Akıllı termostatik vanalar, geleneksel termostatik vanaların gelişmiş halidir. Geleneksel termostatik vanalar statik olarak çalışır. Bu, yalnızca önceki manuel ayarların daha sonra değiştirilmesiyle sıcaklığın değiştirilebileceği anlamına gelir. Akıllı termostatik vanalar ise; her radyatörünü uzaktan yöneterek, sıcaklığı akıllı kontrol edebilmenizi ve enerjide tasarruf edebilmenizi sağlar.

Ev, işyeri ve çeşitli ortamlar farklı sıcaklıklar gerektirir, bu nedenler her bir radyatörü bağımsız olarak yönetebilmek en iyi çözümdür. Örneğin banyoda, diğer odalardan daha yüksek bir sıcaklığa sahip olmak daha hoştur, bu nedenle banyonun sıcaklığını düzenleyebilmenin kolay yolu Akıllı termostatik vana kullanımıdır.

Akıllı termostatik vanalar, radyatörlere takılır ve radyatörde dolaşan ve ısıtan sıcak su akışını uzaktan bile ayarlamanıza izin veren cihazlardır. Akıllı termostatik vana kafası olarak da satılan bu vanalar, akıllı telefon aracılığıyla, sıcaklığı ayarlamanıza izin veren bir yazılım kullanır. Özel bir uygulama ile her oda için farklı bir sıcaklık seçmek, ısıtmayı başlatmak veya kapatmak gibi farklı işlevleri seçebilirsiniz. Ateşlemeyi çeşitli çevresel faktörlere veya günün saatine göre ayarlamak da mümkündür.

Akıllı Termostatik Vana Nasıl Çalışır?

Akıllı termostatik vana, içinde özel bir termostatik sıvı bulunan bir motorla donatılmıştır. Uzaktan yönetilebilir ve istenilen ayarlar tanımlandıktan sonra bağımsız olarak çalışabilir.

Enerji tüketimini optimize eden akıllı termostatik vanalar, sunmuş olduğu grafik ve detayları görüntüleyerek israfı bilme imkânı sunan yazılımlarla donatılmıştır. Akıllı termostatik vanalar, ev içindeki ev otomasyon sistemi ile iyi bir şekilde birleşen yenilikçi ve teknolojik cihazlardır.

Akıllı termostatik vanalar, sorun oluştuğunda e-postanıza veya telefonunuza da bildirim gönderir. Pratikte radyatör olması gerektiği gibi çalışmıyorsa veya tehlikeli bir sıcaklığa ulaşmışsa, uyarı verirler. Piyasadaki bazı akıllı termostatik vana modelleriakıllı oda termostatı da içeren bir kitin parçasıdır.

Akıllı Termostatik Vana Çeşitleri

Piyasada geleneksel ve akıllı olmak üzere iki tip termostatik vana bulunmaktadı. Geleneksek termostatik vana, radyatörün radyan sistemine gönderilen sıcak su akışıyla çalışı ve yalnızca manuel modda ayarlanabilirler, harici değişiklikleri algılamazlar, bu nedenle sıcaklığı siz değiştirmediğiniz sürece otomatik olarak değiştiremezler.

Akıllı termostatik vanalar ise bir termostata bağlanarak kendi kendini regüle eder ve çeşitli işlevleri kendi başına yerine getirebilir. İklim, zaman, ortam ve sıcaklığa bağlı olarak su akışının açılmasını başlatabilirler.

Enerji tüketimini sınırlayan ve aynı zamanda karbondioksit emisyonlarını azaltan akıllı cihazlardır, dolayısıyla ekonomik ve sürdürülebilirdirler. Bazı akıllı termostatik vana modellerinde bir odadaki nemi algılayabilen ve düzenleyebilen sensörler bulunur.

Uzaktan Kontrol

Akıllı termostatik vanalar çok sayıda özelliğinin yanında, çok pratik bir uzaktan kontrol sistemine sahiptir. Her şeyden önce, geleneksel vanalardan %30 daha sessiz olduklarını vurgulamak gerekir.

