Arduino IOT Dalgası Üretebiliyor

Dünya üzerindeki küresel iletişim teknolojilerinin son yıllarda sağladığı gelişim herkesin bildiği bir konudur. Özellikle bilgi çağının gelmesiyle ve internet teknolojisinin gelişmesiyle, iletişim teknolojilerinin de bir o kadar hızlı bir biçimde geliştiğini görebiliriz. Zaten iletişim teknolojilerinin gelişimindeki en önemli payda sahibinin, elektronik ve yazılım teknolojilerinin hızlı bir biçimde gelişmesidir. Bilindiği üzere son yıllarda Arduino denilen bir elektronik sistem teknolojisi piyasaya çıkmış ve oldukça tutulmuştur.

Bu teknolojinin temelinde, askeri sistemlerden iletişim sistemlerine, görüntüleme teknolojisinden küresel takip sistemlerine kadar çok geniş yelpazede elektronik ve yazılım projeleri geliştirilebilmektedir. Bu geliştirilen projelerin dünyanın her alanında ve her sektöründe kullanılıyor olması da, Arduino sistemlerinin giderek yaygınlaşmasında büyük pay sahibi olmuştur. Tabii olarak hayatımıza giren IOT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisinin gelişmesinde de büyük pay sahibi olan Arduino üzerine gelin kısa bir açıklama yapalım.

Arduino Nerelerde Kullanılır?

Aslında bu teknolojinin doğumu, uzun yıllar süren elektronik teknolojisinin gelişmesi ile olmuştur. İlk olarak programlanmaya başlayan mikro denetleyiciler sayesinde, elektronik teknolojisi günümüzde öylesine gelişti ki üretilen elektronik devreler ya da sistemler artık mikron düzeyinde programlanmaya kadar geldiler.

Kısaca Arduino dediğimiz sistem aslında bir Processing/Wiring denilen işle yaz mantığında çalışan elektronik sistem programlama ara birimidir. Bir nevi fiziksel programlama ara yüzü de denilebilir. Arduino hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Arduino nedir? Çeşitleri nelerdir? Yazısını okuyabilirsiniz.

Bu sistem ile istediğiniz fiziksel donanımları ya da aygıtları yapabileceğiniz gibi bilgisayar bağlantılı olarak karmaşık yazılım, optik, dinamik sistemlerde üretebilirsiniz. Tabii olarak bu sistem bilgisayar bağlantılı olarak yazılımlara da destek sağlamaktadır. Yani dışarıdan alınacak verileri, bilgisayar programları ile işleyip veri olarak değerlendirebilirsiniz.

Bu sistemin temelinde birçok farklı parça ve yapı olsa da, temel mantığı aynı seviyedir. Bir adet Atmel AVR mikro denetleyici ve onlara bağlı 5 Volt regülatör ve 16 MHz osilatör bulunmaktadır. Bu sistemin temelinde zaten bootloader olmasından ötürü ekstra bir programlatıcı desteğine ihtiyaç duymaz. Bu sistem üzerine yapılacak herhangi bir devre ya da elektronik tümleşik yapı ile istediğiniz her projeyi yapabilirsiniz. Bunlara ısı sensörleri, dokunmatik ekranlar, ölçüm cihazları, RFID denilen uzaktan kart okumalı güvenlik sistemleri, telekomünikasyon sistemleri de olmak üzere her türlü proje dâhildir. Tabii olarak Arduino sistemlerinin farklı seviyelerde olan yapıları da vardır.

İletişim teknolojilerine özel, yapay zeka gibi algoritmalara özel ve hatta kontrol sistemlerine özel programları ile her çeşit proje yapılabilmektedir. Örnek verecek olursak başlangıç seviyesi UNO modülleri ile basit bir ısı ölçüm cihazı yapabilirken, Proto Shield denilen modül ile karmaşık ve yüksek ölçümlü aynı zamanda uzak sinyalizasyon temelli kontrol sistemleri üretebilirsiniz.

Arduino  ile Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things-IOT) Kullanım Alanları Nedir?

