ABD Ay ve Mars için Nükleer Enerji Santralleri İnşa Ediyor

Amerika Birleşik Devletlerinde Idaho eyaletinde en kalabalık şehrinde bulunan BOİSE’ da, ay ve Mars üzerinde çalışacak nükleer santraller inşa etmek istiyor. ABD Enerji Bakanlığı tarafından, insanların zorlu uzay ortamlarında uzun süre yaşamasına izin verebilecek bir fisyon güç sistemini inşa etmek için resmi adımlarını atmaya başladılar. Küçük nükleer reaktörler, Federal hükümeti ilgilendiren uzay araştırma misyonları için gerekli güç kapasitesini sağlayabilir.

İdaho, ABD’nin bir eyaletidir. Ülkenin kuzeybatısında yer alır. İdaho, birbirine benzemeyen iki coğrafi bölüme ayrılır. 1.7 Milyon nüfusa sahip bir eyaletidir.

İdaho şehrinde var olan bir nükleer araştırma tesisi İdaho Ulusal Laboratuvarı, Enerji Departmanı ve NASA, reaktörün geliştirilmesi için fikirleri değerlendirecek.

Laboratuvar, ABD’de bazıları mikro reaktörler ve diğerleri soğutma için susuz çalışabilen gelişmiş reaktörlerde öncülük ediyor. Su soğutmalı nükleer reaktörler, Dünya’daki reaktörlerin büyük çoğunluğudur.

Enerji Departmanı, NASA ve İdaho Ulusal Laboratuvarı’nı yöneten ABD’li yüklenici Battelle Energy Alliance, program beklentileriyle ilgili olarak Ağustos ayında bir devlet endüstrisi web yayını teknik toplantısı düzenlemeyi planlıyor.

Planın iki aşaması var.

  1. Reaktör tasarımı geliştirmektir.
  2. Test reaktörü inşa etmek, aya ikinci bir reaktör göndermek ve reaktörü aya taşıyabilen bir uçuş sistemi ve iniş geliştirmektir.

Amaç, bir reaktör, uçuş sistemi ve inişin 2026’nın sonuna kadar hazır olmasını sağlamaktır.

Reaktör en az 10 kilowattlık kesintisiz bir elektrik çıkışı üretilmelidir. ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre ortalama ABD konut evi yılda yaklaşık 11.000 kilowatt saat kullanıyor. Enerji Departmanı, Ay ve Mars’taki güç ihtiyaçlarını karşılamak için muhtemelen birden fazla bağlı reaktör alacağını söyledi.

Reaktör 3,500 kilogram fazla olamaz, uzayda ve çoğunlukla otonom olarak çalışabilir.

Kar amacı gütmeyen bir Bilim Adamları Birliği Nükleer Enerji Güvenliği direktörü Edwin Lyman, örgütünün tasarım ve zaman çizelgesinin parametrelerini ilgilendirdiğini ve büyük olasılıkla reaktörleri silahlara dönüştürülebilen zenginleştirilmiş uranyum kullananları yaptığını söyledi. Ülkeler genellikle bu nedenle üretilen zenginleştirilmiş uranyum miktarını azaltmaya çalışmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’a bir yörünge başlattı ve Çin bir yörünge de, iniş ve gezici olarak başlattı. ABD zaten kırmızı gezegene rovers fırlattı ve gelecek hafta bir tane daha göndermeyi planlıyor.

Yetkililer, ayda bir nükleer reaktör çalıştırmanın, Mars’ta bulunan farklı koşullarda çalışmak için değiştirilmiş bir versiyon oluşturmanın ilk adımı olacağını söylüyorlar.

Nükleer Bilim ve Teknoloji Direktörlüğü laboratuvar direktörü John Wagner, “İdaho Ulusal Laboratuvarı, ABD’nin nükleer inovasyondaki küresel liderliğini vurgulamada merkezi bir role sahiptir. “Ay yüzeyine gelişmiş bir reaktör yerleştirme olasılığı zor olduğu kadar heyecan vericidir.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here