Akıllı termostatik vanalar, oda sıcaklığının düştüğünü hemen algılayabilen antifriz teknolojisi ile donatılmıştır. Bir pencere açılıp içeri soğuk hava girdiğinde, kazanda daha az gaz yakmak için devreye giren akıllı termostatik vanalar, enerji israfı yapmayacak şekilde tasarlanmıştır.  Ayrıca kireçtaşı oluşumuna karşı özel bir korumaya sahiptirler.

Akıllı telefonu coğrafi konumla bulmak için donatılan bir teknolojiye sahip olan akıllı termostatik vanalar, bu sayede evin içindeki insanların varlığını tespit edebilirler. Termostatik vanalar ayrıca bir odanın kısa sürede ısıtılabileceği Boost fonksiyonuna sahiptir. Bu, radyatörün belirli bir süre daha fazla ısı yaymasını ve ardından ayarlanan sıcaklığa dönmesini sağlayan kullanışlı bir moddur. Tüm bu süreç, termostatik vanalar tarafından bağımsız olarak gerçekleştirilir.

Birçok akıllı termostatik vana modeli, uzaktan kullanılabilen parti veya tatil modları bulunur. Vananın klasik açma ve kapama ayar setini dikkate almamasını sağlayan akıllı bir sistemdir. Kısa veya uzun süre evde olmadığınızda enerji israfını en aza indirmek için çok kullanışlı bir fonksiyondur.

En iyi akıllı termostatik vanalar, ses kontrolüne de sahiptirler. Ses ile cihazı programlamaya başlamak veya sıcaklığı değiştirmek mümkündür.

Akıllı Termostatik Vanalarla Ne Kadar Tasarruf Edersiniz?

Akıllı termostatik vanalar, sadece modern ve sezgisel yönetim ile değil, gaz ve enerjideki önemli tasarruflardan da faydalanmanızı sağlar.

Akıllı termostatik vanaların fiyatları, geleneksel vanalara göre daha pahalı olsa da, bu fark sizi korkutmasın. Çünkü akıllı termostatik vanalar, radyatörlere yerleştirildikten sonra sağladıkları yaklaşık %40 oranındaki enerji tasarrufu ile satın alma sırasında oluşan fiyat farkını amorti edeceklerdir.

Geleneksek termostatik vanaların, evde olmadığınızda minimuma ayarlansa bile tüm gün açık kalması ve manuel olarak ayarlanması onlara büyük dezavantaj sağlar. Akıllı termostatik vanalar ise evde kimse yokken ısıtmanın kapanmasından, sıcaklığı yükseltmek veya düşürmek için tüm ev radyatörlerini manuel ayara gerek kalmamasıyla avantaj sağlar.

Akıllı termostatik vanalar, geri döndüğünüz zamana göre ayarlanarak, evinizi istenilen sıcaklıkta tutabileceği gibi, her radyatöre akıllı vana takılması durumunda evinizin farkı odalarını istenilen farklı sıcaklıklarda tutar ve israfı önler. Geleneksel termostatik vanalar ile akıllı termostatik vanalar arasındaki fiyat farkı, ilk anda hemen kapanmasa da, kısa sürede kapanacaktır.

En İyi Akıllı Termostatik Vanalar

Sektörde uzman olmasanız bile aşağıda incelediğimiz piyasadaki en iyi akıllı termostatik vanalara göz atarak, ihtiyaçlarınıza en uygun akıllı termostatik vanayı bulabilirsiniz.

Netatmo Wifi Akıllı Termostatik Vana

Netatmo Akıllı Termostatik Vana, konfor ve ekonomi olmak üzere iki moda sahiptir. Tüketimi en aza indirmek için camların açık olduğunu algılayarak, tüketimi en aza indirirler. Ayrıca çeşitli cihazlar yardımı ile uzaktan kontrol edilebilmekte ve farklı markalarla uyumlu olup, sesli kontrol ile kullanıma da uygundur.

