alternatif akim

Günlük yaşantımızın her anında elektrik enerjisini kullanmaktayız. Neredeyse elektrik enerjisi insan hayatı için havadaki oksijen kadar önemli hale gelmiştir. İnsan yaşamı için elektrik de aynı önemi taşımaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız elektrikli aletler alternatif akım ( AC ) ve doğru akım ( DC )olarak 2 çeşit elektrik akımın da çalışmaktadırlar.

Alternatif akım; Zaman içerisinde şiddeti ve yönü periyodik olarak sinüzoidal bir eğride ve şebeke frekansında (50Hz) 10 ms’ de yönü (0 ya da 360  ) derece değişen  akıma alternatif akım denir. Sinüs dalgası generatörün dairesel dönme hareketinden dolayı oluşan bir eğridir.  Alternatif akımın direnç üzerinden geçmesini sağlayan gerilim kaynağına ise alternatif gerilim kaynağı denir. Nötr sıfır potansiyelli faz ucu canlı uç olarak adlandırılır. Evlerimizde kullandığımız prizlerdeki, elektrik 220 V gerilim değerinde, 50 Hz frekanslı alternatif akımdır.

Santrallerde elektrik üretimi generatörler sayesinde üretilmektedir. Genaratörün çalışma prensibi elektrik motorlarına benzer ve mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek  sürekli yönü değişen bir manyetik alan oluşturur ve  AC akımın da yön değiştirmesinin sebebi budur.  Generatörler 3 fazlı gerilim üretirler ve her faz açısında 120 derece faz farkı vardır.

Değişen bu yön sayesinde  kullandığımız  elektrikli cihazların kablolarını istediğimiz yönde prizlere takıp kullanmamızı sağlar. AC dünya genelinde dağıtımı ve dönüşümü doğru akıma göre  kolay olduğundan dolayı daha çok  tercih edilir. Dağıtılan elektrik enerjisi de alternatif akım şeklindedir.

Elektrik enerjisi yüksek gerilim dağıtım hatlarında kayıpları  azaltabilmek için gerilim yüz bin voltun üstüne çıkarılır ve akım ise düşürülür. Alternatif akım kullanım  için transformatörler yardımı  ile yerleşim yerlerine ve sanayiler için tekrar düşürülerek kullanılınır. Dünyada Aydınlatma, elektrik motorları, ev elektroniği ürünleri ve ısıtma sistemleri de alternatif akımla çalışacak şekilde tasarlanır.

Alternatif Akım Avantajları

Daha uzun şehir içi ve şehirler arası mesafelerde aktarımı güvenli ve daha fazla güç sağlanabilinir.

  • Alternatif akım istenildiği zaman doğru akıma dönüştürülenebilinir.
  • Trafolar sayesinde gerilim seviyesini kolayca yükseltilip düşürülenebilinir.
  • Alternatif akım istenildiği zaman doğru akıma dönüştürülenebilinir.
  • Alternatif akım doğru akıma göre üretimi daha kolaydır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here