Akustik kelepçe

İsviçre Zürih Üniversitesi tarafından üretilmeye çalışan robotik kelepçe ilgi çekmeye yetti. Marcel Schuck tarafından geliştirilen bu kelepçe sayesinde artık nesneler dokunulmadan manipüle edilebilecek. Geliştirilen bu teknolojinin temeli ses dalgalarına dayanmakta.

Endüstriyel robotlar için geliştirilmeye çalışılan bu ürün için ayrıca çalışma yapılmaktadır. Geleneksel olan robotik kelepçeler, nesnelere zarar verebilirler. Buna karşı koymak için ise yumuşak cımbızlar kullanılmaktadır. Bunlarda hasar olmaması için gereken önlemler alınsa da kolaylıkla etkilenebilirler.

Akustik Kelepçe İle Dokunmadan Yakalama

Schuck tarafından geliştirilen No Touch Robotik projesinin arkasında yer alan dokunmadan yakala prensibi geliştirilmeye devam etmektedir. 80 yıldan beri sömürülen uzay araştırmaları elbette bir etkiye dayanmakta. Ultrason dalgaları, insanların duyamayacağı bir basınç alanı oluşturmaktadır.

Basınç noktaları ve ses dalgaları üst üste geldikçe ancak gerçek performans sergileyebilir. Üretilecek olan bu proje, akustik bir tuzakta havada serbeste yüzüyor gibi görünebilmektedir.

Laboratuvarınızda yer alan kurulum, Schuck’un geliştirmek istediği ürünün prototipidir. Ultrasonla elektronik olarak kontrol edilebilecek olan robotik bir kelepçedir. 31 yaşında olan Schuck’un oluşturduğu bu prototip 3 Boyutlu yazıcı ile oluşturulmuş olan bu prototipe yerleştirilen hoparlörler kontrol edilmektedir. Bu kontroller sayesinde de basınç noktaları hareket ettirilebilmektedir. Asıl amaç ise kontrol edilen nesnenin yere düşmeden konumunu gerçek zamanlı değiştirebilmektir. Bu husus ise bazı yüksek lisans öğrencileri tarafından araştırılmaktadır.

Bilim adamları yalnızca mevcut olan teknolojiyi kullanarak birkaç küçük nesneyi uzayda hareket ettirebilmektedir. Yapılacak olan yazılım da nesnenin şekline göre ayarlanmakta ve bir robot kolu sayesinde istenen hedefe taşımaktadır. Hiç dokunmadan kapma prensibinin de ekonomik yönden yararı olmasından da bahsetmeden geçmek istemiyoruz. Geleneksel olan bir robotla çalışma gösterirken hemen her yeni şekil için farklı bir kelepçe kullanımı gerekmektedir. Akustik kelepçe sayesinde pahalı kelepçe setleri ortadan kalkacaktır. Robot kolunun son derece aktif olmasından ötürü akustik kelepçe oldukça popülerdir.

Akustik kelepçenin biraz daha geliştirilmesi için onunla iş birliği yapacak bazı ilgili taraflar bulunacağı aşikardır. Bir yandan da mevcut olan Pazar ihtiyacının karşılanması için Schuck’un daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Eğer 2021 yılının bahar ayında eğer bu üretimi başarabilirse, Schuck bu iş fikrine yönelik bir şirket bile kurabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here