Akıllı Kilit Nedir

Akıllı kilit, geleneksel anahtarı devre dışı bırakarak, akıllı telefon yardımıyla kapı kilidini açmanızı veya kilitlemenizi sağlar. Akıllı kilit, hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra, anahtarlarınızı unutmanın veya kaybetmenin artık bir sorun haline gelmesini engeller.

Akıllı kilitler, dış kapınızın veya evinizdeki herhangi bir kapının mevcut güvenliğini sağlayan, tuşlar yerine dokunmatik ekranlı ve tuş takımlı fütüristik tasarımlara kadar bir dizi stilde gelir. Ayrıca, gümüş ve altın dâhil olmak üzere çeşitli kaplamalar ve hatta şık parlak siyah stil arasından seçim yapabilirsiniz.

En iyi akıllı ev cihazlarından herhangi birinde olduğu gibi, akıllı kilidi kontrol etmek için akıllı telefonunuzu kullanmanın yanı sıra, evinizde akıllı hoparlörlerden veya akıllı ekranlardan birine sahipseniz sesinizi de kullanabilirsiniz. Bu, kapıyı kendiniz kilitlemek yerine, sesli asistanız ile işlem yapma imkânı vereceği için, evinizi gece emniyete alırken son derece kullanışlı olabilir.

En iyi akıllı kilitler, diğer akıllı ev cihazlarıyla birlikte çalışabildikleri için akıllı ev güvenlik sisteminizin ayrılmaz bir parçası olabilirler. Örneğin, ev güvenlik kameranız veya görüntülü kapı ziliniz mülkünüzün dışında bir hareket algılarsa, akıllı kilidiniz otomatik olarak etkinleştirilir ve mülkünüze girişin davetsiz misafirlere evinize kolay bir rota sağlamamasını sağlar.

Akıllı Kilitler Nasıl Çalışır?

Akıllı kilitler, evinizdeki Wi-Fi ağınıza bağlanan ve akıllı telefonunuz tarafından açılabilen anahtarsız cihazlardır, bazıları ayrıca bir tuş takımı ile birlikte gelir, böylece kilidi açmak için bir kod da girilebilir. Akıllı kilitlerin çoğu, Alexa veya Google Asistan gibi sesli yardımcılarla entegre çalışabilir, böylece kilitleri açmak için sesinizi de kullanabilirsiniz.

Bazı akıllı kilitler, mevcut kilidinizi tamamen değiştirir, bu nedenle, bunları kendiniz kurmak istiyorsanız, kendiniz yapabileceğinizden emin olmanız gerekirken, bazı modeller ise yalnızca mevcut kilidin üzerine takılacağı için, sizi fazla uğraştırmadan kurulabilir.

En iyi akıllı kilitlerin çoğu, akıllı ev sistemine dâhil olarak akıllı hoparlörler ve akıllı ekranlar gibi akıllı ev hub’larıyla birlikte kullanılabilir. Örneğin, akıllı kilidinizi güvenli hale getirebilir ve ev güvenlik kameralarınızı tek bir komutla veya evden çıkarken veya belki de yatarken belirli bir zamanda devreye alabilirsiniz.

En İyi Akıllı Kilitler

Tüm akıllı kilitlerin tüm sesli asistanlarla ve akıllı ev hub’larıyla çalışmayacağını belirtmekte fayda var, bu nedenle zaten kurulmuş bir akıllı eviniz varsa, akıllı kilit satın almadan önce cihazın uyumlu olup olmadığını kontrol edin. En iyi akıllı kilitleri inceleyelim.

Nest x Yale Akıllı Kilit

Nest x Yale akıllı kilit, test ettiğimiz en iyi akıllı kilit listemizin zirvesinde yer almayı hak ediyor. Nest Learning Akıllı Termostat ve Nest Cam Outdoor Akıllı Ev Güvenlik Kamerası gibi diğer Nest akıllı ev ürünleriyle birlikte çalışır.

Şık bir görünüme ve kolay bir kullanıma sahip Nest x Yale Akıllı Kilit; saten nikel, yağlı bronz, cilalı pirinç gibi renk seçenekleriyle, tarzınız ne olursa olsun, kendinize uygun bir şey bulmanızı sağlıyor.

Nest x Yale Akıllı Kilit

Kurulumu kolaydır ve dış tarafında bir tuş takımı bulunur, böylece evinize girmek için bir anahtar girmek yerine bir kod girersiniz.  Testte, sadece Yale logosuna basarak kapınızı kilitlemenizi sağlayan tek dokunuşla kilitleme özelliği oldukça etkileyici. Ayrıca uygulamanın sade olmasını kullanımının da kolay olmasını sağlıyor.

Schlage Sense Akıllı Kilit

Evde veya evin yakınlarında olmadığınız zaman misafiriniz gelirse, uygulama üzerinden tek kullanımlık kodlar oluşturulabilir, böylece misafirleriniz Schalge Sense Akıllı Kilit ürününü size ihtiyaç duymadan fakat sizin bilginiz dâhilinde olacak şekilde açabilir.

