Arduino nedir

Arduino, kullanımı oldukça basit donanımsal ve yazılıma dayanan açık kaynaklı olan elektronik devre kartıdır. Arduino hem fiziksel programlanabilir devre kartı (genellikle bir Mikro denetleyici olarak adlandırılır) hem de bilgisayarınızda çalışan bir yazılım parçası veya IDE (entegre geliştirme ortamı), bilgisayar kodunu fiziksel karta yazmak ve yüklemek için kullanılır.

Arduino platformu, elektroniğe yeni başlayan insanlar için iyi bir nedenden dolayı oldukça popüler hale geldi. En önceki programlanabilir devre kartlarından farklı olarak, arduino, tahtaya yeni kod yüklemek için ayrı bir donanım parçasına (programcı olarak adlandırılır) ihtiyaç duymaz sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz.

Ayrıca, arduino IDE, programlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran basitleştirilmiş bir C++ sürümü kullanır. Son olarak, arduino, Mikro denetleyici işlevlerini daha erişilebilir bir pakete dönüştüren standart bir form faktörü sağlar. Yıllar boyunca arduino, günlük nesnelerden karmaşık bilimsel enstrümanlara kadar binlerce projenin beyni olmuştur. Dünya çapında bir yapımcı topluluğu olan öğrenciler, hobiler, sanatçılar, programcılar ve profesyoneller bu açık kaynaklı platform etrafında toplandı, katkıları acemilere ve uzmanlara çok yardımcı olabilecek inanılmaz miktarda erişilebilir bilgiye katkıda bulundu.

Arduino Elektronik ve programlama bir arka plan olmadan öğrencilere yönelik hızlı prototipleme için kolay bir araç olarak Ivrea etkileşim tasarım Enstitüsü’nde doğdu. Oldukça geniş bir kullanım alanına  ulaşır ulaşmaz, Arduino kartı yeni ihtiyaçlara ve zorluklara uyumlu olması için değişip güncellenmeye başladı ve teklifini basit 8-bit kartlardan IoT uygulamaları, giyilebilir, 3D baskı ve gömülü ortamlar için ürünlere ayırdı. Tüm Arduino panoları tamamen açık kaynaklıdır, kullanıcıları bağımsız olarak inşa etmeleri ve sonunda onları özel ihtiyaçlarına uyarlamaları için güçlendirir. Yazılım da açık kaynaklıdır ve dünya çapındaki kullanıcıların katkılarıyla artmaktadır.

Neden Arduino?

Basit ve erişilebilir kullanıcı deneyimi sayesinde, arduino binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılmıştır. Arduino yazılımı yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcılar için yeterince esnektir. Mac, Windows ve Linux üzerinde çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler, düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak, kimya ve fizik ilkelerini kanıtlamak veya programlama ve robotik ile başlamak için kullanırlar. Tasarımcılar ve mimarlar interaktif prototipler inşa, müzisyenler ve sanatçılar kurulumları için kullanmak ve yeni müzik aletleri ile deneme. Üreticileri, tabii ki, Maker Faire sergilendi, örneğin birçok proje oluşturmak için kullanın.

Arduino yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır. Herkes-çocuklar, hobiler, sanatçılar, programcılar-sadece bir kitin adım adım talimatları takip müdahalesi başlatmak veya Arduino topluluğunun diğer üyeleri ile çevrimiçi fikirleri paylaşabilirsiniz. Fiziksel bilgi işlem için mevcut diğer birçok mikro denetleyiciler ve Mikro denetleyici platformları vardır. Paralaks Basic Stamp, Netmedia’nın BX-24, Phidgets, MIT’NİN Handyboard ve diğerleri benzer işlevler sunar. Tüm bu araçlar, Mikro denetleyici programlamanın dağınık ayrıntılarını alır ve kullanımı kolay bir pakette sarar.

Arduino ayrıca mikro denetleyiciler ile çalışma sürecini basitleştirir, ancak öğretmenler, öğrenciler ve diğer sistemler üzerinde ilgilenen amatörler için bazı avantajlar sunar. Ucuz-Arduino kartları diğer Mikro denetleyici platformlaragöredaha ucuzdur. Arduino modülünün en pahalı versiyonu elle monte edilebilir ve önceden monte edilmiş arduino modülleri bile 150 TL’den daha ucuza mal olur

Cross-platform – Arduino yazılımı (IDE), Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Çoğu Mikro denetleyici sistemi Windows ile sınırlıdır.

