Android 14

Google, aylar süren beta testlerinden sonra Android 14 güncellemesi yayınladı. Zaten iOS 17’nin yayınlanmasından sonra bu atak bekleniyordu, hatta geç bile kalındı diyebiliriz. Android 14 alacak telefonlar ise oldukça merak konusuydu. Bu konuda Google, herhangi bir değişiklik yapmayarak, önceki güncellemelerde olduğu gibi Android 14’ü önce Pixel cihazlarında yayınladı. Pixel cihazlarında önce Pixel 8 serisi ardından Pixel 7 ve Pixel 7 Pro, bu yeni sürümü alacak. Android 14 güncellemesi alacak telefonlar arasında en eskisi Kasım 2023’e kadar güncelleme sözü verilen Pixel 4a 5G olacak.

Biraz sönük kalan Android 13 sürümünden sonra Android 14 güncellemesi Android işletim sistemli telefon kullanan kullanıcılar oldukça heyecanla karşılandı. Android 14, Google’ın iki ve daha önceki sürümlerde kurduğu “Material You” tasarımına sadık kalıyor. Bu tasarım sistemiyle, Gmail, takvim, dökümanlar ve daha fazlası için yeni bir görünüm ve daha iyi okunabilirlik ve iyileştirmeler yer alıyordu. Android 14 işletim sistemiyle bunların devam etmesi sağlanıp, üzerine yeni iyileştirme ve özelleştirmeler eklendi. Android 14 ile hisse senedi gibi uzun süre geliştirme yapılmamış alanlar tekrar bir dokunuş yapılmışa benziyor. Google, yeni işletim sisteminde, erişilebilirlik hizmetlerine, yan yana süreçler ve çok ihtiyaç duyulan güvenlik iyileştirmelerine önem verdi.

Android 14 özellikleri konusuna geçmeden önce yeni işletim sisteminin artı ve eksilerinden kısaca bahsedelim. Artılar ile başlayacak olursak, tema ve özelleştirme konusunda önemli adımlar atılmış olması, erişebilir hizmetleri ve yana yana koyma için düşünceli güvenlik hizmetleri, öngörücü geri hareketler sayesinde telefonun daha sezgisel hale getirmeleri öne çıkıyor. Eksileri arasında ise hala Android 11’in sunduğu kadar özelleştirme olmaması, öngörücü geri hareketler ve uygulama başına bölgesel ayarlar geliştiriciler için isteğe bağlı olması ve temalı simgelerin beta sürümünde kalması yer alıyor.

Android 14 Özellikleri

Android, ömrü boyunca üç büyük tasarım yenileme döngüsünden geçti. Android 14, 2021 yılında yayınlanan Android 12 ile yapılan “Material You” bir parçası. Material You’nun ilk sürümü tamamen otomatik tema ile ilgili olsa da Google, Android 14 ile birçok manuel kontrolü geri veriyor. Yine de farklı simge şekilleri, yazı tipleri ve hızlı ayarlanan geçiş tasarımları ile Android 11’de sahip olduğunuz özel seçeneklerin sayısına hala yakın değil.

Bu yeni işletim sistemi hakkında bilgi edindiğimize göre Android 14 özellikleri inceleyelim.

1.      Kilit ve Ana Ekran Özelleştirme

Bir iOS ile karşılaştırıldığında stil seçimi hala çok kısıtlı olsa da Android 14, Pixel telefonlarda işleri çok daha iyi hale getiriyor.

Bunların çoğu, ana ekranınızda boş bir alana uzun süre basarak erişebileceğiniz duvar kağıdı ve stil ayarları sayesinde etkinleştirilir. Yeni tasarım, tüm kilit ekranınızı ve ana ekran özelleştirmenizi tek bir şekilde toplamak yerine, kilit ekranını ve ana ekran özelleştirmesini ayırır.

2.      Bolca İnce Ayar

Google, Android 14’e daha fazla görsel iyileştirme ekledi. Kilit ekranının sağ üst köşesindeki widget artık varsayılan olarak yalnızca tek bir satırdan oluşuyor, ancak ana ekrandaki çift satır görünümünü koruyor.

Ana ekrandaki menüler, daha pürüzsüz bir animasyon ve daha düzenli bir görünümle biraz kolaylaştırıldı. Her biri tek bir şekilde olmak yerine tek bir kabarcık içinde gösterilen birçok menü öğesine sahip. Google ayrıca, katı satırdan ziyade hangi ana ekranda olduğunuzu göstermek için nokta tabanlı bir sayfa göstergesine geçti.

