörüngeden çıkmamak için yüksek itici gazlar kullanmaları gerekir. Cornell Üniversitesi’nden Patrick Reed ve meslektaşları; uyduların yörüngelerini daha yuvarlak hale getirmek, böylece daha az itici güç ve daha düşük itici gaz gereksinimleriyle çalışabilmelerinin mümkün olduğunu belirttiler. Bu yapıyı uyduların neredeyse Dünya’nın tamamını kapsayacak küresel İnternet kapama hedeflerine ulaşabilecek şekilde yapmak istiyorlar.

4 Uydunun Dünyaya İnternet Sağlaması İçin Analiz Verileri

Fikri ortaya atan bu ekip, bu durumun yapılabilirliğini test etmek için simülatörler çalıştırdı. Güneşin yerçekiminin veya normal yüksekliği olan bir uyduyu Dünya’ya geri çekeceği durumlar artık uyduyu daha yüksek itecektir. Simülasyon, yörüngede en az 6000 gün (16.4 yıla eşdeğer) çalışan 4 uydunun “takımyıldızı” ile yapılır.

Ekip, Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’ndeki Blue Waters süper bilgisayarını kullanarak simülasyonlar analiz edildiğinde, iki olası model keşfedildi:

  1. Örnek: Takımyıldız, 35.405 km yükseklik 24 saatte bir yörüngeyi tamamlar ve tüm Dünya’nın %86’sını kaplar.
  2. Örnek: 67.592 km yükseklikte, 48 saatte yörünge döngüsünü tamamlar ve Dünyanın %95’ini kaplar.

Eğer herhangi bir elektrik kesintisi durumu oluşursa, Dünya’nın herhangi bir alanı günde 80 dakika kadar bir süreyle internet kesintisiyle karşılaşır.

Tüm Dünyaya İnternet Sağlanırsa Hız Nasıl Olur?

Simülasyonda belirtilen iki durumdan biriyle gerçekleşme sağlanması durumunda, internet hızının biraz daha yavaş olacağını söyleyebiliriz. Çünkü normal yörüngeden daha yüksek mesafeye sinyalleri göndermek daha fazla zaman alacağı için, mesafe ne kadar artarsa gecikme o kadar artacaktır.

Burada belirtilen gecikme aslında çeyrek saniyelik bir gecikmedir. Bilgisayarlarda veri ağlarında yaşanan bir gecikme düşünüldüğü zaman, 4 uydu ile Tüm Dünyaya internet projesi gerçekleştiğinde yaşanacak olan bu ufak gecikmenin çokta fark edilebilir bir gecikme olduğu düşünülmemektedir.

4 uydu ile Tüm Dünya’ya İnternet, birçok simülasyon ile türlü testlere tabii tutulan, teknik veriler ışığında analizleri yapılan, olası kötü senaryolar da düşünülerek müdahale yöntemlerinin hesap edildiği bu proje, teoride ilginç ve heyecan verici olsa da; gerçekleştirilmesinin önündeki, ekonomik ve teknik engeller, kolay bir çözüme yönelik umutları şimdilik söndürmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here