AirTag Nedir

AirTag, Apple’ın kısa mesafe geniş bant kablosuz bağlantı üzerinden değerli eşyalarınızı takip etmenize yarayan bir cihazdır. Apple ailesine yeni katılan bu ürün, Find My uygulamasıyla entegre bir şekilde çalışan ve tek dokunuşla kurulabilen bir cihazdır. iPhone ve iPad cihazlara kolayca bağlanabilen bu cihaz sayesinde, kullanıcılar, çanta, anahtarlık ve arabalarının yerini kolayca tespit edebiliyor.

Apple, AirTag ürününü hayatı kolaylaştırmak için piyasaya sunduğunu belirtse de mahremiyet tartışmaları da bir yandan devam ediyor. Bu görüşe sahip olanların örnek olarak sorduğu sorulardan bir tanesi, birisi çantama bu cihazı yerleştirip beni takip edebilir mi? Apple, giderek büyüyen bu tartışmaları karşı bir dizi önlem aldı. Böyle bir durum olması durumunda yani size ait olmayan bir AirTag sizin yanınızda yer aldığında cihaz sesli uyarı ile haber verecek. Bu sayede AirTag, kullanıcısı dışında birinin yanında yer alırsa kolaylıkla fark edilebilir olacak. Ayrıca yine böyle bir durumda Apple, kullanıcının cihazlarına bildirimler gönderecek.  AirTag, içerisinde yerleşik bir hoparlör, ivmeölçer, Bluetooth LE ve kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebilecek bir bataryadan oluşuyor.

Apple AirTag, ince, cep boyutunda tasarımı ile kişisel eşyalarınıza takmak ve takip etmek için mükemmel bir aksesuardır. Bundan önce bir çoğumuz, anahtarlarımızı bir kanca ile eşyalarımıza tutturarak ya da anahtarları cüzdanımızın içine koyarak kaybolmasını önleme çalışmışızdır fakat bir çocuğun sevdiği oyuncağı veya büyük bir otopark aracımızı park ederek yerini unuttuğumuz olmuştur.  İşte bu tip durumların önüne geçmek için AirTag, iyi bir çözüm yoludur.

AirTags’ın İzleme Tuşlarının Ötesinde Hayatınızı Basitleştirebileceği 5 Yol

AirTag, 11 gram ağırlığıyla oldukça hafiftir ve birçok kullanıma uygun haldedir. IP67 derecesine sahip standart ile 30 dakikaya kadar maksimum 1 metre derinlikte suya dayanıklıdır. AirTag, sadece Apple ekosistemine ait bir cihaz olduğu için sadece iOS işletim sistemine sahip cihazlarla uyumludur.

Apple AirTag’ın özellikleri hakkında bilgiler edindiğimize göre, Apple AirTag’ın kullanım alanlarından bazı örnekler inceleyelim.

  1. Park Yerinizin İzini Sürün

Kalabalık bir etkinlik yerine gidip, etkinliğe katıldıktan sonra döndüğümüz açık park yerinde arabamızı kaybettiğimiz zamanlar olmuştur. Birçoğumuzun yaşadığı bu durum, heyecanımızı kaybederek, telaşlanmamıza neden olur.

İster torpido gözünde ister konsolda olsun, arabanızda bir AirTag bulundurmak, park yerinizi bulmak için adımlarınızı sanal olarak takip etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca arabanızın çalınması veya kaybolması gibi talihsiz bir olayda, AirTag, acil durum işareti ve konum izleyici olarak hizmet verebilir.

  1. Bagajınızı Takip Etme

Daha önce yolculuk yaptıysanız, muhtemelen bagaj atlıkarıncasının etrafındaki hız ve dönüş yapısına aşinasınızdır. Çantanızın, oluktan aşağı inen bir sonraki eşya olmasını umarsınız, bu bekleme aslında eğlenceli değildir.

Böyle bir durumda valize takılacak bir AirTag, çantanızı takip etmek bekleme süresini kısaltmayabilir, ancak çantanın gerçek zamanlı konumunu bildirerek sizi rahatlatabilir. Havayolunuz çantanızı kaybederse, çantanızın yerini havaalanı personelinden bile daha iyi bilebilirsiniz.