Basit, net programlama ortamı – arduino yazılımı (IDE), yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcıların da yararlanabilmesi için yeterince esnektir. Öğretmenler için, işleme programlama ortamına uygun bir şekilde dayanır, bu nedenle bu ortamda programlamayı öğrenen öğrenciler Arduino IDE’NİN nasıl çalıştığına aşina olacaktır.

Open source and extensible software-arduino yazılım deneyimli programcılar tarafından uzantısı için kullanılabilir açık kaynak araçları olarak yayınlanmaktadır. Dil, C++ kütüphaneleri aracılığıyla genişletilebilir ve Teknik Ayrıntıları anlamak isteyen insanlar, arduino’dan temel aldığı AVR C programlama diline sıçrayabilir. Benzer şekilde, isterseniz AVR-C kodunu doğrudan Arduino programlarınıza ekleyebilirsiniz.

Açık kaynaklı ve geliştirilebilir donanım olan arduino karlarının planları Creative Commons Lisansı altında yayınlanmaktadır, bu nedenle deneyimli devre tasarımcıları modülün kendi versiyonunu yapabilir, genişletebilir ve geliştirebilir. Nispeten deneyimsiz kullanıcılar bile, nasıl çalıştığını anlamak ve paradan tasarruf etmek için modülün breadboard sürümünü oluşturabilir.

Arduino Kısımları

Güç (USB / varil Jack)

Her Arduino kurulu bir güç kaynağına bağlı olması için bir yola ihtiyacı var. Arduino UNO, bilgisayarınızdan gelen bir USB kablosundan veya bir jak bağlantısı ile sonlandırılan bir duvar güç kaynağından (bunun gibi) güç alabilir. Aşşagıda ki resimde USB bağlantısı etiketli (1) ve jak etiketli (2).

USB bağlantısı da arduino kartınıza nasıl kod yükleyeceğiniz. Arduino ile programlamak için nasıl daha fazla verim alabileceğiniz yükleme ve Programlama arduino öğretici olabilir. Arduino’yavereceğiniz enerji miktarı 20 volttan daha büyük bir güç kaynağı kullanmamanızı tavsiye ederiz yoksa kart üzerinde arızalar meydana gelebilir. Çoğu Arduino modeli için önerilen voltaj 6 ila 12 Volt arasındadır.

Pins (5 V, 3.3 V, GND, Analog, dijital, PWM, AREF)

Arduino’nuzdaki pimler, bir devre oluşturmak için telleri bağladığınız yerlerdir (muhtemelen bir breadboard ve bazı tellerle birlikte). Genellikle sadece bir kabloyu tahtaya takmanıza izin veren siyah plastik ‘başlıklara’ sahiptirler. Arduino, her biri tahtada etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan birkaç farklı pim çeşidine sahiptir.

GND (3): ‘zemin ’için kısa. Arduino üzerinde birkaç GND pimleri vardır, herhangi biri devre topraklamak için kullanılabilir.

5 V (4) &3.3 V (5): tahmin edebileceğiniz gibi, 5 V pin malzemeleri 5 volt güç ve 3.3 V pin malzemeleri 3.3 volt güç. Arduino ile kullanılan basit bileşenlerin çoğu 5 veya 3,3 volttan mutlu bir şekilde çalışır.

Analog (6): ‘Analog In’ etiketinin altındaki pimlerin alanı (Uno üzerinde A0’dan A5’e kadar) Pimlerdeki Analoglardır. Bu pimler sinyali bir analog sensörden (sıcaklık sensörü gibi) okuyabilir ve okuyabileceğimiz dijital bir değere dönüştürebilir.

Dijital (7): analog pimleri arasında dijital pimleri vardır. Bu iğneler hem dijital giriş için kullanılabilir (bir düğmeye basıldığında söylüyorum gibi) ve dijital çıkış (Bir LED güç gibi).

