Robotik Çim Biçme Makinesi

Robotik alandaki gelişmeler, birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Bu alandaki gelişmelerden biri de Ronovatec firması tarafından gerçekleştirilen dünyanın ilk tamamen elektrikli robotik çim biçme makinesidir. İlk robotik çim makinesi RoviMo, spor sahaları, golf sahaları ve parkların bakımı için üretilen CO2 içermeyen otonom çok amaçlı robottur.

Robotik gelişmeler, insan faaliyetlerini taklit eden, yüksek doğruluk ve hızla çalışan robotlar geliştirilmesini sağlıyor. Bu konudaki geliştirmelerden biri de, önceki yazılarımızdan birinde bahsettiğimiz;  robotik sulama ile su israfının azaltılması konusuydu. Geniş alanları daha kısa sürede, daha verimli bir biçimde işleyebilen robotlar, akıllı sensör teknolojilerinin yardımıyla, zorlu koşullarda ve engel durumlarında gerekli aksiyonları alabiliyorlar. Robotik teknoloji ve akıllı sensör firmasının bir araya gelmesiyle Ronovatec firması tarafından geliştirilen robotik çim biçme makinesi RoviMo; yerel belediyeler, spor sahası inşaat şirketleri ve yeşil koruma ekiplerinin, geniş çim alanlarını hassas bir şekilde biçmek ve zaman kazanmaları için çözümler sunuyor.

Ronovatec AG ve Lucerne Üniversitesi, geniş alanlar için bilgisayar kontrollü, otonom, üç tekerlekli bir robotik çim biçme makinesini, 2017 yılında geliştirmeye başladı. Dış mekân konusundaki uzmanlığıyla bilinen SICK firması, projenin daha da geliştirilmesi için onlara tavsiyede bulundu. SICK’in entegre sensörleri sayesinde robotik çim biçme makinesi RoviMo, en zorlu hava koşullarında bile çarpışma riski olmadan çim alanlarda gezinebilir.

Akıllı Sensör Teknolojisine Sahip Robotik Çim Biçme Makinesi RoviMo’nun Özellikleri

1.  Gerçek Bir Kriko: Üç Tekerlekli Akıllı Robotik Çim Biçme Makinesi

Robotik çim biçme makinesi RoviMo, üç tekerlek üzerinde bilgisayar kontrollü otonom bir robottan daha fazlasıdır. Çimlerin ve diğer geniş yeşil alanların bakımı için çok işlevli bir platform olarak tasarlanmış olduğundan, birkaç kolay adımda çeşitli modülleri monte etmek mümkündür. Örneğin; suni çim bakımı için, bir spor sahasında çizgi çizmek için, ekim veya gübreleme için veya çimlere UV ışığı vermek için.

2. Verimli, Üretken, CO2 İçermez

Geniş alanlar için çevre dostu robotik çim biçme makinesi tamamen elektrikle çalışır ve bu nedenle CO2 yaymaz. Ayrıca hidrolik yağ gerektirmez, bu da onu daha yeşil bir şekilde biçmek isteyen herkes için mükemmel bir şekilde uygun hale getirir. 7,5 kwh kapasite ile 3 – 4 saatlik bir süre içinde iki kez 8.000 m2’lik bir alanı tamamen otonom olarak işleyebilir ve bu zaman kazandırır. SICK’in entegre sensörleri ayrıca biçme sırasında maksimum düzeyde doğruluk sağlar ve böylece önceden zaman alan saha ölçümlerine gerek kalmadan her seferinde hassas bir desen sunar.

robotik çim makinesi RoviMo

3. SICK Sensörleri Sayesinde Güvenli

OutdoorScan3 güvenlik lazer alan tarayıcısı, Robotik çim biçme makinesi RoviMo’ya entegre edilmiştir. SICK firmasının dış mekân uygulamaları için geliştirdiği, emniyet lazer tarayıcı, çarpışmalardan kaçınarak insanlar ve hayvanları açık havada korur. Robotik çim biçme makinesi RoviMo, bir tehlike algıladığında fren uygular ve durur. Geniş alanlar için robotik çim biçme makinesi RoviMo, yeşil bekçiyi bir metin mesajıyla uyarır ve engel ortadan kalktığında (örneğin, hayvan yoluna devam ettiğinde), planlanan yoluna otomatik olarak devam etmesini sağlar.  Bu, Robotik çim biçme makinesi RoviMo ‘yu özerk ve son derece bağımsız hale getirir ve bu nedenle ekibinize değerli bir katkı sağlar.

Dâhili Flexi Soft güvenlik kontrolörü, outdoorScan3 üzerindeki eğri ve hıza bağlı koruma alanlarını etkinleştirmek için kullanılabilir. Ayrıca entegre bir STR1 transponder güvenlik anahtarı, mekanik optik kapağın konumunu kesme çubuğu aracılığıyla izler.

Robotik Çim Biçme Makinesi sıck sensör

4. Hava Koşullarına Dayanıklı Robotik Biçme Makinesi

OutdoorScan3 güvenlik lazer alan tarayıcısı, en zorlu hava koşullarında bile güvenilir ve emniyetli bir şekilde çalışır. Patentli ve yüksek hassasiyetli dış mekân safeHDDM tarama teknolojisi, gerçek güvenlik riskleri ile müdahale eden çevresel etkiler arasında ayrım yapar.  AGV Dinamik Hava Durumu Assist işlevi bloğu sayesinde, OutdoorScan3 de değişen hava koşullarına dinamik tepki verir.

Ronovatec CTO’su Zvonko Gligorov: “SICK ile işbirliğimiz robotik çim biçme makinemizin güvenliğine önemli ölçüde katkıda bulundu. Yinelemeli bir süreç kullanarak, maksimum güvenliği garanti ederken mümkün olan en yüksek üretkenliği elde etmek için ortak çözümler geliştirdik. Sonuçlar etkileyici. ”dedi.

SICK’in sensörlerinin yardımıyla Ronovatec, geniş alanlar için aynı zamanda rakipsiz bir fiyat/performans değeri sunan, ekolojik olarak sürdürülebilir robotik çim biçme makinesi geliştirmiş oldu. Robotik çim biçme makinesi RoviMo, olumsuz hava koşullarında bile yorulmadan, verimli ve güvenilir bir şekilde çalışmalarını yürütür. Çimler üzerinde hassas desenler çizerek zamandan tasarruf sağlar ve boya tüketimini azaltır. Aynı zamanda çim ve zemini de önemser.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here