alternatör nedir

Otomobillerin çalışması ve elektronik aksamlarının görevlerini yerine getirebilmesi için elektrik enerjisi şarttır. Araçlarda bulunan  aküler belirli bir depolama kapasitesi ve kısa sürede boşalma riskleri vardır ve bu boşalmayı önlemek için araba alternatörleri kullanılmaktadır.

Alternatör diğer bir adıyla şarj dinamosu, motor tarafından sağlanan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek aküyü şarj eder ve akünün bitmesini önlemektedir. Alternatör ne işe yarar? Alternatörün görevi araçdaki  aküyü şarj etmek içinde kullanılır.

Alternatör Nasıl Çalışır?

Araba alternatörünün çalışması için temel elemanlar arasında servis kayışı bulunur. Araba çalıştırıldığında, krank mili hareket ederek alternatörü döndürür ve mekanik enerjiden araba için gerekli olan elektrik enerjisi elde edilir. Bu rotasyon elektromanyetik indüksiyon yasası (Faraday Prensibi’ne) göre çalışarak elektrik üretir. Bir alternatör basitçe bir jeneratördür.

alternatör yapısı

Araçlarda bulunan donanımlar ve akü ise doğru akımla (DC) çalışır. Alternatörler, doğru akım elde etmek için gereken doğrultucuya sahip değillerdir. Bundan dolayı alternatif akım üretir ve daha sonra üretilen AC akım araba alternatörüne entegre edilmiş bir diyot doğrultucu ve regülatör devresi tarafından doğru akıma dönüştürülür ve aküyü şarj eder.

Elde edilen elektrik klima kompresörü farlar, müzik sistemi ve hidrolik direksiyon pompası gibi diğer tüm servislere iletir. Araba alternatörüne özel bir referansla, servis kayışı alternatöre güç sağlar ve bu da aküyü şarj eder. Bu fonksiyon sayesinde motoru, ön panel kontrol panelini, farları, elektrikli camları ve klima sistemini çalıştırmak mümkündür.

Alternatörün Temel Parçaları

  • Rotor
  • Statör
  • Diyot doğrultucu
  • Regülatör
  • Fırçalar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here