Akıllı Kumaş Fabenode

Ülkemizin milli teknoloji geliştirme süreçlerinde kritik bir öneme sahip olan Teknofest etkinliği, ilklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Tekstil mühendisi, Merve Aydıner ve 7 arkadaşı tarafından geliştirilen akıllı kumaş Fabenode, Teknofest İzmir etkinliğin birçok uluslararası şirketi ilgi odağı oldu.

Fabenode, kalp ritmi, stres, kas aktivitesi ve beyin dalgalarının ölçümlerini yapabilen akıllı kumaş. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa merkezli birçok şirketin takip listesine giren bu teknoloji, Teknofest İzmir’e getirildi. Ürünün tasarım patentini aldıklarını belirten Tekstil Mühendisi Merve Aydıner: “ABD ve Avrupa’da birçok şirketin ürünün ülkelerinde geliştirmesi için teklif yapıyor. Milyon dolarlık teklifler alan rakiplerini geride bırakan akıllı kumaş, uluslararası alan çok ilgi gördü. Bu teknolojiyi, ülkemizde geliştirmek için çaba gösteriyoruz. Katma değer üreteceksek, bu teknolojinin milli bir teknoloji olarak kalmasa önemli. Bu, çok özel bir alan ve biz çok öndeyiz.” Dedi.

Aydıner ve arkadaşları, Nisan ayından bu yana Kocaeli Bilişim Vadisinde çalışıyor. Haziran ayında Paris’te tanıtılan, akıllı kumaş Fabenode, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Viva Tech Paris’te sergilenecek 16 girişim arasına da seçildi.

Daha önce Teknofest Ankara’da da gösterime çıkan akıllı kumaş Fabenode, insanların oldukça ilgisini çekti. Aydıner: “İnsanların ilgisini görmek bizi çok mutlu ediyor. Böyle bir ürüne gerçekten ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu da çabalarımızın sonucunu aldığımızı gösteriyor” Dedi.

Akıllı Kumaş Fabenode Nasıl Çalışıyor?

Akıllı kumaş Fabenode, tekstili teknoloji ile buluşturuyor. Geleneksel tekstil malzemelerine, elektronik bileşenler, sensörler ve diğer ileri teknoloji malzemelerin entegre edilmesiyle çalışıyor. Teknoloji harikası bu kumaş, teknolojinin sektörleri birleştirdiğinin en güzel örneklerinden biri.

Merve Aydıner ve arkadaşlarının geliştirdiğini bu özel kumaşın temelinde, elektrotlar, uygulama ve yazılım yer alıyor. Sahip olduğu bağlantı teknolojileri sayesinde, tuttuğu verileri, bluetooth ya da Wi-Fi bağlantısı üzerinden bir bulut platformuna ya da direkt olarak mobil uygulamaya aktarma yeteneğine sahip.

Akıllı kumaş Fabenode, içerdiği birden fazla sensör ile kalbin EKG’sini, kas aktivitesini (EMİ), beyin dalgalarını (EEG), stres ölçümünü (GSR) ve vücut sıcaklığından cilt iletkenlik farkı ile çalışan tüm verileri eş zamanlı olarak toplayabiliyor. Toplanan veriler, tıp mühendislikleri ve yapay zekadan faydalanılarak analiz ediliyor.

Akıllı kumaş sayesinde, toplanan sağlık verileri, kişinin birçok farklı sağlık durumunu ortaya koyuyor. Tüm bunlar hem kişinin hem de sağlık çalışanlarının işini oldukça kolaylaştırıyor.

Akıllı Kumaş Fabenode Kullanım Alanları

Akıllı kumaş Fabenode kullanım alanları oldukça fazla. Entegre edilen herhangi bir yerden veri analiz edebiliyor. Örneğin, bir arabanın direksiyona monte edilebiliyor. Bu sayede sürücünün, trafikteki stres, kas aktivitesi gibi birçok değişken sağlık durumuna ait detaylı veri elde edilebiliyor.

Akıllı kumaşın kullanım alanları yalnızca bununla sınırlı değil. Bir uçak pilotunun veya sporcunun eldivenine, astronotun kasına, askerin üniformasına entegre edilebiliyor. Bir dalgıcın kıyafetine entegre edilip, psiko fizyolojik durum ölçümü yapılabiliyor.

İleri teknolojiye sahip bu kumaş, sağlık ile ilgili bu kadar veri analiz edebiliyorken faydalanılan sektörlerin en önemlisi de sağlık sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Bir hastaya uygulanması ile hastanın verileri düzenli olarak tek bir uygulamada görülebiliyor. Akıllı kumaş Fabenode avantajları arasında yer alan çok önemli bir konu da hafifliğidir. Hastaların kalp ritmini ölçmesi için takılan holter cihazları ağır ve insanlar bunu taşımakta oldukça zorlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here