Amoled Ekran Nedir

Kullandığımız birçok cihazın bizlere görüntü sağlayan en önemli parçasıdır ekran. Ekran teknolojisi gün geçtikçe gelişmektedir. Peki kullanılan teknolojik cihazların birçok donanımı varken ekran teknolojisi bu kadar önemli midir? Birçok elektronik cihazın ekran teknolojisini oluşturan AMOLED ekran nedir? AMOLED ekran ile LCD ekran arasındaki farklar nelerdir? Gibi konuları bu yazımızda inceleyeceğiz.

Elektronik cihazlarda donanım özellikleri karşılaştırılırken birçok fonksiyonunu karşılaştırabiliriz. Örneğin cep telefonlarında yer alan donanımlardan olan; işlemci hızı, ram, kamera çözünürlüğü gibi. Bu donanımsal özelliklerin de farklı farklı teknolojileri var fakat en azından rakamsal ifadelerden oluştuğu için karşılaştırması kolay olabilir fakat ekranlar konusunda çok azımız detaylı bilgi sahibiyiz. İşte bu yazımızda en az diğer donanımlar kadar önemi olan ekran teknolojilerinden bahsederek bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Tanınmış teknoloji firmaları tarafından geliştirilerek bizlere sunulan ekran çeşitleri: AMOLED, LCD, LED ve OLED’tir. Bu ekran türlerinden en gelişmiş olan ekran teknolojisi AMOLED’tir. AMOLED’in, İngilizce açılımı Active Matrix Organic Light Emitting Diode (Aktif Matrisli Organik LED) teknolojisi olarak isimlendirilmiştir. AMOLED, gelişme aşamasından olan OLED ekran teknolojisin üzerinden, geliştirmeler yapılarak ultra görüntü kalitesi elde edilmiştir.

Her pikselin ayrı olarak aydınlatıldığı AMOLED ekran türünde bu sayede taze ve akıcı bir görüntü elde edilmiştir. Eski ekran teknolojilerindeki gibi arka planı aydınlatma gereği duyulmadan, organik led özelliği sayesinde bu sorun ortadan kaldırılmış, koyu renklerin açık renk gibi görülmesi sorunun önüne geçilmiştir.

AMOLED Ekranların Kullanım Ömrü Ve Şarj Süresi Nedir?

OLED ekran teknolojisinin geliştirilmesiyle ortaya çıkan AMOLED ekran türüne ait görüntü, eski ekran türlerine göre daha net ve kalitelidir fakat her pikselin ayrı ayrı aydınlatılması nedeniyle kullanım ömrü azdır. Diğer ekran türlerine göre ince ve kıvrılabilir olması gibi bir takım özellikleri de AMOLED ekran türünü ön plana çıkarmaktadır.

AMOLED ekran türünün kullanıldığı bir diğer teknoloji ürünü cep telefonlarıdır. Cep telefonlarında kullanılan AMOLED ekran teknolojisi, cihazın sarj süresini maksimum seviye çıkarmak için, ekran özelliklerini dengeleyici özelliğiyle düzeydi bir seviyede tutar. Eski teknolojilerde olduğu gibi arka plan aydınlatma sistemi üzerine kurulu olmadığı için, siyah gözüken alanlardaki pikselleri karartmak yerine, alanı kapsayan piksellerin devre dışı bırakılarak daha az enerji tüketmesini sağlar. Bu özelliğiyle cep telefonunun batarya ömrünü uzatır.

AMOLED Ekran Ve LCD Ekran Karşılaştırılması

Aslında bu başlığımızda AMOLED ve diğer ekranların karşılaştırılmasını ele alabilirdik fakat teknoloji ve kalite açısından en büyük rakibi olan LCD ekranını baz almayı daha doğru bulduk.

  • Arka plan aydınlatma gibi eski ekran teknolojisini geride bırakarak şuan da yarışta önde bulunan AMOLED, her bir pikseli ayrı ayrı aydınlatması nedeniyle, LCD’ye göre daha net ve keskin renkler oluşturuyor.
  • Parlaklık açısından ise önceleri açık ara LCD ekran türü öndeyken, AMOLED ekran geliştirilmesiyle ortaya çıkan Super AMOLED ve Full HD Super AMOLED gibi yeni sürümlerin ortaya çıkmasıyla, LCD ile AMOLED arasındaki parlaklık farkı bir hayli kapanmış gözüküyor.
  • AMOLED ekran türleri, diğer ekran türlerine göre belli bir açıya kadar kıvrılabilir olması, ekran kalınlığı açısından sadece LCD’ye değil, diğer ekran türlerine göre de bir adım öne çıkıyor.
  • AMOLED’in avantajları oldukça fazla fakat bir noktada eksisi olduğundan da bahsetmeliyiz. AMOLED ekran, OLED ekran teknolojisi geliştirilerek elde edilen bir ekran türü olduğu için, AMOLED ekran türünün her pikseli ayrı ayrı aydınlatması kaynaklı zamanla parlaklığını yitirmesi biraz daha düşük ömürlü bir ekran teknolojisidir.

Cep telefonlarına baktığımız zaman ise aynı rekabetin orda da ortaya çıktığını görebiliyoruz. Samsung ve diğer telefon telefon üreticilerinden bazıları AMOLED ekranlı cep telefonları üretirken, Apple ise çıkarmış olduğu iPhone serisi cep telefonlarında LCD ekranı tercih ediyor.

Sonuç olarak yeni çıkardığı modellerde dezavantajlarını bir bir ortadan kaldırarak liderliği bırakmayan bir AMOLED ile hala AMOLED’e göre artıları olan ve tercih edilen bir LCD ekran teknolojisi var. Gelişen teknoloji hangisini zirvede tutar veya zirveye taşır bilinmez ama biz kullanıcılara olarak bu rekabetten en kârlı çıkacak olarak taraflarız. Hep birlikte bu rekabetin gidişatını izleyip, fırsatları değerlendirmek en doğru tercih olacaktır.

Teknolojiyle kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here