Arduino nedir

Arduino, Windows, Mac, Linux OS’de çalışan elektronik ve mikrodenetleyici projeleri için geliştirme kartıdır, yani mikrodenetleyicilerin, küçük yongaların kullanımını destekleyen bir karttır.

Bu platform bir tarafta Arduino elektronik donanım kartlarını, diğer tarafta ise kartları programlamak için kullanılabilecek Arduino yazılımını içermektedir. Arduino IDE (geliştirme ortamı), Arduino programlama için en yaygın kullanılan yazılımdırBunu herkes için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz

Arduino, elektronik cihazlar tasarlamak ve oluşturmak için kullanılan bir proje, açık kaynaklı donanım ve yazılım platformudur. Açık kaynaklı bir platform, çeşitli denetleyicilere ve mikroişlemcilere sahiptir. Çeşitli amaçlar için kullanılan çeşitli Arduino kartları vardır

Arduino, 2005 yılında Massimo Banzi, David Cuartielles, David Mellis ve başka bir IDII öğrencisi ATmega168’i Kablolama platformuna destekledi. Ayrıca projeye Arduino adını verdiler.

Arduino projesi 2005 yılında İtalya’nın Ivrea kentindeki öğrenciler için başlatıldı. Aktüatörleri ve sensörleri kullanarak hobi ve profesyonellerin çevre ile etkileşim kurması için kolay ve düşük maliyetli bir yöntem sağlamayı amaçladı. Başlangıç ​​seviyesindeki cihazlar basit hareket dedektörleri, robotlar ve termostatlardı.

Arduino IDE’ geleneksel projeleri daha da kolay ve basit hale getirir. USB kablosu, programı veya çizimi belirli Arduino kartına yüklemek için kullanılır. Mac OS X ve Linux için uygundur. C ve C++ programlama dillerini destekler. Arduino IDE yazılımında yazılan taslağı yüklemek için Genuino ve Arduino kartını IDE’ye bağlamamız gerekiyor.

Arduino Ne İşe Yarar?

Arduino, kullanışlı bileşen sayesinde hobi, profesyonel ve eğitim alanlarında kullanmak için kolayca elektronik prototip kartlar oluşturabilirsiniz. Aslında, Arduino sayesinde ışıkları, motor hızını, servo motorları, parlaklık, sıcaklık ve nem sensörlerini ve diğer birçok projeyi kontrol edebilen cihazları kolayca tasarlayabilirsiniz.

Arduino Yazılım Nasıl Yüklenir?

Arduino platformu, elektroniğe yeni başlayan insanlar için iyi bir nedenden dolayı oldukça popüler hale geldi. En önceki programlanabilir devre kartlarından farklı olarak, arduino, tahtaya yeni kod yüklemek için ayrı bir donanım parçasına (programcı olarak adlandırılır) ihtiyaç duymaz sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz.

Arduino Üzerindeki Pinler Nelerdir?

Arduino Üzerindeki Pinler

Arduino birçok kısımdan oluşur. Arduino nedir ne işe yarar sorularına yanıt bulduktan sonra, arduino ile neler yapılabilir öğrenmemiz için arduinonun kısımlarını da tanımamızda fayda var.

 • Güç (Power)

Her Arduino çalışmak için bir güç kaynağına ihtiyaç duyar. Bağlı olması için bir yola ihtiyacı var. Arduino Uno, Microchip ATmega328P mikrodenetleyicisine dayanan ve Arduino.cc tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir mikro denetleyici arduino kart türüdür.

Arduino’nun çalışması için gereken güç (power) direkt olarak bir bilgisayardan usb kablo aracılığıyla gelebileceği gibi, prizden de güç alabilir.

Arduino için tavisiye edilen güç kaynağı; 20 volttan daha büyük bir güç kaynağıdır. Çoğu Arduino modeli için önerilen voltaj 6 ila 12 Volt arasındadır.

 • Pins (5 V, 3.3 V, GND, Analog, dijital, PWM, AREF)

Arduino da, bir devre oluşturmak için telleri bağladığınız yerlere pins adı verilir. (Breadboard ve bazı tellerle içerir.) Genellikle sadece bir kabloyu tahtaya takmanıza izin veren siyah plastik ‘başlıklara’ sahiptirler. Arduino, her biri tahtada etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan birkaç farklı pim çeşidine sahiptir.

