Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesine bağlı, Büyükeceli beldesinde inşası devam eden Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralidir. 2023 yılında ilk ünitesi faaliyete geçecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, toplamda dört üniteden oluşacak.

Türkiye, bu proje için uygunluk araştırmalarını 1970’lerin başından beri yürütmektedir. Akkuyu Nükleer Güç Santralinin yapımı için uygun olarak belirlenen bu bölge, deprem açısında Türkiye’nin en güvenli bölgesi olduğu gibi en yüksek taşkının 6 metreyi geçememesiyle de yüzey ve yer altı sularının doğal akış yönü açısında uygunluk göstermiştir. Son olarak bölgenin tarıma, turizme ve sanayiye elverişli olmayışı da göz önünde bulundurularak, 1976 yılında bu sahaya lisans verilmiştir. 600 megawatt üretimin planlandığı bölge için önce İsveç merkezli ASEA Atom şirketi talip oldu fakat dış kredi bulamayınca proje durdu. İlerleyen yıllarda bölge birçok kez ihaleye çıktı. Bakanlar Kurulu’nun iptal kararı ve bazı anlaşmazlıklar nedeniyle, bölgeye nükleer yatırım 1993 yılına kadar ertelendi.

1993 yılının Ocak ayında tekrar yatırım programına alınan bölgeye, 1997’de teklifler geldi ancak kesin bir karar verilemedi. Son olarak 2004’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının reaktör kurulacağını ilan etmesinin ardından, 21 Kasım 2007’de nükleer santral kurumu ve enerji satışı kanunu kabul edildi. 2010 yılında Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma ile Akkuyu sahasına nükleer santral yapım anlaşması imzalanmış oldu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nerede? Sorusuna konum ve alan genişliği olarak yanıt verelim. Saha, idari olarak, il merkezine 140 km, ilçe merkezine 30 km uzaklıkta olan Gülnar belediyesine bağlıdır.  En yakın yerleşim merkezi Büyükeceli beldesidir.  Çitlerle çevrilmiş olan alan toplam 986 hektar iken, inşaat sahası 225 hektardır. Etraftaki bölgelerden 200 metreyi aşan dağlarla ayrılan arazi, 4,5 km’lik bir asfalt yol ile D-400 karayoluna bağlanmaktadır.

Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Yapısı ve Özellikleri

Akkuyu Nükleer Güç Santralinin yapısı incelendiğinde dört üniteden oluştuğu görülür. Her ünitede, bir reaktör, dört adet yatay buhar jeneratörü (PGV-1000MKR), dört adet reaktör soğutucu pompa ünitesi (GTsNA-1391), basınçlandırıcı ve ECCS Hidrolik akümülatörlere sahip dört adet dolaşım devresi ile alternatif akım jeneratörüne sahip buhar türbin tesisinden bulunur. Bu yapıların üzerinde ilki çelik astarlı gerdirmeli betonarme, ikincisi ise döküm betonarme olmak üzere iki kat koruma katmanı bulunur.

Akkuyu Nükleer Güç Santralinde, VVER-1200 model dört adet su reaktörü bulunur. Akkuyu’daki reaktörlerden her biri 1198 MWe gücünde olsa da bunun %7’sini ünitenin kendisi tarafından harcanacağı için üretim miktarı yaklaşık 1114 MW’tır. Çekirdeğinde 163 yakıt demeti bulunur. 12 ayda bir yakıt ikmali yapılır. Yakıtın çevrim süresi dört yıldır. Yakıt olarak ise %3.6 oranında zenginleştirilmiş U-235 izotopu kullanılacaktır. Reaktörün ilk katı koruma seviyesi, 169 yon ağırlığında, 5.8 metre yükseklikte ve 6.1 çapındadır.

İnşaatın tamamlanmasının ardından Akkuyu NGS, yılda 35 milyar kWh elektrik üreterek, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %10’unu karşılaması beklenmektedir. Akkuyu NGS’nin tahmini hizmet ömrü 60 yıl olup, bu sürenin 20 yıl daha uzatılması mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here