5G-ENCODE

Çağımızın ağ teknolojisi olan 5G’ye geçişler her alan hızla devam ediyor. Operatörlerin yeni 5G yatırımları, yeni baz istasyonları derken özellikle endüstriyel alandaki 5G projeleri günden güne hız kazanıyor.

Konumuzun detaylarına geçmeden önce 5G teknolojisi hakkında bilgi almak istiyorsanız. 5G Teknolojisi Nedir?  Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir? Adlı yazımızı mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz. Birleşik Krallık hükümeti destekli yeni nesil ağ projesi 5G-ENCODE, üretimde 5G’nin ticari faydalarını gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmak için Ulusal Kompozit Merkezi’ndeki ağının ikinci aşamasını başlattı.

5G’nin faydalarını İngiliz üreticiler için gerçeğe dönüştürmeyi amaçlayan 5G-ENCODE projesi, projenin ilk duyurulmasından yaklaşık 18 ay sonra ve birinci aşamanın başarıyla tamamlanmasından neredeyse bir yıl sonra, ikinci aşamanın devreye alındığını resmen duyurdu. 5G-ENCODE, projesi 9 milyon sterlinlik ortak bir proje, projenin bir kısmı 5G Test Yatakları ve Deneme Programı kapsamında Birleşik Krallık Hükümeti Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı tarafından finanse ediliyor.

5G-ENCODE Projesi Nedir? Amacı Nedir?

Proje, 5G teknolojisinin ticari faydasını kanıtlayarak üç özel endüstriyel kullanım durumunu kanıtlamayı amaçlıyor: tasarım, üretim ve eğitimi desteklemek için, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik; zamana duyarlı varlıkların izlenmesi ve takibi ve kablosuz gerçek zamanlı süreç içi izleme ve analitik.

Endüstriyel özel ağın ilk aşaması, özel 5G ağından elde edilen sonuçların karşılaştırılabileceği mevcut hücresel teknolojiler için bir temel oluşturmak üzere bir 4G altyapısı kullandı. Birinci aşamanın sonuçları, Ekim 2021’deki ikinci aşama lansman etkinliğinde açıklanacak.

5G-ENCODE Projesinin Endüstriyel Alanda Faydaları

Dilimleme ve birleştirme teknolojisi, operatörlerin belirli hizmetlere ve ihtiyaç duyulan trafik seviyelerine göre özelleştirilmiş birden fazla sanal ağ oluşturmasına olanak tanıdığından; ağın verimliliği, performansı ve iş çıktısını iyileştirmek için farklı süreçlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde optimize edebilecek.

Projenin ortaklarından biri olan Zeetta Networks mühendisleri; 5G-ENCODE‘un her zaman performansı optimize etmek için tam bağlantı seviyesi olacağını garanti eden şeyi sağlamak için ağ kaynaklarının eklenmesini ve kesilmesini otomatikleştirebilir. Artan herhangi bir kapasite başka bir yere yönlendirilebilir, bu da fabrikayı çok daha verimli ve üretken hale getirmektedir. İkinci aşama; ağ dağıtımının bir parçası olarak, Zeetta ve ortakları, bir ulaşım ağından ve iki ayrı özel ağdan dilimleri birleştirerek yeni bir ağ dilimi oluşturdular.

Zeetta Networks kurucusu ve CEO’su Vassilis Seferidis; Dünyada ilk kez, endüstriyel bir 5G ağı yalnızca özelleştirilip birden fazla mantıksal ağa bölünemez, aynı zamanda bu sanal ağların her biri, tamamen farklı bir yönetim alanındaki başka bir sanal ağa ulaşmak için bir taşıma ağı üzerinden genişletilebilir. ” dedi.

Bu proje sayesinde;  uçtan uca iletişim ile satıcı veya teknolojiden bağımsız olarak farklı ağ etki alanları arasında uygulamaların sorunsuz teslimi için sürekli bağlantı sağlanabilmektedir. Üretim ağındaki önemli bir varlığın; üretim noktasından, varış noktasında teslim alınmasına kadar ki sürecin gerçek zamanlı olarak ve aynı hizmet kalitesiyle sürekli olarak izlenmesine olanak tanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here