5G'nin Endüstriyel Ortamda Faydaları

Artık adını sıkça duymaya başladığımız 5G teknolojisi, günden güne farklı alanlarla farklı yararlar sağlamaya devam ediyor. 5G teknolojisi konusunda Dünya’da birçok operatör yarış halindeyken, endüstriyel alanda farklı firmaların çalışmaları da takdir toplamaya devam ediyor.

Özellikle 5G teknolojisi üzerindeki çalışmalarda, birçok firma güçlerini birleştirmeye başladı. Son altı ayda Grundfos, TDC Net ve Ericsson güçlerini birleştirerek, 5G’nin bir Grundfos tesisinde endüstriyel alanda nasıl kullanılabileceğini araştırdı.

Grundos’un, TDC NET ve Ericsson’dan teknoloji uzmanlarıyla işbirliği içerisinde yapmış olduğu çalışmalarla; özel bir 5G ağına bağlı kablosuz üretim hatları, gelişmiş uzak bağlantı ve otomatik yönlendirmeli araçlar ( AGV’ ler ), Danimarka’nın Bjerringbro’daki fabrikalarından birinde yapılan çalışmaların bazılarıyla. Bu çalışmalar aynı zamanda; Danimarka’da bir endüstriyel ortamda 5G ağının ilk kez işletilmesiydi.

5G’nin Endüstriyel Alanda Kullanım Çalışmaları

Genelde kullanılan diğer kablosuz ve kablolu bağlantı türleri; otomatik yönlendirmeli araçlar ( AGV ) ve arttırılmış gerçeklik kulaklıkları gibi mobilite durumlarını yönetmekte zorlu yaşayıp hem de bakım açısında bir takım sorunlar yaratırken, 5G ağında durum sanılanın aksine hiç de öyle olmadı. 5G ağı, birçok cihazı aynı anda hareket ettirirken veya tutarken aynı zamanda tutarlı bir bağlantı sundu.

Grundfos Grup Başkan Yardımcısı ve COO’su Stéphane Simonetta şunları söylüyor: “ Özellikle dijital değer zincirimizi geliştirmeye odaklandığımız düşünüldüğünde, bu konuya girmek son derece ilginç oldu. Örneğin, fabrikalarımızdaki ve depolarımızdaki bazı ekipman, mobil cihazlar ve üretim hatlarımızın işletilmesi ve optimize edilmesi için; sorunsuz, hızlı ve istikrarlı bir bağlantı sağlama açısından 5G teknolojisinde net faydalar gördük. Teknoloji aynı zamanda uzaktan sanal toplantılar ve telepresence robotları, AR ve VR araçları gibi yeni teknolojilerin kullanılmasını da mümkün kılıyor. Üstelik 5G ağına bağlı cihazlar daha az güç tüketiyor5G teknolojisini, çalışanlarımızın ve ekiplerimizin dijital araçlar aracılığıyla sürekli olarak birbirine bağlı olacağı endüstriyel bir dünyada gerçek bir oyun değiştirici olarak görüyoruz. ” dedi.

5G’nin Endüstriyel Alanda Yarattığı Değişimler ve Avantajları

TDC Net ile teknoloji ortağı Ericsson arasındaki stratejik ortaklığı sonucu olan ve Aralık 2020’de sona eren pilot uygulama, bir İnovasyon Merkezindeki uzmanlar tarafından oldukça destek gördü.

TDC NET’in Başkan Yardımcısı Michael Fränkle yapılan çalışmalar ile ilgili: “ Grundfos ve Ericson ile yapılan işbirliği, 5G’nin endüstriyel ortamlarda kullanılan mevcut radyo teknolojilerine sağlam bir alternatif olduğunu gösterdi. 5G teknolojisi, çok düşük gecikmeli, yüksek performanslı bağlantılar sunan bir ağ yapısı, bu nedenle yapılan pilot uygulama çok heyecan verici oldu. Danimarka’ya mümkün olan en iyi dijital altyapıyı getirme taahhüdümüzün bir parçası olarak 5G teknolojisini keşfetmeye, olgunlaştırmaya ve daha da geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

İlerleyen zamanlarda; bu işbirliğinden elde edilen fikirler, Danimarka’daki 5G ekosistemini ve uygulama ortamını daha da geliştirmek için kullanılacak.

Ericsson Danimarka Direktörü Niclas Backlund: “ Grundfos ve TDC NET ile işbirliği sayesinde, Danimarka’daki endüstriyel üretimde 5G’nin gücünü göstermeyi başardık. 5G‘yi erken benimseyenler, doğal olarak teknolojiden daha hızlı yararlanacak. Aynı zamanda 5G’nin ekonomik potansiyelinden yararlanmak isteyen Danimarka iş dünyasındaki ortaklıklar aracılığıyla, 5G ekosistemini olgunlaştırmaya odaklandık.  Bu çalışmaları yapmak ve Danimarka’nın dijital konumunu güçlendirmek için İnovasyon Merkezimiz TDC NET ile yakın bir şekilde çalışıyor. “ dedi.

Kaynak: https://www.infoplc.net/actualidad-industrial/item/109452-beneficios-5g-entorno-industrial

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here