Akıllı Okyanus Güç İstasyonu

Yenilenebilir enerji olan rüzgar, dalga ve güneş enerjileri ile 2020 yazın ayında, temiz enerji şirketi SINN Power “dünyanın ilk yüzen okyanus hibrit platformu” nu açmayı planlanıyor. Üç yenilenebilir enerji kaynağından elektrik üreten yüksek teknoloji merkezleri ile imkan sunmaktadır.

6 metre yükseklikteki dalgalara dayanabilen SINN Power yüzer yapısı ile birlikte kıyı bölgelerine temiz enerji çözümlerine kolay erişim sağlamak için   dalgaları oluşturmak için rüzgar ve güneşi uygun olarak tasarlanmıştır.

Yıllar süren çalışmanın sağlam bir platform geliştirmesinin ve Girit sahilindeki dalgaları kullanarak güç üretimini test etmesinin ardından, ekip şimdi fotovoltaik (PV) üreticilerine panellerini Iraklı, Yunanistan’daki yüzen bir platformda test etme fırsatı sunuyor.

Bu alanda yapılan satışlar iki katına çıkmıştır. Yüzen platform, Karayipler’deki ada tatil yerlerine yenilenebilir enerji tedarik edebilir ve denizaşırı rüzgar çiftliklerinin dünya çapında uygulanmasına katkıda bulunabilir.

CEO Philipp Sinn açıklamasına göre “SINN Power, diğer kanıtlanmış teknolojilere kıyasla herhangi bir yerin iklim koşullarına ve rekabetçi fiyatlarla dalgalar, küçük rüzgar ve PV kullanarak özelleştirilebilir bir enerji çözümü sunan ilk çözümdür.”

Dalgalar, rüzgar ve güneş güçlü ve yıkıcı güçler olabilir ve şimdilik bu platformun tropik fırtınalara, korozyona ve genellikle sert okyanus ortamlarına yıllar boyunca nasıl dayanacağı şüphe uyandırmaktadır.

Güneş ve rüzgar enerjisi maliyet açısından rekabetçi  olacaktır. Dalga ve gelgit enerjisi endüstrisi teknik ve finansal engeller nedeniyle yıllardır yolunda sıkıntılar olmuştur.

Ayrıca, teknolojinin dalgalara dayandığı göz önüne alındığında, platformu zamanla parçalara sarmadan bol miktarda güç sağlayabilen doğru şişme dengesini bulmak zor olabilir.

SINN Power, özellikle bu platformları, ekolokasyona dayanan nesli tükenmekte olan türlerin veya hayvanların varlığını göz önünde bulundurmak zorunda olduğu önemli kıyı ekosistemlerine yerleştirmek söz konusu olduğunda kendi başına ilerliyor olabilir.

Rüzgar türbinleri ve dalga enerjisi dönüştürücüler gibi deniz yenilenebilir enerji cihazlarının çevresel sonuçlara dikkat edilmeden monte edilmesi durumunda, deniz yaşamının ciddi şekilde zarar görebileceği düşünülmektedir. Okyanuslarımızın durumu göz önüne alındığında neredeyse istediğimiz şey olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here