PWM (8): bazı dijital pimlerin yanındaki telde fark etmiş olabilirsiniz. Bu pimler normal dijital pimler gibi davranır, ancak darbe genişliği modülasyonu (PWM) adı verilen bir şey için de kullanılabilir. PWM hakkında bir öğreticimiz var, ancak şimdilik, bu pimleri analog çıkışı simüle edebilen (bir LED’in solması ve dışarı çıkması gibi) olarak düşünün.

AREF (9): analog referans anlamına gelir. Çoğu zaman bu iğneyi yalnız bırakabilirsiniz. Bazen analog giriş pimleri için üst sınır olarak harici bir referans voltajı (0 ila 5 volt arasında) ayarlamak için kullanılır.

Sıfırla Düğmesi

Tıpkı orijinal Nintendo gibi, Arduino da bir sıfırlama düğmesine sahiptir. İtmek, sıfırlama pimini geçici olarak toprağa bağlayacak ve Arduino’ya yüklenen herhangi bir kodu yeniden başlatacaktır. Bu, kodunuz tekrarlanmazsa çok yararlı olabilir, ancak bunu birden çok kez test etmek istersiniz. Ancak orijinal Nintendo’nun aksine, arduino üzerinde üfleme genellikle herhangi bir sorunu çözmez.

Güç LED göstergesi

Devre kartınızdaki “UNO ” kelimesinin hemen altında ve sağında, ‘ON’ (11) kelimesinin yanında küçük bir LED var. Arduino’yu bir güç kaynağına taktığınızda bu LED yanmalıdır. Bu ışık açılmazsa, bir şeylerin yanlış olması muhtemeldir.. Devrenizi yeniden kontrol etmeniz gerekmektedir.

TX RX LED’ler

TX iletimi için kısa, RX almak için kısa. Bu işaretler, seri iletişimden sorumlu pimleri belirtmek için elektronikte biraz görünür. Bizim durumumuzda, ARDUİNO UNO’DA TX ve RX’İN göründüğü iki yer var bir kez dijital pimler 0 ve 1 ve TX ve RX gösterge LED’lerinin yanında ikinci kez. Bu LED’ler, arduino’muz veri aldığında veya ilettiğinde (tahtaya yeni bir program yüklediğimizde olduğu gibi) bize bazı güzel görsel göstergeler verecektir.

Ana IC

Tüm metal Ayaklı siyah şey bir IC veya entegre devredir (13). Bunu Arduino’nun beyni olarak düşün. Arduino’daki ana IC, tahta tipinden tahta tipine biraz farklıdır, ancak genellikle Atmel şirketinden IC’NİN ATmega hattından gelmektedir. Bu, ARDUİNO yazılımından yeni bir program yüklemeden önce IC tipini (tahta tipinizle birlikte) bilmeniz gerektiği için önemli olabilir. Bu bilgiler genellikle ıc’nin üst tarafında yazılı olarak bulunabilir. Çeşitli IC’LER arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, veri sayfalarını okumak genellikle iyi bir fikirdir.

Voltaj Regülatörü

Voltaj regülatörü aslında Arduino üzerinde etkileşime girebileceğiniz (veya yapması gereken) bir şey değildir. Ancak, orada olduğunu ve bunun ne için olduğunu bilmek potansiyel olarak yararlıdır. Voltaj regülatörü tam olarak ne işe yarar derseniz de arduino kartına izin verilen voltaj miktarını kontrol eder. Bunu bir tür bekçi olarak düşünün; devreye zarar verebilecek ekstra bir voltajı geri çevirecektir. Tabii ki, sınırları vardır, bu yüzden arduino’yu 20 volttan daha büyük bir şeye bağlamayın.

Arduino Ailesi

Arduino, her biri farklı yeteneklere sahip birkaç farklı pano yapar. Buna ek olarak, açık kaynaklı donanım olmanın bir parçası, diğerlerinin daha fazla form faktörü ve işlevsellik sağlayan arduino kartlarının türevlerini değiştirebileceği ve üretebileceği anlamına gelir. Projeniz için hangisinin doğru olduğundan emin değilseniz, bazı yararlı ipuçları için bu kılavuzu kontrol edin. İşte Arduino dünyasına yeni biri için çok uygun olan birkaç seçenek:

Arduino Uno (R3)

Uno ilk Arduino için mükemmel bir seçimdir. Başlamak için ihtiyacınız olan her şey var, ve hiçbir şey yok. 14 dijital giriş/çıkış pimleri vardır( bunlardan 6 PWM çıkışları olarak kullanılabilir), 6 analog girişler, bir USB bağlantısı, bir güç jack, bir sıfırlama düğmesi ve daha. Mikrodenetleyici desteklemek için gereken her şeyi içerir; sadece bir USB kablosu ile bir bilgisayara bağlayın veya başlamak için bir AC-DC adaptörü veya pil ile güç.