İşte Arduino teknolojisinin insanlara en faydalı olmaya başladığı an, IOT teknolojilerine verdiği büyük destek ile mevcut olmaktadır. Nesnelerin interneti denilen teknoloji aslında birden çok cihaz ve aracın internet aracılığı ile haberleşerek oluşturduğu bir ağ veri sistemidir. İnternet üzerinden cihazların, daha doğrusu elektronik aletlerin birbirleri ile veri alışverişi yaparak kullandıkları ağ, nesnelerin interneti olarak bilinen yeni teknolojinin adıdır.

Bu teknolojik gelişmeye göre, birden çok cihazın ya da sensörün IPv6 protokolü aracılığı ile veri alışverişi yapmaları ve topladıkları verileri ortak analiz ederek sisteme aktarmaları mümkün olacaktır. Yani istenilen elektronik cihazlar, bulundukları ortam veya sistemdeki verileri tek bir merkezde toplayarak analiz edip, bunu son kullanıcıya sunma yetkisine sahip olacaklardır. Bu sistemin tabii ki birçok örnekleri mevcuttur. ancak bu sisteme dair bilgileri sonraki yazılarımızda anlatacağız.

İşte böyle bir sistem açısından, Arduino alt yapısı sinyal üreten ve sinyal şifrelemesi yapan bir mikro elektronik sistem geliştirildi. Geliştirilen bu sisteme göre, droneler, matbaalar, uzak sistemler, tarım kontrol sistemleri gibi birçok alanda cihazların birbiri ile etkileşimi sağlanacak. Bu da tabii olarak gelişen robotik & sinyalizasyon yazılımlarının en azından farklı bir boyuta geçmesine de sebep olacaktır. Screaming Circuits şirketinin CEO’su Duane Benson yaptığı açıklama da, IOT Teknolojisi üzerine Arduino sistemleri üzerinden büyük bir gelişim yakaladıklarını ve şirketlerinin en azından mikro elektronik IOT dalgaları ile haberleşen cihazlar konusunda büyük gelişme kaydettiğini sözlerine ekledi. Bu durum aslında gelişmekte olan uzak kontrollü robotik sistemleri daha da geliştireceğe hatta çığır açmasına sebep olacağı söyleniyor.

Yazılım piyasasındaki en önemli sorunlardan birisi de, uzak kontrollü robotik yazılımlarının belirli bir haberleşme dilini kullanmak zorunda olmalarıdır. Çünkü robotik yazılımlarda, belirli bir haberleşme kanalı kullanılmadan sinyallerin alınıp verilmesi sıkıntı olacağı gibi, şifrelenmeyen sinyallere yapılacak bir nevi sızma girişimleri de müspet sonuçlar verecektir. Bu sadece askeri teknolojiler için değil sivil teknolojiler içinde tehdit olduğu için, robotik yazılım şirketleri cihazlar arasındaki sinyalizasyonu mutlaka şifrelemek zorunda kalmaktadırlar. Nesnelerin İnterneti denilen sistem bu şifrelemeyi otomatik olarak yaptığı için daha çok tercih ediliyor olsa da, kullanılan şifreleme algoritmaları belli olduğundan şifrelerin kırılma ihtimalinin yüksek olduğunu genellikle herkes söylemektedir.

İşte bu sebepten ötürü de, Ardunio ile IOT dalgaları alınıp verilmesi hem şifreleme algoritmalarının özgün olmasını sağlayacak hem de elektronik cihazların en azından kendi içlerinde özgün bir ağ oluşturmasını sağlayacaktır. Bu ağların da askeri teknolojiler dahil birçok alanda kullanılmasına müsaade edilmesi durumunda, gelişecek olan uzak kontrol sistemleri her şekilde son kullanıcı dahil tüm alt yapı sahiplerini memnun edecektir.

Çünkü bilinmesi gereken, Atmel AVR mikro denetleyicilerin bu sistemde 8 veya 32 bit olarak değil, 64 bit olarak kodlanması ve sisteme eklenmesi mümkün olmaktadır. 64 bit işlemci ile yapılacak haberleşme sinyal şifreleme yazılımları da haliyle 128 bit ve üzeri olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here