Alan Sıralı Renk Sistemi Nedir

Alan sıralı renk sisteminin ne olduğunu biliyor musunuz? Ekran kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) ışıkları beyaz ve çok fazla ışık oluşturmak için karıştırır Bunları karıştırmanın kabaca iki yolu vardır. Bunlardan biri olan, alan sıralı renk sistemini tanıtacağız.

Normal likit kristal ve organik EL’de ekranı büyütür ve gözlemlerseniz RGB alt piksellerinin düzenli olarak düzenlendiğini görebilirsiniz. Bu açıdan mekânsal olarak birbirine yakındır. Ama asla aynı yerde değildirler. Yine de insan gözünün çözünürlüğüne göre yeterince küçük olan alt pikseller, renklerin karışık olarak algılanmasına yetecek kadar yakın yerleştirilmiştir. Bu nedenle örneğin mikroskopla büyüttüğünüzde her bir alt pikseli tanımlayabilir ve renkleri karıştırarak oluşturulan rengi göremezsiniz.

Geçici renk karışımı ile oluşmaktadır. RGB renkleri, kısa zaman aralıklarında tek bir pikselle sırayla görüntülendiğinde, renkler belirli bir hızda veya daha yüksek bir hızda karıştırılır. Bunun nedeni, ardıl görüntünün insan gözünde kalmasıdır. Birden çok renkte basılmış desenlere sahip bir diski döndürdüğünüzde, döndürme sayısına bağlı olarak renklerin değiştiği bir deney yapmış olabilirsiniz.

Alan Sıralı Renk Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Genel bir uzaysal renkli sıvı kristal ekranda, her bir alt piksel için RGB ışığını çıkarmak için bir
renk filtresi kullanılır. Aynısı organik EL için renk filtresi yöntemi için de geçerlidir.

Alan sıralı renk sistemi bir renk filtresi kullanmadığından, buna bağlı ışık emme kaybı teorik olarak sıfırdır. RGB, alt piksellere ihtiyaç duyulmadan bir seferde bir piksel aydınlatılır, böylece aynı mikro fabrikasyon teknolojisinin kullanılması piksel yoğunluğunu üç katına çıkarabilir. Bunlar, alan sıralı renk sisteminin ana avantajlarıdır.

Bu renk filtresi, örneğin kırmızı alt pikseller için yeşil ve maviyi emer ve kaldırır. Yeşil ve mavi, diğer iki rengin ışığını da emer. Bu nedenle, renkli filtrenin etkinliği ne kadar yüksek kullanılırsa kullanılsın, verimlilik üçte birinden az olacaktır. Bu, renkli filtre yönteminin en büyük zayıflığıdır.

Aslında, alan sıralı renk sistemi, parlaklığın önemli olduğu kamera vizörlerinde ve LED tabanlı projektörlerde kullanılır. Ek olarak, JDI ve Sharp, prototip olarak alan sıralı bir renkli LCD kullanarak şeffaf bir ekran görüntüsü yapıyorlar.

Alan Sıralı Renk Sistemiyle İlgili Sorunlar Nelerdir?

Sorunların en başında renk ayrımı gelmektedir. İnsan gözünün ardıl görüntüsü kullanıldığından, görüntüyü hızlı hareket ettirirseniz veya gözlem sırasında bakış açısını hareket ettirirseniz, RGB renkleri görüntünün kenarlarında bulanık görünecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here