Schalge Sense Akıllı Kilit

Kurulumu kolay olan Schalge Sense Akıllı Kilit, Apple’ın HomeKit’ine sahiptir, böylece HomeKit uygulaması aracılığıyla Apple TV, iPad veya HomePod hoparlör gibi cihazları kullanarak kilidinizi kontrol edebilirsiniz. Kilit ayrıca Google Asistan ve Amazon Alexa’yı da destekler, bu sayede cihazın kilidini açmak ve kilitlemek için sesinizi kullanmanıza olanak tanır.

August Akıllı Kilit Pro

August Akıllı Kilit Pro, piyasadaki en gizli akıllı kilitlerden biridir, dışarıdan bakıldığında akıllı kilit olduğu fark edilmez.

Akıllı kilidin kapıdan 6-9 metre uzaktayken bile, otomatik olarak açıldığını ve anahtarsız kolay erişim sağladığını gördük. Yine de isterseniz mevcut anahtarlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

August Akıllı Kilit Pro

August Akıllı Kilit Pro’nun tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için bir Wi-Fi köprüsüne ihtiyacınız olacak, ancak kilidi satın aldığınızda August Connect köprüsü de birlikte gelecektir. August Akıllı Kilit Pro, pazardaki diğer ürünlere göre pahalı bir akıllı kilit olsa da yatırıma değer olduğunu düşünüyoruz.

Kwikset Obsidian Akıllı Kilit

Kwikset Obsidian Akıllı Kilit, her kapıya zarafet katan camsı bir parlaklığa sahip, harika görünümlü bir akıllı kilittir.  Erişim kodlarını girmek için dokunmatik ekrana sahip Kwikset Obsidian Akıllı Kilit, tamamen anahtarsızdır. Aileniz ve arkadaşlarınız için 16’ya kadar oturum açabilirsiniz.

Kwikset Obsidian Akıllı Kilit

Kilit ayrıca, birisinin kodunuzu girmek için ekrana dokunduğunuz yeri görmesini engelleyen SecureScreen adlı patentli bir Kwikset güvenlik özelliği içerir. (Gerçek giriş kodunuzu girmeden önce tek kullanımlık rastgele rakamlar üretir). Bu, birisinin parmak izi lekelerinizin nerede olduğuna bakmasını ve kodu bu şekilde kopyalamasını önlemek içindir.

Kwikset Obsidian Akıllı Kilit, Alexa ile çalışırken, HomeKit ve Google Asistan desteği yoktur.

Akıllı Kilit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru akıllı kilidi seçerken, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

  • Bazı akıllı kilitler, Bluetooth kullanarak akıllı telefonunuza bağlanır, ancak bu, kapıyı yalnızca yakındaysanız kilitleyebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi hatırlamakta zorlanan unutkan bir tipseniz, yerleşik Wi-Fi veya internete bağlantısıyla ve buluttan talimatları iletmek için bir köprü kullanan bir akıllı kilit, kapının kilitli olup olmadığının kontrol edilmesini veya kapının kilitlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca artık evde olmasanız bile kilidinizi açabilirsiniz.
  • Akıllı kilidin stili ve mevcut dekorunuza uyup uymayacağı da düşünülmeli; çünkü akıllılarını gizleyen geleneksel görünümlü cihazlardan tuş takımı ve dokunmatik ekranlı fütürist tasarımlara kadar geniş bir yelpazede seçim yapabilirsiniz.
  • Akıllı kilit seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin en önemlilerinden biri de; akıllı kilitlerin sesli asistanlarla olan entegrasyonudur. Çünkü tüm akıllı kilitler tüm sesli asistanlarla entegre değildir, bu nedenle evinizde zaten bir sesli asistan kullanıyorsanız, satın almayı düşündüğünüz akıllı kilit modelinin sesli asistanla uyumlu olup olmadığını ve ev güvenlik kameraları, görüntülü kapı zilleri ve akıllı telefon gibi halihazırda sahip olduğunuz diğer akıllı ev cihazlarıyla entegre olup olmayacağını kontrol edin.
  • Akıllı kilit alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise, arkadaşlarınıza ve ailenize kilide kısa süreli erişim izni verme yeteneğine ihtiyacınız olup olmadığıdır. Eğer öyleyse, almayı düşündüğünüz akıllı kilidin evinize kimin ve ne zaman eriştiğini gözden geçirebilmeniz için etkinlik günlükleri sunup sunmadığını da göz önünde bulundurun.

Akıllı Kilitler Hacklenebilir Mi?

İnternete bağlı herhangi bir cihaz gibi, akıllı kilitlerin de saldırıya uğrama riski vardır, ancak bazı iyi güvenlik uygulamaları riski en aza indirmenize yardımcı olacaktır. Akıllı kilitte varsayılan bir parola varsa, bunu her zaman değiştirin ve benzersiz bir parola seçin, diğer hesaplardaki parolaları yinelemekten kaçının. Büyük harf, küçük harf, sayı ve özel karakterlerden oluşan bir güçlü bir şifre belirleyin.

Oluşturduğunuz şifrenin kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler içermediğinden emin olun. Ayrıca ev Wi-Fi ağınızın güçlü bir parolaya sahip olduğundan ve akıllı kilit yazılımının güncel olduğundan emin olun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here