Facebook Plessey ortak oldu

Facebook Plessey ortak olarak Apple yaptığı planları suya düştü. Apple Plessey firmasını satın almak istiyordu. Facebook bu planlarını bozdu. Plessey artırılmış gerçeklik gözlüklerini oluşturmak için Facebook ile ortaklık sözleşmesi imzaladı. Bu anlaşma Plessey ve Facebook, AR / VR teknolojisini birlikte geliştirmek için ticari bir başlangıcıdır.

Plessey ilk kuruluşu 1917 yılında dayanmaktadır. Plessey İngiliz merkezli olan  uluslararası elektronik, savunma ve telekomünikasyon şirketidir.

Bu anlaşma uyarınca, Plessey AR teknolojisini Facebook’a lisanslayacak ve tüm üretimini önümüzdeki birkaç yıl boyunca sosyal medya şirketine tahsis edilecektir. Facebook ürünleri 2022 veya 2023 yılına kadar piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bu gelişme sonucunda Apple ve Google giyilebilir teknoloji üzerindeki etkisi azalacağa benziyor.

Plessey, AR kulaklıkları ve kulaklık başlıkları için microLED ekranların üretimin üzerine çalışmalar yapmıştır. Bu şirket 2010 yılında tekrar kuruldu ve başlangıçta yüksek güçlü aydınlatma, savunma sistemleri oluşturmaya odaklandı, ancak 2017’de microLED ekran pazarına girmesiyle bu alana yönelmeye başladı.

Micro LED AR Teknoloji Kullanımı

Mikro LED, parlaklık ve verimlilik açısından LCD ve OLCD’den daha üstün, ayrıca Artırılmış gerçeklilik gözlükleri için uygun olan ince ve enerji tasarrufu avantajları. Plessey, geçmişte 1080p ekranlar üretmek için Micro LED kullanmaya başlamasıyla, sektördeki teknoloji öncülerinden biri haline geldi. Bu nedenle, Plessey ve Facebook’un ilgili teknik uzmanlıklarıyla bir araya getirildiği AR & VR  bu piyasa bir sonraki tüketici uygulama dalgasını keşfetmelerini bekliyor.

Facebook’un AR’ ye ilgisi bir eskilere kadar dayanıyor. İlk olarak  şirket, altı yıl önce sanal gerçeklik kulaklık üreticisi Oculus VR Inc.’i ve Mark Zuckerberg satın almak için 3 milyar dolar ödediğinde , birden fazla vesileyle AR ve VR teknolojilerine girmesinin temellerini atmış oldu.

Yakın zamanlarda facebook edinilen bilgiye göre AR yetenekleri dışarıya inşa etmek için bir hamlede bulundu ve bilgisayar vizyon başlangıç Manzarası Technologies Ltd.. Scape’in şehir ölçeğinde AR için tasarlanmış bir yerelleştirme motoru oluşturduğu bildiriliyor. Bulut tabanlı bir “Görsel Motor” kullanarak, teknoloji bulutta 3B haritalar oluşturabilir ve bize referans verebilir.

 Facebook ve Plessey iş ortaklıkları sonucu bu cihazının hangi yeteneklere sahip olabileceği henüz belli değil.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here