akıllı ev nedir

Akıllı ev, evin içinde yada dışarısında (bahçe) kullanılan akıllı sensörler ve akıllı ev asistanlarının yardımı ile  yaşam alanımızı  tek bir noktadan isteklerimizi karşılayarak ve tam otomatik yönetebilen akıllı ev otomasyonu dur. Ayrıca  ev sahiplerine konfor, güvenlik, enerji verimliliği  ve kolaylık sağlayan bir evdir.

Akıllı ev sistemleri  birden fazla sensörün, bahçe sulama, klima, yangın alarm, termostat, aydınlatma, perde, güvenlik, akıllı priz, televizyon ve akıllı telefonların birbirleri ile uyum sağlayan çevre birimlerini kapsayan sistemdir.

Tüm cihazlar ve sensörler genellikle akıllı bir ana merkez olarak adlandırılan ana ev otomasyon denetleyicisi tarafından kontrol edilir.

Akıllı ev (smart home) sistemleri için geliştirilen yazılımlar ile programlanarak binamızı istediğimiz gibi  ister tam otomatik istersek’de tablet ve akıllı telefon yardımı ile dünyanın her yerinden evimizi ve bahçemizi yönetebiliriz.  Akıllı evlerde sensörler, akıllı ev asistanları ve cep telefonlarının birbirleri ile haberleşmesi için evde wi-fi ağına bağlı  bulunması gerekmektedir.

Akıllı ev sistemleri kablosuz veya kablolu kablolu sistemlere sahip olabilir. Kablolu sistemler daha güvenilir ve hacklemek genellikle daha zordur, kablosuz sistemlerin kurulumu daha kolaydır. Yeni nesil ev otomasyonu, yaşam alanımızda kullandığımız akıllı cihazlar, sensörler ve asistanların  birbirleri ile haberleşerek çalışmaktadırlar.

Ev otomasyon sistemlerinde  Z-Wave, EnOcean, x10, 6loWPAN ve zigbee  en çok kullanılan  kablosuz akıllı ev haberleşme ağları dır. Bunların hepsi internet, tablet, bilgisayar ve cep telefonları ile uyumludur. İleri ki zamanlarda mevcut olan akıllı evinize ilave etmek istediğiniz bir ürünün evinizde kullanılan haberleşme protokolüne uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

iot smart home

Akıllı Bir Evin Bizlere Sunduğu Kolaylıklar ve Avantajlar

  • Akıllı bir evin ortaya çıkan en önemli özelliği, dünyanın sınırlı enerji kaynaklarının korunması ve  Tüm ev otomasyonuna entegre edilmiş aydınlatma, pencere kaplamaları, HVAC, sulama ve kullanımı izleyerek enerji tasarrufunu arttırarak su ve elektrik faturalarında önemli ölçüde maliyet düşürür.
  • Ev sahipleri eve yaklaştıkları zaman Akıllı kilitler devreye girerek garaj kapısı açıcılarını kullanarak garaj kapısını açarlar.
  • Akıllı güvenlik kameraları ile ev sakinleri, uzaktayken veya tatildeyken evlerini telefon ve tabletleri ile izleyebilirler.
  • Akıllı hareket sensörleri, misafirleri, evcil hayvanları ve hırsızlar arasındaki farkı belirleyebilir ve şüpheli davranışlar tespit ederek bizleri bilgilendirir.
  • Akıllı termostatlar evde olmadığınızı fark ederek, sıcaklığı otomatik olarak düşük ayarlarına getirerek enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı fişe takılı herhangi cihazlar akıllı telefon yardımı ile kontrol edilebilir. Unuttuğunuz takdirde ütünün bağlı olduğu prizin elektriğini kesebilir.

Akıllı ampuller kullanarak yaşam alanınızın atmosferini değiştirerek farklı ambiyans yaratabilirsiniz. Bulunmadığınız  ortamlarda lambalar otomatik olarak sönerek tasarruf etmelerini sağlar, aynı zamanda bir uygulama aracılığıyla bireysel odaların ortamını da değiştirebilirsiniz.

Amazon ve google’nin  geliştirmiş olduğu Akıllı ses asistanları (akıllı hoparlör) yardımı ile sadece müzik çalmakla kalmayıp termostat ve aydınlatma gibi bağladığınız diğer cihazları koltuğunuzdan kalkmadan kontrol edebilirsiniz.

akıllı ev asistanı

Akıllı sulama sistemleri Topraktaki nem durumuna göre gerekirse bahçenizi sulayabilir.

Akıllı Gaz ve  su sensörleri sızıntısı meydana geldiği anda ana vanayı kapatabilir ayrıca size haber verebilir.

Hava kararınca ve güneş ışınlarına göre programlanan senaryo perde ve panjurları  açıp kapatabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here