aqua wifi

Aqua-Fi teknoloji sayesinde suyun altındaki dalgıçları ile su üzerindeki gemiler lazer ışınları ile veri gönderimi yapabilecekler.

Kablosuz optik ağlar ile geliştirilen Aqua-Fi, dalgıçların akıllı telefonundan Raspberry pi bağlı bir “ağ geçidi” cihazına veri göndermek için radyo dalgalarını kullanmaktadır.

Dalgıç elde ettiği veriyi ışık demeti yoluyla uydu üzerinden internete bağlı olan yüzeydeki bir bilgisayara gönderir. Işık hizmetleri ile veri gönderen internet, dalgıçların denizden yüzeye anında görüntü aktarmalarını sağlamaktadır.

Dünyada milyarlarca cihazları birbirine bağlayan internet şimdi ise su altında internete bağlanmak için büyük caba verilmektedir. Dünya cağında vazgeçilmez bir iletişim aracı olmuştur.

Basem Shihada, “Hem akademiden hem de sanayiden insanlar sualtı ortamlarını ayrıntılı olarak izlemek ve keşfetmek istiyor. Deniz altındaki kablosuz internet dalgıçların el işaretleri olmadan konuşmasını ve yüzeye canlı veri göndermesini sağlayacaktır ”.

Su altındaki iletişimi radyo, akustik ve ışık sinyalleri ile mümkün hale gelmiştir. Radyo yalnızca kısa mesafede veri taşınabilirken, akustik sinyalleri uzun mesafede sınırlı sayıda veri taşınabilmektedir. Işık sinyalleri ise çok uzağa ve çok sayıda veri taşıyabilir ancak dar ışık sinyalleri vericiler ve alıcılar arasında net bir görüş açısına sahip olmalıdır.

Shihada’nın ekibi, LED’leri veya lazerleri kullanarak multimedya mesajları göndermek ve internet hizmetlerini destekleyen bir sualtı kablosuz sistemi olan Aqua-Fi’yi inşa ettiler. LED’ler kısa mesafeli iletişim için düşük enerjili bir seçenek sunarken, lazerler verileri daha fazla taşıyabilir, ancak daha fazla güce ihtiyaç duymaktadır.

aqua wifi teknolojisi

Tüplü dalgıçlar, suda yaşayan bir internet hizmeti kullanarak gerçek zamanlı olarak deniz yaşamı çekimleri gönderebilir. Prototipi, yapımından yeşil ledler ve 520 nanometre lazer kullanıldı. Basit bir bilgisayardan başka bir bilgisayara veri göndermek ışık dedektörünü kullanmışlardır. Işık sinyalleri 1s ve 0s serisine dönüştürmektedir. Işık dedektörü bu varyasyonu algılar ve alıcı bilgisayarın orijinal çekime dönüştürdüğü 1s ve 0s değerlerine geri döndürür.

Aqua-Fi Prototip Çalışması

  • Suda birkaç metre arayla iki bilgisayar arasında aynı anda multimedya yükleyip indirerek sistemi test ettiler.
  • Saniyede maksimum 2,11 megabayt veri aktarım hızı ve gidiş dönüş için ortalama 1,00 milisaniye gecikme kaydettiler.
  • Aqua-Fi ağ geçidi sayesinde bir dalgıcın cihaza akıllı veri göndermek için radyo dalgalarını kullanır.
  • WiFi aralığını genişleten bir güçlendirici gibi, bu ağ geçidi verileri bir ışık demeti aracılığıyla uydu üzerinden internete bağlı yüzeydeki bir bilgisayara gönderir.
  • Işık huzmesi ayrıca hareketli sularda alıcı ile mükemmel bir şekilde hizalanmış olmalıdır ve ekip, her açıdan ışığı yakalayabilen küresel bir alıcı olmalıdır.

Sualtı ortamlarını küresel internete bağlamak için nispeten ucuz ve esnek bir yol olmalıdır.

Şirket bir gün, Aqua-Fi’nin WiFi’nin su üstünde olduğu kadar su altında yaygın olarak kullanılmasını umuyoruz.

Kayna: https://news8plus.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here