Yeşil Hidrojen Yakıt İstasyonunu

Yenilenebilir enerjiler üzerine kurulan projeler genelde bölgeye elektrik sağlama amacına dayanıyor. Ancak bazı yenilenebilir enerji projeleri, araçların yakıt ikmali yönünde de gerçekleştirebiliyor. Bu sefer ki yenilenebilir enerji ile yakıt ikmali haberi Şili’den geldi. Bu gelişmenin Şili’de yaşanması şaşkınlık yaratırken, aynı zamanda birçok kesim tarafından takdir topladı.

Konuyla ilgili geçen sene bu zamanlarda Yenilenebilir Enerji İle Elektrikli Araçları Şarj Eden Cihaz JuiceEco hakkında bir takım bilgiler vermiştik. Bu sefer ki haber; Anglo American firmasının, Şili’deki sıfır emisyonlu araçlar için ilk yeşil hidrojen yakıt istasyonu başlatmasına dayanıyor.

Dünya’nın hızla fosil yakıtları terk etmeye başladığı bu dönemde bu haber heyecanla karşılaştı. Özellikle çevre kirliliği ve küresel ısınmanın neden olduğu iklim bozukluklarının önüne geçilmesi açısından bu gelişmeler takdirle karşılanıp, yakından takip ediliyor.

Anglo American, Şili’de İlk Yeşil Hidrojen Yakıt İstasyonu Nerede Kurdu?

Anglo American’ın Santiago’nun hemen kuzeyindeki Colina bölgesindeki Las Tórtolas yüzdürme tesisinde yer alan bu tesis, sahadaki iki çiftlikten gelen güneş enerjisiyle çalışan madencilik sürecinden yeniden kullanılan sudan yeşil hidrojen üretecek.

İddialı yeşil hidrojen üretim planları ile Şili için bir ilk olan girişim, aynı zamanda Anglo American’ın 2030 yılına kadar o ülkedeki faaliyetlerinde karbon nötrlüğü elde etmek için sürdürülebilir madencilik planının bir parçasını oluşturuyor.

Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera yapmış olduğu konuşmada; “Bu, ülkemiz için devasa bir fırsatı temsil ediyor, çünkü bugün temiz enerji, çevrenin korunması ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi önemli konularda ileriye doğru yeni bir adım atıyoruz. Şili, büyüme, istihdam, maaşlar ve ilerleme için bir fırsat olmasının yanı sıra, bu iklim krizine karşı savaşı kazanmaya büyük katkı sağlayacak olan bu yeni yeşil hidrojen endüstrisinde lider ve öncü bir ülke olacak. ” dedi.

Yeşil Hidrojen Yakıt İstasyonunun Yapısı ve Önemi

Hidrojen elektrolizörü, sıfır emisyonlu tahrikli bir forklifte dağıtılan 2 kg/gün üretim kapasitesine sahiptir. Buna ek olarak proje, enerjiyi yerel elektrik şebekesine yeniden enjekte eden sabit bir yakıt hücresini de içeriyor.

Anglo American, Şili’deki bu faaliyetlerin yanı sıra, teknolojiyi iki yıl içinde Şili’nin tamamında devreye sokup, sonrasında Güney Afrika’da ilk yeşil hidrojenle çalışan maden kamyonunu geliştirmeyi planlıyor.

Anglo American, ilgili teknolojilerin araştırılması ve gösterilmesi de dahil olmak üzere geleceğin yeşil ekonomisinde hidrojenin rolünü güçlendirmeyi amaçlayan Dünya Hidrojen Konseyi’nin kurucu üyesi olarak hidrojene temel bir ilgi duyuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here