Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatan Uygulamalar

Çağımızın olmazsa olmaz teknolojik ürünlerinden biri de telefonlardır. Gün içerisinde iş ve eğlence amaçlı olarak bir çoğumuz telefon ile oldukça uzun vakitler geçiyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılamak için telefonumuzun bizlere uzun süre hizmet etmesini istiyoruz. Bu yüzden, akıllı telefon tercihinde bulunurken işlemci, RAM vb. kriterlerin yanında pil kapasitesi de oldukça önemli bir hal alıyor. Pil kapasitesi yüksek telefonlar tercih etmek, uzun sürelerde telefonumuzdan verim sağlamak anlamına geliyor. Ancak pil kapasitesi ne kadar büyük olursa olsun, her telefonun bataryası zamanla sağlığını yitirmeye başlıyor ve ilk günkü gibi uzun sürelerde hizmet vermiyor. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan uygulamalar sayesinde bu sorunlara çözüm bulunabiliyor.

Telefonumuzun sadece pil sağlığını kaybetmesi değil düşük bir pil kapasitesine sahip olması da kullanabileceğimiz süreyi kısaltıyor. Bluetooh, NFC, GPS gibi özellikler ve telefonu sık sık uyararak uyanmasını sağlayan programlar pil kullanım sürelerini azaltıyor. Aynı şekilde cihazı yüksek parlaklıkta kullanmak da bir diğer kullanım süresini azaltan sebeplerden biridir. Bunların önüne geçmek için bu özellikleri kapatabilir, telefonu sürekli uyandıran uygulamaları uyku moduna alabilir, ekran parlaklığını kısabilir ve otomatiğe alabilirsiniz. Bu sayede siz istemediğiniz sürece bu özellikler açılmayacak ve uygulamalar kendiliğinden telefonunuzu uyandırmayacaktır.

Bu işlemlerin hepsi, akıllı telefonunuzun ömrünü uzatan manuel çözümlerdir. Bunun yerine, bu kontrolleri sizin yerinize yapabilecek, akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar, sizin yerinize bu kontrolleri ve çok daha fazlasını yapıp size bir rapor çıkarıyor. Bu rapor, pil ömrünü azaltan özelliklerden, uygulamalara kadar bir listeyi kapsıyor. Buradan tek tuşla hepsini optimize edebiliyorsunuz.

Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatan En İyi 5 Uygulama

Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan uygulamalar çıkardığı raporda tek tuşla optimizasyon sağlayabileceğinizden bahsetmiştik. Eğer isterseniz aralarından istediklerinizi seçip optimizasyon sağlayabiliyorsunuz. Örneğin GPS, NFC özelliklerinizin açık olduğunu, telefonu sık sık uyandıran uygulamalar olduğunu ve ekran parlaklığınızın en sona yakın olduğunu düşünelim. Çıkan listedeki, telefonu sık sık uyandıran uygulamaları derin uyku moduna alarak sadece siz istediğinizde kullanım sağlaması için optimizasyon yapabilirsiniz. GPS, NFC gibi pil tüketen uygulamaları kullanmıyorsanız yine bu listeden kapatabilirsiniz. Ancak ekran parlaklığını yüksek kullanmayı seviyorsanız, çıkan listede bu özelliği atlamasını isteyebilirsiniz.

Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan uygulamalar sadece pil kullanım süresini değil, düzenli kullanım sağlanarak yapılan optimizasyonlarda uzun vadede pil ömrüne de katkı sağlamaktadır. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan en iyi 5 uygulama listemize göz atarak bu programları yakından tanıyalım.

1.      Go Battery Saver & Power Widget

Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan uygulamalar arasında bu işin en eskilerinden ve en iyilerinden biri olan Go Battery Saver & Power Widget programıyla başlayalım. Bu programda, genel, süper ve ekstrem olmak üzere önceden ayarlanmış üç güç tasarrufu modu arasında seçim yapabilirsiniz. Alternatif olarak, özel bir güç tasarrufu modu da oluşturabilirsiniz.

Widget, hangi uygulamaların cihazınızın pil ömrü üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu analiz eder. Widget’ın atadığı pil puanına bağlı olarak, pilinizi uzatmak için cihazınızın hangi özelliklerini devre dışı bırakmak istediğinize karar verebilirsiniz.

Optimize düğmesine dokunduğunuzda, uygulama, gereksiz işlemleri temizleyecek ve pil ömrünüze fazladan süre kazandıracaktır.

2.      DU Battery Saver

Diğer pil tasarrufu uygulamaları gibi, DU Battery Saver programı da önceden ayarlanmış çeşitli pil gücü kullanım modları arasından seçim yapmanıza olanak tanır veya kendi özel modunuzu oluşturabilmenizi sağlar.

Güç tüketen arka plan uygulamalarını durdurmak ve akıllı telefonunuzun pil ömrünü artırmak için “Ana ekranı optimize et” widget’ına dokunmanız yeterlidir.

DU Battery Saver, telefon soğutucu özelliği sayesinde, CPU’yu yoğun kullanan uygulamaları izler, yönetir ve devre dışı bırakır. Bu sayede, telefonunuzun sıcaklığını güvenli bir seviyeye düşürmeye yardımcı olur.

3.      Greenify

Uyuyan bir uygulamayı uyandırmak, uygulamayı yeniden başlatmaktan daha az pil gücü gerektirir. Greenify ile hangi düşük öncelikli uygulamaları uyku moduna geçirmesini istediğinizi seçebilir ve pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Greenify, Android’in Doze modundan da yararlanmanızı sağlar. Agresif Doze modu, saatlerce beklemek yerine cihazınızı dakikalar içinde Doze Moduna geçirir. Hazırda Bekletme, görevleri durdurmak yerine arka plan işlevlerini askıya almayı tercih eder.

4.      Avast Battery Saver

Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan en iyi 5 uygulama arasında aklımıza virüs programı olarak yer etmiş Avast programının bir uzantısı olan Avast Battery Saver programı da yer almaktadır. Avast Battery Saver, akıllı telefonunuzun performansını artırmaya yardımcı olur ve kalan pil ömrünüz hakkında kesin bir tahmin sunar.

Manuel olarak değiştirebileceğiniz “iş”, “ev”, “gece” ve “süper tasarruf acil durum” dahil olmak üzere önceden ayarlanmış dört mod arasından seçim yapabilir veya ev veya iş Wi-Fi ağınıza olan bağlantınıza bağlı olarak otomatik olarak geçiş yapabileceğiniz modları seçebilirsiniz.

Avast Battery Saver, Wi-Fi’yi kapatır, İnternet bağlantılarını sınırlar ve güç tüketen uygulamaları algılar ve durdurur.

5.      Battery Doctor, Battery Life

Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatan uygulamalar listemizde son tanıtacağımız program, birçoğumuzun adını duymuş olabileceği Battery Doctor, Battery Life programıdır. Battery Doctor, pilinizi neyin tükettiğini görmenizi sağlar. Parlaklık gibi güç tüketimi ayarlarınızı yapabilir ve gereksiz uygulamaları devre dışı bırakabilir.

3 Aşamalı Şarj Sistemi, akıllı telefonunuzun nasıl şarj edileceğini düzenleyerek pilden en iyi şekilde yararlanmanızı ve cihazınızın pilini aşırı şarj etmekten kaçınmanızı sağlar.

Battery Doctor ayrıca Wi-Fi’nin açık veya kapalı olması, oyun oynayıp oynamadığınız vb. dahil olmak üzere çeşitli durumlara dayalı olarak kalan pil ömrünüz hakkında doğru tahminler sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here