Analog Sensörler için Kablo Uzunluğu

Dijital sensörler popülerlik kazansa bile analog sensörler ( 0-10V, 4-20mA vb.) hala endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan konum sensörleri analog sensörlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Analog sensörlerin endüstriyel alanda geçerliliğini yitirmediği bir dönemde, analog sensörler için önerilen maksimum kablo uzunluğuyla ilgili sorular soruluyor.

Dijital bir Dünyada yaşadığımız için, günlük faaliyetlerimizin ayrılmaz bir parçası haline gelen tek cihaz sensördür. Sensörler, cep telefonumuzdan, güvenlik sistemlerine kadar evimizdeki hemen hemen her cihazda gömülü durumdadırlar. Sensör; nem, basınç, sıcaklık ve diğerleri gibi parametrelerde meydana gelen değişiklikleri gözlemleyen ve çıktısını ya mikrodenetleyiciye ya da mikroişlemciye gönderen bir cihazdır.

Sensörler; analog sensör ve dijital sensör olarak sınıflandırılırlar. Analog sensörler için maksimum kablo uzunluğu nedir? Sorusuna geçmede önce, analog sensör nedir? Çeşitleri ve özellikleri konularından kısaca bahsedelim.

Analog Sensör Nedir?

Analog sensörler, hesaplanan miktara göre analog çıkış üreten cihazlardır. Bu sensörler ayrıca ışık yoğunluğu, rüzgar hızı, güneş radyasyonu ve diğerleri gibi dış etkenlerdeki değişimleri de gözlemler. Analog sensörlerin çıkışı 0V ile 5V arasında değişir. Burada, Logic 1; 3.5V ila 5V voltaj seviyesine, Logic 0; 0V ila 3.5 V seviyesine karşılık gelir.

Örneğin; bir sıvının sıcaklık aralığı, ısıl çift veya sıvının soğutulduğu veya sıcaklık değişimine sürekli tepki veren termometre konuya örnektir.

Analog Sensör Türleri

Analog sensörler birçok tipte sınıflandırılır. Analog sensör türleri şunlardır:

  • İvmeölçerler
  • Işık sensörleri
  • Ses sensörleri
  • Basınç sensörleri
  • Analog sıcaklık sensörleri

Analog Sensörler için Maksimum Kablo Uzunluğu Ne Olmalı?

Analog sensör ve çeşitleri hakkında kısaca bahsettikten sonra, asıl merak edilen sorunun yanıtıyla devam edelim. Analog sensörler için maksimum kablo uzunluğu hakkında genel olarak konuşacak olursak; sorun, elektrik iletkenlerinin, hatta iyi olanların, akımın (sinyallerin) akışına karşı bir miktar dirence sahip olmasıdır. İletkenin (kablonun) direnci yeterince yükselirse, sensörün sinyali doğruluğun düştüğü noktaya, hatta kullanılamaz hale geldiği noktaya kadar bozulabilir.

Kablo ölçüsü, kablonun blendajlı olup olmadığı, kablonun nereye ve nasıl yönlendirildiği, yakınlarda başka hangi tür cihazların olduğu ve diğer faktörler gibi değişkenlerin dikkate alınması gerekir.

  • Analog Voltaj Sinyalleri (0…10V, -10…+10V, vb.): Genel olarak, analog voltaj sinyalleri için kablo uzunluğunun 15.24 metre olarak sınırlandırılmasını öneririz. Yukarıda belirtilen faktörlerin dikkate alınması koşuluyla 15.24 metreden uzun kablo uzunlukları kullanılabilir, ancak güvenli olması için 15.24 metreden kısa olması önerilir.
  • Analog Akım Sinyalleri (0-20mA, 4-20 mA): Analog akım arabirimine sahip tipik endüstriyel konum sensörleri, karşılaştırılabilir voltaj arabirimlerine kıyasla önemli ölçüde daha uzun kablo uzunluklarını tolere edebilir. Bu konuda bir genelleme yapacak olursak; analog akım sinyalleri, 152.40 metreye kadar kablo uzunluklularını tolere edebilir.

Analog sensörlerin için bahsedilen maksimum kablo uzunlukları, uygun şekilde sonlandırılmış ve blendajlı kablonun kullanıldığını varsayarak belirtilmiştir. Ayrıca, kablonun uzunlukları belirtilirken, blendajlı kablonun bile çok az koruma sağladığı yüksek enerjili AC kaynaklarının bağlanmadığı varsayılır.

Daha uzun kablolar gerekliyse veya uygulama elektriksel olarak gürültü oluşturuyorsa bu durumda en iyi seçenek dijital arabirimli sensörleri tercih etmektir. Neyse ki, gürültüye karşı bağışıklığı yüksek dijital arabirimler kullanan, giderek daha geniş bir yelpazeye ulaşan sürekli konum sensörleri bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here