Akım trafosu uçlarının bağlantısı

Akım trafosu primer sargıdan geçen akımı belirli bir seviyeye küçülterek ölçülmesi istenen akımı ikinci sargı olan sekondere aktaran ve üzerinden geçen akımı ölçü aletine aktarır. Örneğin enerji analizörü

AKIM TRAFOSUNUN S1 VE S2 UÇLARININ KISA DEVRE EDİLMESİ

Yük altında çalışan akım trafosunun uçları kesinlikle boş bırakılmamalıdır. Trafonun sekonder sargısından gerilim geçtiği anda sargılarda manyetik gerilim meydana gelir; ve sekonder üzerinden geçen akım ters yönde manyetik alan oluşturur. Bu oluşan ters manyetik alanı akım trafosu nun uçlarını  ölçüm cihazı ile bağlantı yaparak manyetik alanı dengelemiş oluruz.

Eğer enerji analizörü veya amper metre bağlanmadığı durumlarda ters manyetik alan meydana gelmeyeceği için nüve ve sargılar ısınarak alçak gerilim akım trafosunun zarar görmesine sebeb olur.  Bağlantısı değiştirmek yada onarım yapılmak istenildiği zaman akım trafosunun S1-S2 uçları kısa devre edilir.

AKIM TRAFOSUNUN SEKONDER UCUNUN TOPRAKLANMASININ ÖNEMİ

Akım trafolarının sekonder uçu ( S2 ) önlem açısından topraklanmalıdır. Tesiste ve panoda meydana gelebilecek arızalar sonucunda trafosunun sargıları arasında meydana gelebilecek atlamalar esnasında primer sargı  gerilimi, topraklanan sekonder uç yardımıyla güç transformatörünün nötr noktasından bir kapalı devre oluşturarak   ölçüm cihazını ve personelin zarar görmesini engelleriz

AKIM TRAFOSUNUN S1 VE S2 UÇLARININ BAĞLANTISI

Akım transformatörünün S1 ve S2 uçları primer sargıya akımın  giriş yönü  ve çıkış yönüne göre belirlenmelidir. Ölçmek istediğimiz akım bağlanan akım transformatörünün primer sargısı tarafından giriyor ise ( P1 ) sekonder ucundan ( P2 ) çıkış yönü ölçüm ucu olacaktır.

Akım trafosunun S1 ucundan çıkan kablo enerji analizörünün K ucuna S2 ucundan çıkan kablo ise  L ucuna bağlarız. Ters bağlanan akım trafolarında ölçü cühazında eksi değerler ile karşılaşırız bu durumda yapacağımız ilk iş ölçü cihazı nın girisindeki K L uçlarına giren kabloların yerini değiştirmektir.  Trafodan değiştirmeye gerek yoktur.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here