LilyPad Arduino

Bu LilyPad Arduino ana kuruluLilyPadLeahBuechley tarafından geliştirilen ve işbirliği Leah ve SparkFun tarafından tasarlanmış bir giyilebilir e-tekstil teknolojisidir. Her LilyPad yaratıcı onları iletken iplik ile giyim içine dikilmiş olup izin vermek için büyük bağlantı yastıkları ve düz bir sırt ile tasarlanmıştır. LilyPad ayrıca e-tekstil için özel olarak inşa edilen kendi giriş, çıkış, güç ve sensör panolarına sahiptir. Yıkanabilir olarak da üretilmiştir.

RedBoard

Sparkfun’da birçok Arduino kullanıyoruz ve her zaman en basit, en istikrarlı olanı arıyoruz. Her Yönetim Kurulu biraz farklı ve hiç kimse kurulu istediğimiz her şeye sahiptir bu yüzden tüm favori özellikleri birleştiren kendi sürümünü yapmaya karar verdi.

RedBoard arduino IDE kullanarak bir USB Mini-B kablosu üzerinden programlanabilir. Güvenlik ayarlarınızı değiştirmek zorunda kalmadan Windows 8 üzerinde çalışacaktır (uno’nun aksine imzalı sürücüleri kullandık). Kullandığımız USB / FTDI çipi nedeniyle daha kararlı, ayrıca arka tarafta tamamen düz, projelerinize gömmeyi kolaylaştırıyor. Sadece kurulu takın, kurulu menüsünden “Arduino UNO” seçin ve kod yüklemeye hazırsınız. Redboard’u USB üzerinden veya namlu jakından çalıştırabilirsiniz. Yerleşik güç regülatörü, 7’den 15VDC’YE kadar her şeyi işleyebilir.

Arduino Mega (R3)

Arduino Mega, UNO’NUN abisi gibidir. dijital giriş/çıkış pimleri (14 PWM çıkışları olarak kullanılabilir), 16 analog girişler, bir USB bağlantısı, bir güç jack, ve bir sıfırlama düğmesi. Mikrodenetleyici desteklemek için gereken her şeyi içerir; sadece bir USB kablosu ile bir bilgisayara bağlayın veya başlamak için bir AC-DC adaptörü veya pil ile güç verin. Çok sayıda pim, bu kartı bir grup dijital giriş veya çıkış gerektiren projeler için çok kullanışlı hale getirir (çok sayıda LED veya düğme gibi).

Arduino Leonardo

Leonardo, arduino’nundahili USB ile bir Mikrodenetleyici kullanan ilk geliştirme kartıdır. Daha ucuz ve daha kolay olabilir anlamına gelir. Ayrıca, siz USB’yi doğrudan kullandığından, kartın bir bilgisayar klavyesi, fare ve daha fazlasını taklit etmesine izin veren kod kitaplıkları mevcuttur.

Genişletilmiş

Arduino kartınız güzel olsa da, kendi başına çok şey yapamaz bir şeye bağlamanız gerekir. Burada ‘ne yapar’ bölümünde geri bağlantıları yanı sıra öğrenmek için öğretici kaynaklarbir çok yerde bulunur. Bu bölümde, projelerinizi hayata geçirmede kullanılacak en kullanışlı araçlardan ikisi olan arduino shields’ın yanı sıra temel sensörleri de tanıtacağız.

Algılayıcılar

Bazı basit kodlar ile arduino, ışık, sıcaklık, esnek, basınç, yakınlık, hızlanma, karbon monoksit, radyoaktivite, nem, barometrik basınç derecesini ölçebilen çok çeşitli sensörleri kontrol edebilir ve etkileşime girebilir, bunu kendiniz isimlendirirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here