alessandro volta

Alessandro Volta,  günmüzde kullanmakta olduğumuz pillerin icadı ile tanınan italyan bilim adamı dır. Asıl adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta’dır. Büyük bir üne sahip olan bilim adamı, sadece elektrik alanında değil, aynı zamanda kimya alanında da birçok  keşiflerler yapmıştır. Mucidin soyadı  volta elektromotor  kuvvetin bir birimi olmak için volt ( V )olarak  kısaltılmıştır.

18 şubat 1745 yılında İtalyanın Como şehrinde dünyaya geldi. Dört yaşına kadar hiçbir konuşma belirtisi göstermemiş olması ailesinin onun apta olduğuna ve asla konuşamayacağına inanmasına neden olmuştu.

Babasını küçük bir yaşta kaybeden genç Alessandro 12 yaşına kadar amcası tarafından evde eğitim aldı ve daha sonra Cizvit yatılı okuluna başladı. Okul Alessandro Volta’yı rahip olması için baskı uyguladıkları için ailesi 4 yıl sonra onu okuldan aldıktan sonra  18 yaşına kadar okuduğu Como’daki Benzi Kraliyet Semineri’ndeki okulunu bitirdi.

Alessandro Volta  okuldan ayrılmadan önce İtalyanca yanı sıra İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Yunanca dillerini öğrenmişti.

1774 yılında, Como şehrindeki Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü olarak çalışmaya başladı ve 1779’da Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu ve  bir yıl sonra, statik elektrik üretmek için kullanılan basit  bir jeneratör olan elektroforu geliştirdi ve popüler hale getirdi.

1780’de Floransa’nın Museo di Fisica e Storia Naturale (müze)’sini ziyaret etti ve 1781’den 1783’e kadar İsviçre, Alsace, Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’nın önde gelen Avrupalı ​​bilim adamlarıyla tanışma fırsatı buldu.

Alessandro Volta’nın Pili Buluşu

İtalyan bilim adamı olan Galvani, bir kurbağı keserken metal bir bistürü tarafından taşınan bir statik elektrik kıvılcımının bacakları metal üzerinde bulunan ölü bir kurbağanın sinirlerine dokanmasıyla kurbağanın bacaklarının hareket etmesine neden olduğunu farketti ve canlıların eşsiz bir özelliğe sahip olduklarının sonucuna vararak hayvan elektriğini keşfettiğini ve hayvanlarda ölümden sonra kalan gizemli bir güç olduğunu düşündü. İtalyan bilim adamı, daha fazla araştırma yaparak elektrik akımı üretmek için hayvan dokusunun gerekli olmadığını tespit etti.

Galvani’nin deneyinde bacakları harekete geçiren iki bitişik metalin reaksiyonları olduğuna inanıyordu. 1799 yılında, 10 yıllık çalışmanın ardından Volta, bir elektrolit (tuzlu su gibi) içine batırılmış kartonlar ile ayrılmış çinko ve bakırın alternatif disklerini kullanan bir pil olan Voltaik kazığı ile ortaya çıktı. 1800 yılında Alessandro Volta  yaptığı ilk pille ilgili ayrıntılarını  Londra’daki Royal Society’de Joseph Banks’e bir mektupla açıkladı.

Ayrıca Avrupalı ünlü bilim adamı metan gazını bulan kişidir. 1776 yılında metan ve hava karışımının elektrik kıvılcımı ile kapalı bir kapta patlatılacağını keşfetmiştir.

Elektrik potansiyelini (V) hem de yükü (Q) incelemek için araçlar geliştirerek kapasitördeki elektrik potansiyelinin (V) elektrik yükü (Q) ile doğru orantılı olduğunu buldu .

Volta’nın elektrik birimlerine yaptığı katkı ve geliştirmelerinden dolayı 1881 yılında katkılarını tanımlamak için bilim adamları, elektrik birimine volt adının verilmesine karar vermişlerdir.

1794 yılında Teresa Peregrini hanım efendi ile evlenerek dünyaya Giovanni, Flaminio ve Zanino adlarında üç erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. Son olarak Volta, 5 Mart 1827’de (82)  İtalya’nın Como kentinde hayata veda etmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here