Uzaktan Kumandalı Kurtarma Gemisi

Hızla kirlenen Dünyamızı kurtarma yönündeki adımların en önemlisi yenilenebilir enerji geçiştir. Ülkelerin çabuk benimsediği ve hızla geçiş yapmaya çalıştığı; güneş, rüzgar, dalga, biyokütle, jeotermal, hidrojen gibi yenilenebilir enerji türleri günden güne farklı yatırım ve gelişmeleri de beraberinde getirmeye devam ediyor. Bu konuda geçtiğimiz haftalarda; Japon Şirketinin Açık Deniz Rüzgar Enerjisini Aktarmaya Yönelik Yenilikçi Planından bahsetmiştik.

Yenilenebilir enerji türlerinden biri olan rüzgar enerjisine yapılan yatırımlar en popülerler arasında yer alıyor. Özellikle açık deniz rüzgar enerji sahaları son dönemde oldukça revaçta fakat bu enerji sahaları riskli ortamlar içeriyor. Bu riski gören Zelim firması, Chartwell Marine  ile ortaklık kurarak, uzaktan kumandalı kurtarma gemisi yapmayı planladı.

Bu girişim yenilenebilir enerji sektörüne farklı boyut kazandırdı. Survivor Class gemisi, Zelim’in arama teknolojisi ve uzaktan operasyonları içeren daha geniş açık deniz kurtarma sisteminin temel taşı olacak.

Açık Deniz Rüzgar Sahalarında Denize Adam Düşme Riski

Açık deniz rüzgar enerjisi sahaları, personel ve gemi mürettebatı için her zaman denize adam düşme riskinin bulunduğu tehlikeli bir ortam sunar. Bununla birlikte, arama ve kurtarmaya yönelik geleneksel yaklaşımlar, birçok açık deniz tesisi için uygun değildir. Her saniyenin önemli olduğu bir ortamda, büyüyen açık deniz endüstrilerinin sunduğu zorluklar, mevcut kurtarma süreçlerini yeniden düşünmek için çok önemli bir ihtiyacı vurgulamaktadır.

Açık deniz rüzgar projelerinin kıyıdan uzaklığının artması, geleneksel denizcilik desteğini etkisiz kılmaktadır. Cankurtaran botlarının acil durum bölgesine ulaşması birkaç saat sürebilir ve kurtarma helikopterleri bile bir saatten fazla sürebilir. Ek olarak, açık deniz rüzgar çiftlikleri tipik olarak bu tür kurtarma gemilerinin normal çalışma bölgelerinin dışında yer almakta ve kurtarma prosedürlerini daha da zorlaştırmaktadır.

Uzaktan Kumandalı Kurtarma Gemisi Survivor Class’ın Yapısı ve Özellikleri

Açık deniz rüzgar sahalarındaki kritik kurtaran sorunlarını ele almak için; önemli açık deniz hayatta kalma örgütleriyle yapılan istişarelerin ardından, Zelim ve Chartwell’in Survivor Sınıfı insansız kurtarma gemisi tasarlamaya karar verdiler.

Gemi, denize düşen adamları sudan kurtarmak için öncü bir kurtarma konveyörü olarak görev yapacak. Gemi; kolay açılan kapı kolları, klimalı bir kabin ve bir helikopter toplama bölgesi gibi sınırlı hareketlilik zorluklarını ele almak için erişilebilir özelliklerle donatılarak, önce yaralı düşüncesiyle tasarlandı. Uzaktan kumandalı kurtarma gemisi, konuşlandırma süresini önemli derecede azaltırken, kurtarma personeli için oluşan riskleri de azaltmış olacak.

Innovate UK’un finansman sağladığı kurtarma gemisi; açık deniz rüzgar yapılarına monte edilecek ve denize düşen adam veya helikopter düşürme olaylarını takiben 25 metrelik serbest düşüşle suya konuşlandırılacak. Şiddetli hava koşullarında güvenliği en üst düzeye çıkarmak için Chartwell Marine, bağımsız deniz mimarı Seaspeed Marine Consulting tarafından yürütülen kapsamlı model testleri ile doğrulanan 4,5 m’ lik önemli dalga yüksekliklerinde çalışabilen bir gemi üretmek için gövde formu uzmanlığını kullandı.

Açık Deniz Rüzgar Alanlarındaki Denizci ve Teknisyenlerin Güvenliğini Sağlamak için Tasarlanmış Uzaktan Kumandalı Kurtarma Gemisi Survivor Class için Ortaklar Ne Dedi?

Chartwell Marine Genel Müdürü Andy Page: “Survivor Class‘ı tasarlamak, açık deniz rüzgar uzmanlığımızı serbest düşüşlü su girişi ve yaralı kurtarma gibi yeni zorluklara uygulamamız için bize büyük bir fırsat verdi. Örneğin, iki su jeti, geminin türbine doğru geriye doğru sürüklenmesini durdurmak için suyla temas etmeden önce devreye girecektir. Zelim, açık deniz rüzgarını daha güvenli bir endüstri haline getirme konusunda güçlü bir liderlik gösterdi ve ortaklığın bundan sonra nereye gideceğini görmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Zelim’in Kurucusu Sam Mayall şunları söyledi: “Açık deniz rüzgarı, temiz enerjiye yönelik artan küresel talebi karşılamak için genişlemeye devam ederken, denizcilerin ve teknisyenlerin güvenliğini sağlamak kritik önem taşıyor. Bu nedenle, geminin kendisinin ötesinde uyumlu bir açık deniz hayatta kalma sistemi geliştirmek için Chartwell Marine ve diğer endüstri ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz ve hayal edilebilecek en zorlu koşullardan bazılarında hayat kurtarmaya uygun olduğundan emin olmak için operatörler ve düzenleyicilerle işbirliği yapıyoruz.”  dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here