Küçük ince ayarların listesindeki bir başka değişiklik ise sessiz mod için yeni bir simgeyle devam ediyor. Buradaki gösterim, çaprazlanmış bir zil yerine çapraz bir hoparlöre geçmiş durumda.

Diğer değişiklikler arasında, malzeme renkli bir balonun içinde oturan yeni bir arka ok. Bu ince ayar, dokunmatik yüzey veya fare kullananlar için yeni üçgenden ilham alan bir fare imleci.

3.      Temalı Simgeler Beta Sürümünde Kaldı

Ne yazık ki, temalı simgeler Android 14’ün beta sürümünde kaldı. Google, bunu yapmak için çok deneme yaptı ancak renkli mevcut simgeleri, bazen kötü görünebilecek tek renkli varyantlara dönüştü. Google’ın bu sorunu çözmek ilerde farklı yollar deneyebilir.

4.      Yeni Paskalya Yumurtası

Bu sürümde de her sürümde olduğu gibi sistem ayarlarındaki Android sürümü kısmında yer alan sürüm numarasına tekrar tekrar dokunarak erişilebilen bir sürpriz var. Android 13’ün sürprizi, Android 12’inkinden biraz sıkıcı olsa da Android 14’de bu biraz daha sofistike.

Paskalya yumurtası olarak adlandırılan bu sürpriz, Android 14’de yıldız bir arka planın üzerinde yüzen NASA’dan ilham alan geniş logo. Bunu izlemek güzel ama asıl sürpriz burada logoya dokunup basılı tuttuğunuzda başlıyor. Telefonunuz aniden titremeye başlıyor ve arka plandaki yıldızlar hızlanarak bir uzay kapsülü fırlatıyormuş gibi bir his oluşuyor.

Yeni bir ekran açılıyor. Küçük bir stilize uzay gemisini çeşitli gezegenlere ve yıldızlara uçurabiliyorsunuz. Üstte görüntülenen gök cisimleri hakkındaki veriler elde edebiliyorsunuz. Alttaki cisimlere kıyasla hız ve göreceli konumunuz hakkındaki koordinatlarla bir uzay mini oyununu ortaya çıkıyor. Keşiften başka bir amacı olmayan küçük ama eğlenceli olan bu oyun zaman geçirmenin eğlenceli bir yoludur.

5.      Tahmine Dayalı Geri Hareketler

Android 14 özellikleri arasında en büyük yenilik diyebileceğimiz tahmine dayalı geri hareket, telefonunuzdaki gezinme şeklinizi tamamen değiştirme potansiyeline sahiptir. Bu geri kaydırma, sizi nereye götüreceği hakkında fikir vermektedir.

Ekranınızın kenarından içeri doğru kaydırdığınızda, desteklenen uygulamalar, bıraktıktan sonra bir sonraki bölümde başka hangi bölüme gideceğinize dair bir fikir verebilir. Ayrıca, bir sonraki hareket sizi oraya götürdüğünde, normal ev hareketinin şu anda nasıl çalıştığını gösteren benzer şekilde ana ekranın bir önizlemesini de görebilirsiniz.

6.      Yeni ve Çok Daha Gelişmiş Sistem Paylaşım Sayfası

Android’in sistem paylaşım sayfasının durumu, uzun süredir zayıftı. Birkaç yıl önce, içeriği paylaşabileceğiniz bir avuç uygulamadan daha fazlasına sahipseniz derecede yavaştı ve en üstteki sabit, doğrudan paylaşım hedefleriyle bile çoğu zaman alakasızdı. Birçok uygulama uzun zamandır özel paylaşım sayfalarını oluşturmayı tercih etti. Paylaşmak için diğer uygulamaların özenle seçilmiş bir seçimini ve sistem paylaşım sayfasıyla başka türlü elde edemeyeceğiniz bazı güçlü uygulama içi eylemleri sundu.

Son Android sürümleriyle işler daha iyi hale gelirken, kalan en büyük sorunlardan bazılarını düzeltilmeye çalışıldığı gösterildi. Her şeyden önce, Android 14, paylaşım sayfasını sistem güncellemelerinden ayırır ve şirketin tam bir sistem güncellemesini zorlamadan güncelleyebileceği bir bileşen haline getirir. Yıllar geçtikçe, Google bunu birçok bileşen için yaptı, bu da artık sistem güncellemelerini almayan birçok eski telefonun yeni özelliklerle güncel kalmasını sağlıyor. Bu strateji aynı zamanda Google’ın daha hızlı yineleme yapmasına olanak tanıyarak paylaşım sayfasındaki güncellemeleri yıl boyunca, Android 14 ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm cihazlara göndermeyi mümkün kılar.

