akıllı şehir

İnsanlara ve doğaya zararı bulunan bozuk kentleşme, çevre kirliliği, gürültü gibi faktörlerden kurtulmak amacıyla çevre dostu ve teknolojik projelere Akıllı Şehir denilmektedir.

Bir kentsel gelişim vizyonu olan Akıllı şehir kavramı, çağın gereksinimlerine karşılık olarak kamu ihtiyaçlarında etkin bir şehirleşme ile bilgi ve iletişim teknolojileriyle beraber yaşam kalitesinin artırılması amaçlanır. Akıllı şehir sisteminde yer alan her bir ürünün ayrı ayrı şekilde senaryolarla beraber otomatik bir biçimde kontrolü bulunmakta. Bu sayede kurgulanan her bir ürünün pano ve saha malzemesi şeklinde iki kısımda yer alır.

Büyük şehirlerde ve Dünya’da pek çok şehirde Akıllı şehir uygulamalarında birçok çalışmalar yürütülmektedir. Washinton’dan tutunda San Francisco’ya kadar şehirlerin trafik ışıklarından, elektrik, kanalizasyon, iletişim sistemleri gibi entegre sistemlerin birleşmesiyle birlikte çevre koruması, enerji tasarrufu ve sosyal alan yönetimleri gibi gelişimler mevcuttur.

Akıllı şehir uygulamaları özel şirketler ile yapılan anlaşmalarla beraber uyum içerisinde yürütmektedir. Aynı zamanda halktan sağlanılan destek ile de uygulama aşaması da oldukça kolay bir şekilde ilerlemekte. İlk temel konu Veri kaynaklarıdır. Alınan verilerin doğruluğu ve ölçümler ile oluşturulan sistemlerin ardından geliştirilen yöntemlerin uygulanma sahasıyla birlikte oldukça verimli sonuçlar alınmakta. Bu veri sistemlerin alınması ve ölçülmesi konusunda devlet özel şirketlerden yardım alıyor. Özellikle giriş çıkış alanları, trafiğin yoğun olduğu gölgeler gibi doğru ölçümlerin yapılacağı tespitler doğrultusunda belli veriler açığa çıkmakta.

Şehirlerin ortak uygulamaları ile birlikte Akıllı şehirler’de gerçekleşecek işlemler ortak noktalar kapsamında özel sektörlerin açık veri kaynaklarıyla beraber inovasyon yapmasına özel imkan tanıdı. Uygulamalar şehir ve vatandaşın iletişimi şeklinde ilerleterek memnuniyet üst noktalara ulaştı.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Akıllı şehir örnekleri su şekildedir:

Barcelona

Akıllı şehir konseptine uygun bir biçimde şehirde düşük karbon tüketimiyle birlikte gerekli yatırımlar gerçekleştirildi. Dünyada ilk olarak yer alan solar termik enerji tüketimleriyle birlikte bir veri yayınlandı. Ayrıca şehirde şarj alt yapısı da hız kazandı. Geniş çaplı olarak ayrıca Barcelona’da akıllı şehir uygulaması adına laboratuvar anlaşması da imzalandı.

Zaman ve enerji tasarrufu için Barcelona’da kent içi otobüs sitemleri düzenlendi. Otobüs duraklarının varis noktaları hatların yeniden tespiti ile birlikte aktarma bilgileri de yolculara iletildi. Trafik ışıkları bu sayede otobüs yaklaştığında yeşile dönmekte. Sefer süreleri böylelikle daha kısa tutuldu.

 Viyana

Akıllı şehir uygulamasında Viyana, Vizyonunu 2050 olarak belirleyerek Yol Haritası 2020 şeklinde yürürlüğe koydu. Eylem Planı 2012-2015 gibi çalışmalarıyla dikkat toplayan Viyana, çalışmalarının ardından takip işlemlerini de sıkı bir şekilde yöneterek bir vizyon açığa çıkardı. Belediye ile iş birliğini sürdürerek şehirde planlama ve ulaşım gibi konularla paydaş görevler yapmakta.

 Pittsburgh, Pa.

Oldukça cesur girişimleriyle Pittsburgh, Akıllı şehir konusunda lider konumda yer almak için aday. Üniversiteler ile gerçekleştirdiği iş birlikleri sayesinde şehirlerdeki erişimleri herkese açık hale getirdi. Vatandaşların suç yerlerine, acil durum yapıları gibi teknoloji firmalarının erişim sağladıkları bilgiler arasında. Ayrıca oluşturulan şehir analistleri ile birlikte vatandaşların pozitif düşünmelerine de katkı sağlandı. Bu sayede Pittsburgh akıllı şehir uygulamalarında verinin işlenmiş haliyle birlikte bir şehrin nasıl gelişim sürecine girdiğini tüm Dünya’ya tanıttı.

 Hong Kong, Çin

Hon Kong’ta günde yaklaşık olarak 12 milyon kişinin yolculukta bulunduğu 630 bin araç bulunmakta. Dünyanın en yoğun ulaşım alt yapısına sahip olmasıyla Hong Kong, toplam 2 bin 86 km uzunluğunda yol ölçümü bulunmakta. Şehirde akıllı yol ağı ile birlikte yol trafik bilgisi, rota yol bulma gibi bazı servis örnekleri de yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here