Akıllı Sensör Nedir

Akıllı ışıklar, termostatlar ve güvenlik kameraları akıllı evin temel unsurlarıyken, akıllı sensörler ise her şeyi birbirine bağlayan görünmez bir ağdır. Akıllı evin gözleri olarak nitelendirebileceğimiz; hareket sensörü, ışık sensörü, sıcaklık sensörü gibi birçok sensör çeşidi bulunmaktadır. Akıllı sensörlerin kullanmanın en iyi yanı, kurulumlarının kolay olması ve kablolamama gerektirmemesidir.

Günümüzde birçok sensör kablosuz ve pille çalışır, bu da istediğiniz yere yerleştirmenize olanak tanır. Sensörler, ev otomasyonunun ilk adımı olan farklı akıllı ev cihazlarınıza veri iletmek için de kullanılabilir. Her şeyi birbirine bağlamak için SmartThings, HomeKit, Google Assistant veya Alexa kullanan hub tabanlı bir akıllı eviniz varsa, sensörler yalnızca varlığınızı algılayarak, rutinleri ve ev otomasyonlarını tetikleyen başka bir kontrol şeklidir.

Günümüzde birçok akıllı sensör çeşidi bulunmaktadır. Akıllı sensör satın alırken önemli olan; Z-Wave veya Zigbee, Bluetooth veya Wi-Fi sensörlerini, Ring ve Samsung gibi şirketlerin sunduğu bir paketin parçası olarak mı satın daha iyi? Yoksa sensörleri tek tek mi satın almak mı daha iyi? Buna karar vermektir.

Bu yazımızda en iyi akıllı sensörleri tanıtarak bu konu hakkında size yardımcı olmaya çalışacağız.

En İyi Akıllı Sensörler

Akıllı sensörlerin; hareket sensörü, kapı/pencere sensörü, su basma sensörü, sıcaklık ve nem sensörü gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Hepsinin görevi de akıllı ev sisteminize bir katkıda bulunarak, işlerinizi kolaylaştırmaktadır.

En iyi akıllı sensörler ve özelliklerini inceleyelim.

Aotec SmartThings Hareket Sensörü

Aeotec SmartThings Hareket Sensörü, hareketi ve sıcaklığı algılayabilen ve herhangi bir SmartThings otomasyonunu tetikleyebilen en iyi akıllı sensörlerden biridir. İstediğiniz kapsama alanını elde etmek için isteğe bağlı bir manyetik montaj parçası olmasına rağmen, mobilyalara yapışacak kadar küçüktür.

Aeotec SmartThings Hareket Sensörü

Zigbee protokolünde çalışan bu akıllı sensörü kullanmak için, SmartThings hub’ına veya yeni Echo, Echo Plus’a, Echo Show’lardan birine ihtiyacınız olacaktır.

Monoprice Kablosuz Akıllı Kapı/Pencere Sensörü

Bir Wi-Fi temas sensörü olan Stitch, kendi uygulamasının yanı sıra Alexa ve Google Asistan ile çalışır. Bununla birlikte, bir göbek gerektirmediği için bunu ön kapınıza yapıştırabilir ve birinin ne zaman açtığını bilirsiniz.

Monoprice Kablosuz Akıllı Kapı Pencere Sensörü

Amazon’un Zigbee hub’larından biri olmadan bile Alexa Rutinleri ile çalışan birkaç Wi-Fi sensöründen biridir ve bu, onu diğer akıllı ev cihazlarınıza bağlamanıza izin veren harika bir özelliktir. Stitch ayrıca bir hareket sensörüne sahiptir.

YoLink Yosmart Su Basma Sensörü

Fibaro su basma sensörüyle aynı görevi yapan YoLink Yosmart Su Basma Sensörü, diğer akıllı sensörlerden biraz farklıdır. YoLink Yosmart Su Basma Sensörü, diğer Yosmart cihazları gibi, Bluetooth, Zigbee, Z-Wave veya Wi-Fi kullanmazlar.

yolink sensör

Bunun yerine, Yosmart sistemi Semtech’in çok daha fazla menzile sahip LoRa teknolojisini kullanırlar. ( yaklaşık 48 km ). Yine de YoLink, bu tür bir kapsama alanını garanti etmez, ancak ürettiği akıllı sensör ve cihazları yaklaşık 305 metreye kadar menzile sahiptir.

Oldukça ucuz bir marka olan YoLink, her şeyi bağlamak için YoLink Hub’a ihtiyaç duyar.

Eve Room Sıcaklık ve Nem Sensörü

İkinci nesil Eve Room akıllı sensör, yeniden tasarlanmış bir alüminyum gövde, nem ve hava kalitesini söyleyen yüksek kontrastlı 1,54 inç ekrana sahip. Sıcaklık ve nem takibi yapabilen bu akıllı sensör, Apple HomeKit ile de uyumludur. HomeKit otomasyonlarını ayarlamak için, Eve uygulamasını kullanmanız gerekir.

Eve Room akıllı sensör

Aralarından seçim yapabileceğiniz dört farklı ekran düzeni vardır ve ekranın her iki tarafındaki dokunmatik paneller aracılığıyla bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. En son çıkan Eve Room akıllı sensörü; değiştirilebilir pilleri ve şarj edilebilir özelliğiyle pil konusundaki dezavantajını ortadan kaldırdı.

Ecobee Oda Sensörü

Ecobee Akıllı Termostat, Ecobee4 veya Ecobee3 Lite’a ihtiyacınız var. Ecobee Akıllı Termostat , evinizi ısıtmanın çok daha akıllı bir yoludur. Sensörler, bireysel odaların yanı sıra insanların nerede olduğunu da ölçer, böylece evi daha verimli bir şekilde ısıtabilir.

Ecobee Akıllı Termostat

Netatmo Hava Durumu İstasyonu

Bir meteoroloji istasyonu olarak tasarlanan Netatmo’nun iç mekan modülü CO2, sıcaklık, nem ve hava kalitesini izlerken, dış kule barometrik basıncı, dış hava kalitesini ve hava koşullarını ve iç mekandaki gibi sıcaklık ve nemi takip ediyor.

Netatmo'nun iç mekan modülü

Ülkemizde de teknoloji market ve online alışveriş sitelerinden temin edebileceğiniz, Netatmo Hava Durumu İstasyonu ürünün, Alexa ve IFTTT desteği var, fakat HomeKit desteği mevcut değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here