Ampulü Kim İcat Etti

Ampulü  kim icat etti? İnsanlar sık ​​sık elektrik ışığının Edison tarafından icat edildiğini söyler, bu bir sağduyu meselesi gibi görünüyor. Ama doğruysa, elektrik ışığı Edison tarafından icat edilmemiştir. Ampulü kim icat etti ve nasıl icat etti? Ampulün icadı ile ilgili iki kişi, Thomas Edison ve Joseph Swan dan bahsetmek gerekiyor.

Akkor ampulü icat etmeye çalışan ne ilk ne de tek kişiydi. Aslında, bazı tarihçiler Edison’un versiyonundan önce 20’den fazla akkor lamba mucidi olduğunu iddia ediyor. Peki ampulü kim buldu?

Ampulü aslında kim icat etti? Gerçek şu ki Edison, elektrik ışığının icadı için ilhamın yüzde birine bile sahip değildi Elektrik ışığının icadı fikri İngiliz Joseph Swan’dan ödünç alındı.

Sir Joseph Swann, tanınmış bir İngiliz kimyager, fizikçi ve mucittir. İlk yıllarında memleketindeki eczanede çıraklık yapmış, bir eczacı ile eğitim görmüş ve öğretmenliğinden beri kimya alanında çalışmaktadır. Ancak Swan’ın kişisel olarak en çok ilgilendiği araştırma, elektrik ve ışık arasındaki gizemli bağlantıdır. 1848 gibi erken bir tarihte, 20 yaşındaki Swan, elektrik lambaları geliştirmeye başladı ve filament malzeme seçiminde büyük bir atılım yaptı.

ilk Ampul

1802’de Humphry Davy ilk elektrik ışığını icat etti. Elektrikle deneyler yaptı ve bir elektrik pili icat etti. Piline ve bir parça karbona kablo bağladığında, karbon parlayarak ışık üretiyordu. Buluşu Elektrik Ark lambası olarak biliniyordu. Ve ışık üretirken, onu uzun süre üretmedi ve pratik kullanım için çok parlaktı. Ne yazık ki bu da, ticari olarak kullanılabilecek kadar işlevsel bir lamba değildir. Çünkü çok hızlı bir şekilde sönmekteydi.

1854’te Henry Goebbels, enerji vermek ve parlamak için vakumlu bir cam şişenin altına yerleştirilen kömürleşmiş bir bambu ipeği kullandı. Bugünkü icadı, pratik kullanıma sahip ilk akkor lamba gibi görünüyor. O sırada test ettiği ampul 400 saat dayanabilirdi, ancak hemen tasarım patenti başvurusunda bulunmadı.

1874’te Kanada’daki iki elektrik teknisyeni, elektrik lambaları için patent başvurusunda bulundu. Cam ampulün altına nitrojen doldurdular ve elektrikli bir karbon çubukla parladılar. Ancak buluşu geliştirmeye devam etmek için yeterli mali kaynakları yoktu, bu yüzden 1875’te patenti Edison’a sattılar.

1878’de İngiliz Joseph Wilson Swan, vakum altında karbon tel ile enerji verilen bir ampul için İngiliz patenti aldı ve çeşitli evlere elektrik lambaları kurmak için İngiltere’de bir şirket kurmaya başladı.

Thomas Edison Ve İlk Ampul

1878’de Thomas Edison, pratik bir akkor lamba geliştirmek için ciddi araştırmalara başladı ve 14 Ekim 1878’de Edison “Elektrik Işıklarında İyileştirme” için ilk patent başvurusunu yaptı. Bununla birlikte, orijinal tasarımını iyileştirmek için metal filamentler için çeşitli malzeme türlerini test etmeye devam etti ve 4 Kasım 1879’da Edison, bir ampul yapmak için karbon filament kullandı ve 22 Ekim 1879’da birçok denemeden sonra Thomas Alva Edison sonunda 13,5 saat boyunca bir vakum tüpünde bir parça karbon tutuşturmayı başardı. Edison, 13 saat dayanabilir lambalarını geliştirmeye devam etti.

Sonra Thomas Alva Edison 13,5 saat uzun süre yanabilen bir akkor ampul yapmayı başardı. Aslında, birkaç ay sonra bulgularını 1200 saat sürecek şekilde geliştirdi. 4 Kasım 1879’da akkor lambalar için bir patent başvurusunda bulundu.

Ancak İngiltere’de Swan, Edison’a patent ihlali nedeniyle dava açtı ve kazandı. Edison’un İngiltere’deki elektrikli ışık şirketi, Swann’ın ortak olarak katılmasına izin vermek zorunda kaldı. Ancak daha sonra Swan haklarını ve patentlerini Edison’a sattı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Edison’un patentlerine de itiraz edildi. ABD Patent Ofisi bir keresinde icadının önceden bir kaydı olduğuna ve geçersiz olduğuna karar verdi. Sonunda, yıllarca süren davalardan sonra Edison, karbon filamanlı akkor lambanın patent hakkını almaya hak kazandı ve aldı.

Thomas Edison'dan orijinal karbon filamanlı ampulu
Thomas Edisonun orijinal karbon filamanlı ampulu

Edison’un en büyük keşfi, filament olarak karbon yerine tungsten kullanılmasıydı. Daha sonra 1906’da General Electric, elektrik lambaları için tungsten filamentleri üretme yöntemini icat etti. Sonunda, ucuz tungsten filament üretim yöntemi çözüldü ve şimdiye kadar tungsten filament ampul kullanıldı. Bu keşif, ticari olarak üretilen ampullerin başlangıcı oldu ve 1880’de Thomas Edison’un şirketi Edison Electric Light Company yeni ürününü pazarlamaya başladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here