Airfryer Ne Kadar Elektrik Tüketir

Airfryer, yemek pişirmek için sıcak hava sirkülasyonunu kullanan küçük mutfak aletidir. Geleneksel kızartma yöntemlerinden farklı olarak, az yağ kullanarak yiyecekleri kızartma veya pişirme işlemini gerçekleştirir. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu ev aletinin çalışma prensibinden çok, airfryer ne kadar elektrik tüketir? Sorusuna yanıt arayan bir tüketici kitlesi var. Bu soru, mutfakta işleri kolaylaştırmak isterken, fazla fatura ödemek istemeyen birçok kullanıcının aklına gelen ilk sorudur.

Elektrik faturalarındaki birim fiyatlar zaman zaman artış göstermektedir. Bu yüzden enerji tasarrufu konusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Airfryer ne kadar elektrik harcar? Sorusu airfryer almak isteyenlerin, bu ürünün enerji tüketimini merak ettiği bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Aslında airfryer, fırınlardan daha az enerji tüketmektedir. Hâl böyle olunca, bu alette kızartılmaya uygun yiyecekler için airfryer kullanmak daha avantajlı olmaktadır.

Airfryer 1 saatte ne kadar elektrik harcar? Konusu birazdan hesaplamalarla inceleyeceğiz. Onun öncesin bu mutfak aletini birazda tanıyalım. Airfryer’ın çalışma prensibi, yiyeceklere yüksek hızda sıcak hava üfleyerek onları kızartmak veya pişirmektir. Cihazın içerisinde bulunan hava ısıtıcı elemanı, hava akımını yüksek sıcaklıklara ulaştırır. Bu sıcak hava, yiyeceklerin üzerine üflenir ve dış yüzeylerinin çıtır çıtır olmasını sağlar. Airfryer’ın avantajlarından biri, kızartma işlemi için daha az yağ kullanılmasıdır. Geleneksel kızartma yöntemlerine göre yaklaşık olarak %75 daha az yağ kullanılır. Bu da daha sağlıklı bir pişirme seçeneği sunar. Ayrıca, airfryer’ın hızlı ısınma süresi ve daha kısa pişirme süresi, yiyecekleri daha hızlı bir şekilde hazır hale getirme imkânı sağlar.

Airfryer, genellikle patates kızartması, tavuk kanadı, köfte gibi kızartma ve ızgara yapılabilen yiyecekleri pişirmek için kullanılır. Bunun yanı sıra, sebzeler, deniz ürünleri, etler ve tatlılar gibi çeşitli yiyecekleri pişirmek için de kullanılabilir. Airfryer, kolay kullanımı ve temizlenmesi ile de tercih edilen bir cihazdır. Genellikle çıkarılabilir bir tava veya sepet içerir, bu da temizlik sürecini kolaylaştırır. Airfryer, daha sağlıklı bir pişirme alternatifi sunan, pratik ve çeşitli yiyecekleri pişirmek için kullanılan bir mutfak aletidir. Ancak, her yiyecek airfryer’da pişirilemez ve bazı yiyeceklerin sonuçları geleneksel kızartma yöntemleriyle aynı olmayabilir. Bu yüzden, kullanmadan önce cihazın talimatlarını okumak ve doğru şekilde kullanmak önemlidir.

Airfryer Ne Kadar Elektrik Harcar?

Enerji uzmanları, bir airfryer’in kullandığı elektrik miktarının, airfryer’in tipine, boyutuna,
sıcaklığına ve kullanıldığı süreye bağlı olduğunu söylüyor. Airfryer, sepetli ve fırınlı olmak üzere ana tiptedir.

  • Sepetli Airfryer: Daha küçüktür. Genellikle tek bir öğeyi, örneğin bir porsiyon patates kızartmasını pişirmek için kullanılır.
  • Fırınlı Airfryer: Bu tip, daha büyüktür. Aynı anda birden çok şeyi pişirmek için kullanılabilir. Ayrıca pizza gibi çok çeşitli yiyecekleri pişirebilirler.

Bir airfryer, içindeki havayı, yemek pişirmek için yeterince sıcaklığa ulaşıncaya kadar çalışır. Dolayısıyla, ne kadar büyük olursa, ısınması o kadar uzun sürer ve o kadar fazla elektrik kullanır. Bu yüzden, fırınlı airfryer, sepetli airfryer’e göre daha fazla elektrik kullanır.

