Genel itibariyle şehirlerde artan nüfus, endüstrileşme ve plansız kentleşme etrafında gelişen çevre sorunlarından biri olan ve insan vücudu üzerindeki olumsuz fizyolojik ve psikolojik etkileri kanıtlanan gürültünün, yaşam ve iş alanlarımızdan izole edilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 31 Mayıs 2018’de yürürlüğe giren “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” ile birlikte hayatımıza mimari akustik rapor ve proje kavramları girmiştir.

Uzman akustik

31 Mayıs 2019’dan itibaren ilk kez yapı ruhsatı alacak binalar için yasal bir zorunluluk haline getirilen mimari akustik proje; binanızın akustik performansını ve bu performansta iyileştirme yapılması gereken noktaları tespit eden bir belgedir.

Mimari akustik rapor ise; binanızın sahip olması gereken akustik performans değerini yasal mevzuatlarda belirtilen noktalara bağlı kalarak tespit eden ve mevcut durumdaki akustik performansın yeterliliğini test eden bir belge olarak tanımlanabilir.

Kapsam itibariyle baktığımızda, yapıların akustik performansının iyileştirilmesi yönelik aksiyon planını da kapsayan akustik projenin, mimari akustik raporu da içerisinde aldığına dikkat çekmemiz gerekir.

İnşaat sektöründe birçok farklı alanda hizmet sunmanın getirdiği çok yönlü bakış açısını akustik rapor ve proje belgelendirme sürecine de yansıtmayı başaran Uzman Akustik; alanında uzman sertifika sahibi mühendis ve mimar kadrosu, üstün teknolojisi ve profesyonel bakış açısı ile mimari akustik proje ve rapor taleplerinize üstün çözümler üretir! 

Akustik Rapor ve Projeyi Kimler Hazırlayabilir?

Akustik rapor ve projeyi herhangi bir mühendislik ya da mimarlık danışmanlık firmasının hazırlaması mümkün değildir. Akustik rapor ve projeyi hangi meslek gruplarının hazırlayabileceği, “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Kapsamında Düzenlenecek Sertifika Eğitim Programlarına Dair Tebliğ” kapsamında şu şekilde ifade edilmiştir;

“Sertifika eğitim programlarına uzmanlık alanlarına uygun olarak yalnızca mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, elektrik ve elektronik mühendisi, fizik mühendisi ve optik/akustik mühendisleri katılabilirler.”

İlgili tebliğde açıklanan meslek grupları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarında teorik eğitim sürecini başarıyla tamamladığı takdirde akustik uzmanı olarak mimari akustik proje ya da rapor düzenleme yetkisine sahip olur.

Akustik Rapor

Uzman Akustik bünyesinde mimari akustik proje ve rapor talep eden tapu sahiplerine sistematik ve profesyonel bir belgelendirme süreci garantisi veren uzman mühendis ve mimarların tümü akustik uzmanı sertifikasına sahiptir ve yalnızca teknik boyutta değil hizmet sürecinde de tecrübeleri ile fark yaratır!

Akustik Proje Ve Rapor Hangi Yapılar İçin Zorunlu?

Akustik proje ve raporun kapsamı, belgelerle ilgili diğer tüm detayların açıklandığı “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”te belirtilmiş ve ilgili yönetmeliğin 5. maddesinde;

  • Bir bodrum katı ve çatı arası hariç kat sayısı 7’den fazla konut binalar
  • Yapının Toplam inşaat alanı, 2000 m2 yi geçen 2’den fazla konut dışı binalar
  • Tiyatro, konferans, konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım yapılması gereken binalar
  • A veya B akustik performans sınıfını hedefleyen binalar

ve 31 Mayıs 2019 tarihinden sonra ilk kez yapı ruhsatı alacak yapılar için akustik proje zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamın dışında kalan yapılar için ise akustik rapor zorunluluğu vardır.

Yapınızın için hangi belgenin zorunlu olduğunu merak ediyorsanız tek yapmanız gereken Uzman Akustik bünyesinde tecrübesi ve bilgi birikimi ile fark yaratan akustik uzmanlarıyla hemen iletişime geçmek!

Kaynak : https://uzmanakustik.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here