Ahşabı yanmaz yapan kaplama

İnşaat sektöründe kullanılan kereste, daha düşük maliyetli olması nedeniyle oldukça popülerdir. Bunun ile birlikte bir başka popüler ürün ise ahşaptır. Fakat ahşap, işlenmediğinde kolayca yanabilir. Binalarda kullanılan ahşabı yangınlardan korumak için, doğal ahşap taneciklerini gizleyen yangın geciktirici panellerin veya boya benzeri kaplamaların kullanılması gerekmektedir.

Ahşap uygulamalarındaki bu sorunu ortadan kaldırmak için, Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesindeki bilim adamları, ahşabı yanmaz yapan ve doğal güzelliğinin parlamasına izin veren şeffaf bir kaplama icat ettiler.

Yeni şeffaf kaplama, ahşabın doğal güzelliğinin kaybetmeden parlamasına ve ateşe maruz kaldığında yanmamasını sağlayan bir alev bariyerine sahiptir. Ahşabın yanmasını engelleyen şeffaf kaplamanın maliyeti düşük, uygulaması ise kolaydır. Ahşabı yanmaz yapan kaplama sayesinde, yangının yayılması engellenir. Yandığında ise çok az duman çıkarır.

Yangın geciktirici malzemeler konusunda uzman olan Assoc. Prof. Dasari, Kaplamada, belirli bileşikleri kilitlemek ve reçine ile etkileşime geçmek için teknolojiyi kullandıklarından bahsetti. Bu teknoloji sayesinde, ahşap yüksek ısıya maruz kaldığında, sistematik bir şekilde kimyasal reaksiyonlara aktif olarak katılacak, böylece kömür oluşumuna yol açacak. Bu kömür, ısıya son derece dayanıklı olacak şekilde tasarlandı ve altındaki ahşabı yüksek ısıdan yalıttı.

Ahşabı Yanmaz Yapan Görünmez Kaplamanın Özellikleri

Ahşabı yanmaz yapan kaplamanın özellikleri incelendiğinde, sadece 0.075 milimetre kalınlığında olduğunu ve gözle görülmez şeffaflıkta olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak bir alevle ısıtıldığında, kaplamanın orijinal kalınlığının 30 katından fazla genişleyen bir kömür haline gelmesine neden olan bir dizi karmaşık kimyasal reaksiyon meydana gelir. Ateşi altındaki ahşabı yakmaktan koruyan bu kömürdür.

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesinde yapılan endüstri standardı testlerinde, kaplama çok az duman üretti ve alevlerin yayılmasını engelleyebildi. Kömür kazındığında, altındaki ahşap hala sağlamdı. Bu da kaplamanın ahşabı korumadaki etkinliğini kanıtladı. Bu önemlidir, çünkü bir yangın durumunda, yapı malzemelerinin yangın geciktirici olması ve bina sakinlerinin güvenli bir şekilde tahliyesini sağlamak için nispeten dumansız olması gerekir.

Ahşabı Yanmaz Yapan Kaplamanın Önemi ve Geleceği

Malzeme bilimleri ve mühendisliğindeki güçlü yönlerinden yararlanılarak elde edilen görünmez kaplamanın ahşap konstrüksiyonda hem güvenliği hem de estetiği çok az veya hiç dezavantaj olmadan geliştirilmiştir. Bu durum göz önüne alındığında, temel araştırmaların yüksek etki ile ticari uygulamalara nasıl dönüştürülebileceğinin bir örneğidir.

Piyasada hem şeffaflık hem de yangın geciktiriciliği sağlayabilen sadece birkaç ürün bulunmaktadır. Her iki özelliğe de sahip olduğunu iddia eden ürünler şu anda ya maliyet açısından son derece engelleyicidir ya da endüstriyel kullanım için gerekli uluslararası standartları geçememektedir. Endüstri standardı testler sonucunda bu kaplamanın mümkün olan en yüksek sınıfının elde edildiği tespit edildi. Yüksek sıcaklıktaki bir aleve maruz kaldığında, kaplama çok az duman üretir ve alevlerin yayılmasını önleyebilir.

Exactitude Consultancy’nin yakın tarihli bir raporuna göre, küresel yangına dayanıklı kaplama endüstrisinin de 2029 yılına kadar 1,06 milyar ABD$’lık pazara ulaşması bekleniyor. İleriye dönük olarak, kaplamanın etkinliğini ve uzun ömürlülüğünü test etmek için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışılacak

Ahşabı yanmaz yapan görünmez kaplamanın önemi, özellikle ahşap binaların inşasında öne çıkıyor. Ahşap binalar, yasalar gereği belirli yangın yönetmeliklerine uyması gerektiğinden, araştırmacılar bu yeni kaplamanın inşaat sektörü tarafından yüksek talep görmesini bekliyorlar.

Ahşabı yanmaz yapan görünmez kaplamanın geleceği için araştırmacılar, kaplamanın etkinliğini ve uzun ömürlülüğünü test etmek için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışmayı planlıyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here