akıllı cihazlar yeni nesilin günlük yaşamını nasıl etkileyecek

Akıllı cihazlar teknolojinin hızlı gelişmesi ile birlikte git gide daha çok kullanılan araçlar haline gelmiştir. Neredeyse tamamen yaşamımızın içinde olan akıllı cihazlar yeni neslin günlük yaşamanı nasıl etkileyeceği ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Akıllı cihazların insan hayatına bu denli hızlı girişi sayesinde ortaya “Akıllı yaşam” diye yeni bir kavram çıkmıştır. Akıllı yaşam; akıllı cihazlar, yazılımlar ve hizmetlerin sorunsuz çalıştığında ve birbirini çevreleyen bir ekosistem oluşturduğunda ortaya çıkar.

Akıllı cihazlara yönelik küresel talebin gün geçtikçe arttığını ve gönderilerin 2023 yılına kadar 3 milyarı aşmasının beklendiği dile getirilmektedir. Bu cihazlar arasında ise akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, giyilebilir teknoloji ürünleri, akıllı hoparlörler bulunmakta.

Teknoloji geliştikçe ortaya çıkan akıllı cihazların insan yaşamını 2020 yılı ve sonrasında nasıl etkileyeceği ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Akıllı cihazların insan yaşamına etkilerini 4 ana kategoride inceleyeceğiz. Bu kategoriler ise eğlence, sağlık ve fitness, verimlilik, bağlantılı yaşamdır. İşte akıllı cihazların insan yaşamına etkileri hakkında merak edilenler.

Sürükleyici Eğlenceye Doğru İlerleyen Bir Hareket

Dijital manzara videoya doğru ilerledikçe, insanlar rahatlık ve kalite aradıkça akıllı cihazlara yönelmeye başladı. Talep gören bu cihazlar ise daha çok bluetooth kulaklıklar ve kablosuz ses cihazları ile görülmekte.

Yeni kablosuz akıllı cihazların kullanıcılara çok daha fazla rahatlık sağlaması ve ses kalitesi yönünden de daha iyi olması nedeni ile tercih edilmektedir. Tercih edilmesinin bir başka nedenlerinden biri de çok daha küçük ve işlevsel olmasıdır.

Akıllı cihazların bir başka kullanım alanı da sağlık sektörüdür. Özellikle işitme sorunu yaşayan hastalar için kullanılan ses yükseltici işitme cihazları sayesinde birçok kişi işitme rahatsızlığı sorunundan kurtulabilmektedir. Bu cihazların sürekli kullanılması ise akıllı yaşam kavramının hayatlarımıza girmeye başladığını göstermektedir.

Sağlık ve Fitness Alanına Yeni Bir Bakış

Sağlık ve fitness söz konusu olduğunda, IoT’nin potansiyeli çok geniştir. Fitness takipçileri ve akıllı saatler gibi giyilebilir IoT sağlık cihazlarının avantajlarından zaten yararlanabilmekteyiz. Bu cihazlar, attığımız adımlardan yaktığımız kalori miktarına kadar her şeyi kaydedebilir. Bu bağlamda iyi bir takip cihazı olarak kullanılabilmektedir. Bu verilerin her biri ise akıllı telefonlardaki uygulama marketlerden alınabilmektedir. Akıllı teknoloji cihazları sağlık ve fitness alanında da yenilik ve kolaylık sağlamaktadır.

Daha Akıllı Çalışma Alışkanlıklarının Geliştirilmesi

Çalışma kültüründe değişimlere neden olan akıllı yaşama yönelişin birçok yönden insanlar üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Dijital dünyanın bir hayli hızlanması ve kullanılır hale gelmesi ise esnek çalışma kültürünü beraberinde getirdi. Esnek çalışma kültürü insanların belli kalıplara uyan çalışma şeklini yıkmakta ve çok daha rahat bir tarzı kabul etmekte.

Çalışma seçeneklerinin bir hayli genişlemesi ve belli bir fiziksel ortama bağlı kalınmak zorunda olunmaması gibi seçenekler sayesinde iş ve çalışma kavramları insanlar tarafından değişmekte. Farklı algılanmaktadır. Çalışma şartları için çoğu zaman bir bilgisayar ve akıllı telefon yeterli olabilmektedir.

Evde Akıllı Teknolojiler

Akıllı teknoloji yaşam alanlarının kendileri üzerinde de etki göstermektedir. akıllı ev teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte çok daha fonksiyonel ve kullanışlı evler ortaya çıkmaktadır. Akıllı ev temasının gereği elektrik düğmelerinden televizyona ve kapı kilitlerine kadar mümkün olan her anlamda akıllı ürünler tercih edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here