Fritözünüzün ne kadar elektrik kullandığını hesaplamak için yapabileceğiniz basit bir denklem vardır. Günlük kilovat saati bulmak için cihazın watt değerini onu günde kullandığınız saat sayısıyla çarpın ve bu sayıyı 1000’e bölün.

Örneğin, 1500W’lık bir fritözü günde ortalama bir saat kullanırsanız, kullandığınızda kabaca 1,5 kilovat elektrik harcar. Çoğu hava fritözü 1,4 ile 1,7 kWh (saatte kilovat enerji) kullanır.

Airfryer Elektrik Tüketim Hesaplaması

Bir airfryer çalıştırmanın elektrik faturanıza ne kadar etki edeceğini bulmak için öncelikle kWh başına ne ödediğinizi bilmeniz gerekir. Birazdan yapacağımız hesaplamalar Türkiye’deki elektrik fiyatlarına göre olacaktır. Siz de aynı hesaplamaları, kendi ülkenizdeki kWh birim fiyatıyla çarparak bulabilirsiniz.

Türkiye’deki elektrik birim fiyatı (kWh) ortalama 1.74 TL’dir. Bu rakam üzerinden airfryer ne kadar elektrik harcar? örnek bir hesaplama yapalım.

  • Günde ortalama 30 dakika kullanılan örnek bir 1500 W’lık sepetli tip bir airfryer günlük: 1,3 TL haftada 9,13 TL, ayda 39 TL  hesaplama: 30dk= 0,75Kw : 0,75 X 1,74 : 1,3 TL saatlik
  • Günde ortalama 30 dakika kullanılan örnek bir 1700 W sepetli tip bir airfryer kabaca günlük: 1,48 TL haftada 10,41 TL, ayda 44,4 TL  hesaplama: 30dk= 0,85Kw : 0,85 X 1,74 : 1,48 TL saatlik
  • Günde ortalama 30 dakika kullanılan örnek bir 2400 W fırın tip bir airfryer’ın maliyeti günlük: 2 TL haftada 14 TL, ayda 60 TL  hesaplama: 30dk= 0,85Kw : 1,2 X 1,74 : 2 TL saatlik

Airfryer’ların ısınması genellikle elektrikli fırınların yarısı kadar zaman aldığından, hesaplamalarımızı günde 30 dakikalık kullanıma dayandırdık. Ancak günde ortalama bir saat kullandığınızda, yukarıdaki örnek hesaplamalarda yer alan rakamlar ikiye katlanacaktır. Kwh başına elektrik için ne kadar ödediğinizi öğrendikten sonra, bu sayıyı fritözünüzün kWh’si ile çarparak fritözünüzün maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Airfryer Elektrikli Fırından Daha Mı Az Elektrik Tüketiyor?

Airfryer, geleneksel bir elektrikli fırına kıyasla daha az elektrik tüketmektedir. Bunun başlıca nedeni, maksimum sıcaklığına ulaşmak için saatte daha az kilovat tüketmesi ve kullandıkları yüzey alanı miktarı nedeniyle yiyecekleri çok daha hızlı pişirmeleridir.

Elektrikli fırınlar ise airfryer’lardan daha büyüktür ve ısınmaları daha uzun sürer. Bu, daha uzun süre açık kalacakları ve dolayısıyla daha fazla elektrik kullanacakları anlamına gelir. Airfryer, pişirme süresinde tipik olarak yaklaşık 30 dakika tasarruf edebilir. Bu da onları çalıştırmayı çok daha ucuz hale getirir. Airfryer ile işiniz biter bitmez kapattığınızdan emin olun.

Sonuç olarak airfryer, paradan tasarruf etmenizi sağlar. Elektrikli fırından fritöze geçerseniz, daha az enerji harcarsınız ve faturalarınız daha sonra düşer.

Yine de sizin için pratik olan bir airfryer satın aldığınızdan emin olun. Evdeki kişi sayısı fazlaysa sepetli tip seçmeniz, yemek pişirme göreviniz için size uygun olmayabilir. Fırınlı Airfryer’ların, fırın kapasitesi 24 L’ye kadar çıkabilir. Bu yüzden kalabalık bir haneye sahipseniz büyük bir fırınlı tip airfryer satın almayı tercih etmelisiniz. Bu seçim, elektrikli bir fırını çalıştırmaktan daha ucuz olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here