AloT Nedir

AIoT tamamen bağlı sensörler ve ürettikleri verilerle ilgilidir. Bu, günlük yaşama çok fazla kolaylık getiriyor. Dünyada  Nesnelerin İnterneti (IoT) büyük bir fenomen haline geldi. Gartner’a göre, IoT uç nokta sayısının 2019 yılında 4,8 milyardı, bu yıl ise % 21 artarak 5,8 milyara ulaşması bekleniyor. Aynı zamanda IoT, IoT cihazları tarafından üretilen verileri işleyen ve analiz eden ve bunları eyleme geçirilebilir zekâya dönüştüren yapay zekâ (AI) ile büyük ölçüde güçlendirilmiştir.

AloT Faydaları

Bu teknoloji, farklı sektörlerden son kullanıcılara muazzam faydalar sağlar. Özellik sağlık hizmetleri için son derece fayda sağlandığını bilinmektedir. Bu teknoloji sayesinde, hastanın düşmesini tespit etmek ve zamanında yanıt vermek için AIoT kullanılabilir. AloT’un fayda sağladığı ve aktif rol oynadığı bir diğer sektör; yapay zekâ tabanlı perakende analitiği. Bu sektörde ise video kameralar yardımıyla, perakendecilerin, müşterinin cinsiyeti, yaşı ve tercihleri ​​gibi bilgileri elde etmesine yardımcı olmaktadır.

İşletmeler ve evler nasıl yararlanabilir?

AIoT, daha fazla verimlilik ve optimizasyon elde etmek için verilere ve yapay zekaya ihtiyaç duyan daha geniş bir son kullanıcı yelpazesine giderek daha fazla giriyor. Bu arada AIoT, evi daha da akıllı hale getirerek konut sakinlerinin daha akıllı yaşamın keyfini çıkarmasına olanak tanıyor.

Günümüzde pek çok işletme, verileri daha iyi “görselleştirmek” için bir yönteme ihtiyaç duyuyor – örneğin, binanın hangi bölümünde su sızıntısı var veya binanın hangi bölümünde düzgün kapatılmamış bir kapı var. Bu anlamda NADI Sistemi, kullanıcılara daha iyi görselleştirme sağlamak için farklı sensörlerden gelen verileri alıp 3 boyutlu olarak görüntüleyen bir çözüme sahiptir.

NADI System Ürün Direktörü Louis Boka; “ bir alarm sistemi aldığınızda, bir sensörün algıladığı olay haberini aldığınızda ya da sadece bu sensörlerin KPI (verilerini – değerlerini) ‘ larını görmek istediğinizde, bunu sadece bu işletim sistemi içinde dinamik olarak görebilirsiniz ” dedi. “ Son 10 yıldır kullanılan geleneksel sistemlerde standart 2D’ idi. Keşfedilen bu teknoloji sayesinde, fazladan bir mekânsal boyut ekleyerek, 2B bir görüntü elde ediliyor. Bu sayede bulunması güç veya baş edilemeyeceği düşünülen birçok operasyonel sorunu çözümlüyoruz. ”

Louis Boka’ya göre; çözümler özellikle veri merkezleri, havaalanları, limanlar, akıllı şehirler ve fabrikalar için fayda sağlayabilir. “ IoT sensörlerine sahip tesislerle yakından ilgileniyoruz. Ortaklarımızı seçmeden önce, ürettikleri sensörlerin veya cihazların müşteriye gündelik yaşamında kullanım kolaylığı sağlaması ve değer katması bizler için çok öneml, ortaklarımızı buna göre değerlendiriyoruz. ”dedi.

Bu teknoloji sayesinde, konut sakini kişiler akıllı cihazlara komut vererek, evi aydınlatan veya evi silahlandıran AIoT teknolojisi ile evler de daha akıllı hale geldi.

AloT sayesinde farklı ev aletlerini Google Home veya HomeKit‘e bağlayan bir köprü cihazı olan O + SmartTech‘in E-Box tarafından etkinleştirilmesi mümkündür. O + SmartTech Corporation CEO’su Brian Lin, ” Daire veya bina içerisindeki, HomeKit veya Google Home bağlı hemen hemen her türlü cihazı, AIoT alanına yerleştirmenin bir yolunu bulabiliriz ” dedi.

Brian Lin’e göre, O + ‘nın ekosistem ortaklarının değer kazanmasının yolu; ” Tedarikçiler son kullanıcılara ev aletleri sunuyor, ancak ürünlerini AIoT ekosistemine koyma yetenekleri yok. Bizimle bağlantı kurarlarsa AIoT ekosistemine kolayca geçebilirler, böylece ürünlerini HomeKit menüsünde veya Google Home menüsünde görebilirler. Bu şekilde, ekosistemimize katılırlarsa ortaklarımız ürünlerine değer katabilirler. İnsanlar akıllı bir yaşam alanı yaratmayı düşündüğünde, AloT ekosistemine dâhil olan ürünlerini dikkate alarak tercihlerini bu yönde kullanacaklardır. ” dedi.

Lin’e göre, O + ‘nın müşterileri projelerinin değer teklifini artırmak için E-Box‘ı da kullanabilirler. ” Müşterilerimiz ev inşaatçıları ve iç mimarlar. Bu portföydeki müşterilerimiz sürekli yaratıcı fikirler oluşturarak yeni şekillendirmeler gerçekleştiriyorlar. Neyi yaratmak istiyorlarsa, o işi yapmalarına yardımcı olacağız ” dedi.

Her iki satıcının da kendi ekosistemlerinden bahsettiğini görmek ilginç. Nitekim satıcı, yalnızca ekosistem ortaklarının desteğiyle ürünlerine değer katabilir ve müşterilere daha iyi satışlar yapabilir. O halde, iki satıcının vermiş olduğu örnekler, AIoT çağında ortaklardan oluşan bir ekosistemin önemini vurguluyor.

Kaynak: https://www.asmag.com/showpost/31968.aspx

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here