5G teknolojisi

5G’deki g harfi İngilizce olarak ‘generation’ anlamına gelmektedir. Basit bir anlatım ile 5 G teknolojisi ile saniyede 500 MB veri indirilmesi mümkündür. 5G, şu an dünyada yaygın olarak kullanılan 4.5 G teknolojisinin yaklaşık olarak yirmi kat daha hızlısıdır ve internet ortamında gerçekleştirilen tüm aktarım, indirme ve yükleme işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hız testi işleminizi speedcheck üzerinden gerçekleştirerek alt yapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

5G teknolojisi internetin hızlı çağını kullanıcılarına yaşatacak bir teknolojidir. Bu sayede, internet kullanıcıları, görüntü kalitesi oldukça yüksek olan 4K videoları sadece dakikalar içerisinde indirebileceklerdir. Ayrıca bu teknoloji, kablosuz olması nedeniyle de oldukça yenilikçidir. 5G’de herhangi bir kablo alt yapısına gerek yoktur ve kullanıcılar interneti tıpkı cep telefonlarının interneti gibi havadaki sinyallerden alacaktır.

5G internet üzerinden yapılan telefon görüşmelerini ve web siteleri arasında yapılan gezintileri daha hızlı bir hale getirmek ile birlikte, internete yüklenen ya da internetten indirilen verilerin daha hızlı ve daha kısa sürede gerçekleşmesi imkânını sağlayacaktır. 5G sayesinde, internet kullanıcıları dilediklerinde ultra bir çözünürlük olan HD kaliteleri videoları çok kısa bir süre içerisinde indirebilecek ya da karşıya yükleyebilecektir. Bu teknolojinin avantajları bunlarla sınırlı değildir ve daha birçok alanda kullanılacağı öngörülmektedir.

5G Türkiye’de Ne Zaman Kullanılacak?

5G teknolojisi, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulama girecek ve insanlara hizmet sağlayacaktır. Bu teknoloji, öncelikle ABD’nin üç eyaletinde kullanılacaktır.

Bu teknolojinin Türkiye’ye gelmesi için planlanan zaman 2020 yılıdır, bunun için gerekli çalışmalar ise ülkemizin Savunma Sanayi Müsteşarlığı, BTK ve TÜBİTAK ortaklığı ile yürütülmektedir. İlk denemeler ülkemizde yapılmış ve 22 gigabitlik bir hıza ulaşılmıştır.

Ülkemizde, hali hazırda kullanımda olan 4.5 G yaklaşık olarak 51 milyon kişi bulunmaktadır. Kullanıcı sayısının çokluğu, teknoloji alanında dünya ile eş zamanlı gitme gerekliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu teknolojinin ülkemize gelmesi çok uzun bir zaman almayacaktır. Ayrıca 5 G’nin ülkemizde kullanılmaya başlaması ile birlikte endüstri alanında da gelişmelerin yaşanacağı, ulaşım sistemlerinin çalışmalarının da hızının artacağı düşünülmektedir.

5G’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

5G teknolojisi sadece internetten hızlı veri almaya ya da internete hızlı veri yüklemeye değil; insan hayatının birçok noktasına etki edecektir. 5G’nin kullanım alanları oldukça yaygın olacaktır ve otomasyon dahil birçok alanın gelişmesinde rol oynayacaktır.

5G tabii ki evlerde ve iş yerlerinde yer alacak, tüm işlemlerin hızlı ilerleyebilmesi için hizmet sunacaktır. Bu durum, wi-fi ile olan yarışı beraberinde getirecektir. Bunun dışında; 5G şu an dünyanın çeşitli yerlerinde iş geliştirme merkezlerinde sağlık alanında kullanılmak üzere kullanılmakta ve denenmektedir. Kuvözde bulunan bebekten daha çok veri alma çalışmaları, felçli kişilerin rehabilitasyonu gibi alanlarda kullanılması amaçlanmaktadır.

Bu teknoloji, sürücüsü olmayan araçların geliştirilmesinde de etkin bir rol oynamaktadır ve bu konudaki çalışmalar da devam etmektedir. Dünyada, sürücüsüz araç teknolojisi vardır ve kullanımı mümkündür fakat 5G teknolojisi ile birlikte bu araçların, trafikteki diğer araçlarla etkileşim kurması; dolayısı ile seyahatin daha sağlıklı ve güvenli yapılması amaçlanmaktadır. Bu teknoloji, bu alanda hızından dolayı kullanılmaktadır çünkü etkileşim süresi minimuma indirilerek saniyeni milyonda birinde sağlanmaktadır.

Sanal gerçeklik, günümüzde sürekli olarak geliştirilmekte olan bir alandır. Bu teknolojinin sanal gerçeklik alanında da kullanılması ve var olan sanal gerçeklik çalışmalarını zenginleştirmesi beklenmektedir. Böylelikle, akıllı telefon, mobil cihaz ve simülasyon araçlarında devrim niteliğinde gelişmelerin yaşanması an meselesidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here