Netatmo Wifi Akıllı Termostatik Vana

Netatmo sistemi, aynı anda 20 adede kadar Netatmo Wifi Akıllı Termostatik Vanayı yönetmenizi sağlar. Hızlı bir şekilde kurulurlar ve çoğu ısıtıcıyla çalışırlar.

Meross MTS100H Akıllı Termostatik Vana

Meross MTS100H Akıllı Termostatik Vananın ısıtmasını; Google Asistan, Alexa veya IFTTT ile kullanılabilen özel uygulama aracılığıyla uzaktan bile kontrol edebilirsiniz. Meross, tek bir hub ile 16 valfe kadar kontrol etmenizi sağlayan bir cihaza sahiptir.

Meross MTS100H

Meross MTS100H Akıllı Termostatik Vana, batarya ile çalışır ve yenilikçi performansları sayesinde enerji tüketiminde tasarruf sağlar. Merkezi radyatörlerin kontrol altında tutulması için mükemmel bir sisteme sahiptir. Akıllı termostat vanasını kullanmak için konektör M30 X 1.5 olmalıdır.

Tado ° Akıllı Termostatik Vana

Tado °, enerji israfını azaltmak, evde optimal ve sağlıklı bir iklime sahip olmak için ideal sistemdir. Akıllı telefon uygulaması ve diğer Akıllı ev entegrasyonları sayesinde uzaktan ısıtma yönetimini daha da verimli hale getirir.

Tado Akıllı Termostatik Vana

Basit ısıtma yönetimi, sistemlerin %95’i ile uyumlu bir üründür. Alexa, Siri ve Google üzerinden sesle kontrol edilebilir.

Honeywell Home THR99C3102 Akıllı Termostatik Vana

12 adede kadar kontrol edilebilir bölgeyi tek tek oluşturmanıza olanak tanıyan yenilikçi ve teknolojik termostattır. Total Connect Comfort uygulamasıyla uzaktan yönetilebilir, IFTTT ve Google Home ile uyumludur.

Honeywell Home

Honeywell Home THR99C3102 Akıllı Termostatik Vana, net ve işlevsel komutlar ve renkli dokunmatik ekran ile basit ve çok yönlü bir programlamaya sahiptir. Kablosuz sistem hâlihazırda kullanımda olan sistemlerde değişiklik gerektirmediğinden kurulumu da kolaydır. Pilin iki yıllık bir ömrü vardır ve şarj durumunun görüntülenmesini sağlayan sensörlerle donatılmıştır.

Eve Thermo Akıllı Termostatik Vana

Eve Thermo Akıllı Termostatik Vana, iOS cihazları, Siri veya mevcut dokunmatik kontroller için uygulama aracılığıyla ev konfor düzeyini ayarlamanıza olanak tanır. Akıllı telefon ve internet bağlantısından bağımsız olarak, bir odayı veya tüm evi otomatik olarak ısıtmak için tasarlanmış programları kullanır.

Eve Thermo Akıllı Termostatik Vana

Pencere algılama, valf koruması ve tatil modu dâhil olmak üzere çeşitli işlevler mevcuttur. Kurulumu hızlı ve kolay olan Eve Thermo Akıllı Termostatik Vana, maksimum verim ve iyi bir Bluetooth aralığına sahiptir.

Sonuç

Akıllı termostatik vanalar en yenilikçi çözüm ve evin ısıtma içini yönetmek için doğru tercihtirler. Akıllı termostatik vanalar, sezgiseldirler ve gerekli tüm işlevleri bağımsız olarak yerine getirdikleri için uzaktan bile kolayca yönetilirler.

Akıllı termostatik vanalar, sıcaklığı manuel olarak yükseltmek ve düşürmek, eve dönerken doğru sıcaklığı bulmak için zaman kaybetmek istemeyenler için idealdir.

Son olarak, insanlar kaynakları israf etmekten kaçındıkları ve faturalarından sağladıkları tasarruf için akıllı termostatik vanaları severler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here