Robotik eller son on yılda çok yol kat etti ve tutucular daha akıllı ve daha hassas hale geliyor. Bazı robotlar plastik ve kağıtları dokunarak sıralama gibi özelliklere sahip olsa da, gelecek yıllarda dokunma ve görme duygusunu robotikte birleştirmek adına bir çok araştırma yapılmaktadır.

Intel’in Loihi, nöromorfik çipini kullanan Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (NUS) araştırmacılar, insanlardan 1000 kat daha hızlı bir şekilde dokunuşu hissedebilen yapay bir robot cildi geliştirdiler. Yapay cilt, nesnelerin şeklini, dokusunu ve sertliğini 10 milisaniye içinde doğru bir şekilde tanıyabilir, bu da insanın göz kırpmasından 10 kat daha hızlıdır.

Çalışmada, NUS araştırma ekibi ilk önce Braille’i okumak için insan gibi hissedebilen, yapay deriler ile donatılmış bir robotik el üretti. Robotik el, dokunsal verileri Loihi’ye aktardı ve % 92 doğruluk oranı ile tercüme etti.

Bu çalışmaya dayanarak, Singapur Ulusal Üniversitesi ekibi görsel ve dokunsal verileri Spike Sinir Ağına (SNN) birleştirerek robotun algılama yeteneğini daha da geliştirdi.

Loihi

Robot el ile farklı miktarlarda sıvı içeren çeşitli plastik kapları sınıflandırmak için yapay deriden ve olay bazlı kameralardan duyusal girdi kullanmasını istediler. Araştırmacılar aynı zamanda, algılama sisteminin sabit bir kavrama için gerekli olan dönme kaymasını tanıma yeteneğini test etmek için aynı dokunsal ve görsel sensörleri kullandılar.

Dokunsal ve görsel verileri bir araya getirme, kapları sınıflandırmak için yapay cilt ve görüntü elde etme ekipmanı kullanmak için manipülatörleri eğitme ve verileri GPU ve Loihi’ye gönderme, olay tabanlı görme ve dokunuşun bir sivri sinir ağı üzerinden gönderilmesini sağlar. Böylece, sistemin doğruluğu yalnızca görsel verilerin kullanılmasından% 10 daha yüksektir.

Araştırmacılar ayrıca Loihi’nin sensör verilerini en iyi performans gösteren GPU’dan % 21 daha hızlı işlerken, güç tüketimi 45 kat azaldı.

Araştırmacılar, bu çalışmanın insan-robot etkileşimini fabrikalarda bakım robotları, hastanelerde ise robotik cerrahi işlemleri daha uygun hale getirebileceğine inanıyorlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here