7.      Kolaylaştırılmış Arka Plan İşlemleri Sayesinde Daha Az Pil Tüketimi

Android, arka plan uygulamaları konusunda iOS’tan her zaman daha kolay olmuştur, ancak bunun bazen dezavantajları oldu. Kötü niyetli olarak programlanmış uygulamalar, kodla ilgili sorunlar, telefonunuzda ne yaptığınız hakkında daha fazla veri elde etmek için pilinizi hızla tüketebilir. Google, hileli arka plan etkinlikleriyle mücadele etmek için bazı önlemler aldı. Yalnızca ekran kapalıyken veya uzun zaman önce başka bir uygulama kullanırken belirli görev türlerinin gerçekleştirilmesine izin verdi ve Android 14 bu sistemi daha da geliştirdi.

Google, Android 14’te, ön plan olarak adlandırılan hizmetleri yalnızca en yüksek öncelikli kullanıcıya yönelik görevlere ayırır, böylece uygulamalar arka planda çalışırken çok fazla güç kullanamaz.

Google ayrıca Android’in dahili yayın sistemini de değiştiriyor. Bu oldukça teknik hale geliyor, ancak işin özü, Android’in bazı pil seviyelerine ulaşıldığında veya uçak modu açıldığında veya kapatıldığında olduğu gibi her türlü olayı uygulamalara iletmesidir. Bazı durumlarda, bu olaylar Android 14’te sıraya alınır, bu da telefonunuzun daha az sıklıkta uyanmasına ve böylece arka planda daha az güç çekmesine izin verir.

Bu değişikliklerin hepsi bekleme modundayken, biraz daha uzun pil ömrü sağlar. Pille ilgili diğer iyileştirmeler, telefonunuzu düzgün bir şekilde taktığınızı daha net hale getirmek için pil göstergesinin etrafına hap şeklinde bir taslak eklenmesidir. Bu yeni şarj animasyonunun yanı sıra, her an kapanacağına dair bir uyarı veren yeni bir ultra düşük pil uyarısıdır.

Android 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar

Google’ın önceki politikalarında herhangi bir değişiklik yapmayarak, bu yeni sürümü de önce Pixel telefonlara vereceğini söylemiştik.

Android 14 güncellemesi alacak telefonlar listesine göz attığımızda güncellemeyi ilk alacak telefon modelleri şu şekilde:

  • Pixel 4A
  • Pixel 5
  • Pixel 5A
  • Pixel 6
  • Pixel 6 Pro
  • Pixel 6A
  • Pixel 7
  • Pixel 7 Pro
  • Pixel 7A
  • Pixel 8
  • Pixel 8 Pro
  • Pixel Fold
  • Pixel Tablet

Diğer Android 14 alacak telefonlar listesine de marka bazında göz atalım.

Samsung

  • Galaxy S23 Ultra
  • Galaxy S23
  • Galaxy S22 Ultra
  • Galaxy S22
  • Galaxy Tab S8

Asus

  • Asus ROG Phone 6
  • Asus ROG Phone 6 Batman Edition
  • Asus ROG Phone 6 Pro

Honor

  • Honor 70
  • Honor Magic Vs

Motorola

  • Lenovo ThinkPhone
  • Motorola Edge 20 Pro
  • Motorola Edge 30 Fusion
  • Motorola Moto X40

Nokia

  • Nokia G11 Plus
  • Nokia G60 5G
  • Nokia X10

Nothing

  • Nothing Phone (1)
  • Nothing Phone (2)

OnePlus

  • OnePlus 11 Pro
  • OnePlus 11
  • OnePlus 11R

Oppo

  • Oppo Find X5 Pro

Sony

  • Sony Xperia 1 IV
  • Sony Xperia 5 III
  • Sony Xperia 5 IV

Xiaomi

  • Xiaomi Poco X5 Pro
  • Xiaomi Redmi Note 12
  • Xiaomi 13 Pro

Vivo

  • Vivo T1 5G
  • Vivo V23 5G

iQOO

  • iQOO 8
  • iQOO 9

Realme

  • Realme 9 4G
  • Realme 9 5G

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here