AirTag’ın sahip olduğu sadece 11 gram ağırlık, onu takip amacıyla daha ağır akıllı valizler satın almaktan daha iyi bir alternatif yapar. Havayolları tipik olarak, bir akıllı valizi kontrol etmeden önce çıkarılabilir pili çıkarmanızı ve el bagajı olarak yanınıza almanızı ister.  AirTag konusunda ise havayolu şirketleri geri adım atarak, bagajı takip etmenin sorun olmayacağını belirtmeye başladılar.

  1. Onu, Çok Önemli Paketle Birlikte Gönderin

Bir paketin yoldayken kaybolması hemen hemen hepimizin başına gelmiş bir durumdur. Böyle bir durumda kurye ile görüştüğünüzde, tek verdiği yanıt, takip sayfasından ara ara kontrol etmeniz olmuştur. Eğer taşıyıcılarınıza güvenmiyorsanız, gönderiye bir AirTag bırakarak, önemli teslimatın nereye gittiği konusunda her zaman bilgi sahibi olun.

Elbette böyle bir takip istemek için ya çok değerli bir ürün gönderiyor ve bunun maliyetine değeceğini düşünüyor olmalısınız veya gönderinin teslimatı sonrası AirTag’ınızı size iade edebilecek bir arkadaşınız veya akrabanıza gönderiyor olmalısınız. Bu iki seçenekte de gönderinizi güvenceye almak istiyorsanız, AirTag, harika bir tercihtir.

  1. En Sevdiğiniz Oyuncağı Etiketleyin

Küçük bir çocuğun, her ebeveyni veya bakıcısı, kaybetmemeleri gerek bir öğeleri olduğunu bilir. Bir peluşa veya oyuncağa bir AirTag takmak, yalnızca oyuncağın kaybolması durumunda onu takip etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğun nerede olduğunu da öğrenmenize yardımcı olur.

  1. AirTag’i NFC Kartviziti Olarak Kullanın

Ortalıkta fazladan, kullanılmamış bir AirTag’iniz olsun ya da cüzdanınızda zaten bir tane olsun, onu nihai ağ aracı olarak kullanmayı düşünün. AirTag’ınızı bir NFC kartviziti olarak kullanabilirsiniz.

Adınızı ve işletme kimlik bilgilerinizi AirTag’inizin dijital mesajı olarak ayarlarsanız, aksesuar başka bir kişinin NFC uyumlu telefonuna veya başka bir cihazına dokunduğunda, bu kişiler bir bakışta iletişim bilgilerinizi görebilirler.

En iyi yanı, AirTag’ınızı bir NFC kartviziti olarak kullanırken, kişisel öğeleri izlemek için olan orijinal işlevini kullanmaya devam edebilmenizdir.

AirTag Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

AirTag alanların veya almayı düşünenlerin akıllarına takılan bazı sorular var. Bunlardan birkaçını yanıtlarıyla birlikte paylaşalım.

  • AirTag’i Nasıl Sıfırlarım?

AirTag’i sıfırlamak veya eşleştirmesini kaldırmak için pili çıkarmanız gerekir. Pili çıkarmak için, paslanmaz çelik pil kapağını kalkana kadar saat yönünün tersine çevirin. İçerisinde, CR2032 lityum 3V bir olduğunu göreceksiniz. Eğer pili bittiyse değiştirebilirsiniz veya sadece sıfırlama işlemi yapıyorsanız aynı pili geri takabilirsiniz. Bir ses duyana kadar pili aşağı doğru bastırın.

Pili çıkarma işlemini dört kez daha tekrarlayın. Beşinci seferde, etiketin tamamen sıfırlandığını ve tekrar eşleşmeye hazır olduğunu gösteren, öncekinden farklı bir zil sesi duyulacaktır. Bunu yapmadan önce kapağı tekrar çevirin.

  • AirTag’i Android ile Kullanabilir Miyim?

Ne yazık ki AirTag, Apple ekosistemine ait bir üründür. Sadece iOS işletim sistemli cihazlarla uyumludur. Android cihazlarla uyumlu değildir.

  • AirTag Konumumu Başkalarıyla Paylaşır Mı?

Gizliliğiniz için, her iki taraf da aynı Find My ağında olsa bile AirTag’in konumuzu başkalarıyla paylaşılamaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here