Arduino’da yer alan pinler şu şekildedir:

 • GND:

Arduino’da her zaman birden fazla GND pini vardır ve bunlardan biri devreyi toprağa bağlamak için kullanılabilir.

 • 5 V (4) &3.3 V:

5 V pin malzemeleri 5 volt güç ve 3.3 V pin malzemeleri 3.3 volt güç sağlayan bölümdür.

 • Analog Pimler:

“Analog” altındaki pimlerin yüzeyine karşılık gelirler ve bu sayede analog sinyalleri (örneğin sıcaklık veya ışık) algılayabilirler. Bunu yapmak için, 0 ile 5 volt arasında dalgalanan bir çalışma voltajı segmentine sahiptirler. Sonuç olarak, analog pimler, bir analog sensörden gelen sinyali okuyabilen ve görüntülenebilen sayısal bir değere dönüştürebilen pimlerdir.

 • Dijital:

Analog pimleri dışında, dijital pimlerde vardır. Bu iğneler hem dijital giriş için kullanılabilir (bir düğmeye basıldığında söylüyorum gibi) ve dijital çıkış (Bir LED güç gibi).

 • PWM:

Bazı dijital pimlerin yanındaki telde fark etmiş olabilirsiniz. Bu pimler normal dijital pimler gibi davranır, ancak darbe genişliği modülasyonu (PWM) adı verilen bir şey için de kullanılabilir. Bu pimleri analog çıkışı simüle edebilen (bir LED’in solması ve dışarı çıkması gibi) olarak düşünün.

 • AREF:

Analog referans anlamına gelir. Çoğu zaman bu iğneyi yalnız bırakabilirsiniz. Bazen analog giriş pimleri için üst sınır olarak harici bir referans voltajı (0 ila 5 volt arasında) ayarlamak için kullanılır.

 • Sıfırla Düğmesi:

Her cihazda olduğu gibi Arduino’da da, cihazı fabrika ayarlarına çevirebilecek bir reset düşmesi vardır. Resetleme işlemi yapılırsa, Arduino’ya yüklenen ilk kodlamayı başlatacaktır. Resetleme işlemi donanımsal sorunlaru çözmez, yazılımsal kısımdaki problemleri giderebilir.

 • Güç LED göstergesi:

Gücü gösteren led göstergesi, devre kartınızdaki “UNO” kelimesinin hemen altında, ‘ON’ (11) kelimesiyle yer alır. Bu led ışığına bakarak Arduino uno’nun bir güce takılı olup olmadığını anlayabilirsiniz

 • TX RX LED’ler:

TX iletimi için kısa, seri iletişimden sorumlu pimleri belirtmek kullanılır. Arduino Uno’da TX ve RX’İN göründüğü iki yer var bir kez dijital pimler 0 ve 1 ve TX ve RX gösterge LED’lerinin yanında ikinci kez. Bu LED’ler, arduino’muz veri aldığında veya ilettiğinde bize bazı güzel görsel göstergeler verecektir.

 • Ana IC:

ANA IC’e, arduino’nun beynidir. ARDUİNO yazılımından yeni bir program yüklemeden önce IC tipini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler genellikle Ic’nin üst tarafında yazılı olarak bulunabilirsiniz.

 • Voltaj Regülatörü:

Voltaj regülatörü, arduino kartına izin verilen voltaj miktarını kontrol eder. Bunu bir tür bekçi olarak düşünün; devreye zarar verebilecek ekstra bir voltajı geri çevirecektir. Tabii ki, sınırları vardır, bu yüzden arduino’yu 20 volttan daha büyük bir şeye bağlamayın.

Arduino Çeşitleri

1.     Arduino Uno (R3)

Arduino uno nedir? Sorusu Arduino ono R3 panosunu tanımak isteyenler en çok sorduğu sorulardan biridir. Arduino uno, Arduino için mükemmel bir seçimdir. 14 dijital giriş/çıkış pimleri vardır: analog girişler, bir USB bağlantısı, bir güç jack, bir sıfırlama düğmesinden oluşur.

2.     LilyPad Arduino

LilyPadLeahBuechley tarafından geliştirilen bu Arduino çeşidi tasarlanmış bir giyilebilir e-tekstil teknolojisidir. İletken iplik ile giyim içine dikilmiş olup izin vermek için büyük bağlantı yastıkları ve düz bir sırt ile tasarlanmıştır. Yıkanabilir olarak da üretilmiştir.

3.     RedBoard

Birçok arduino çeşidi var, bu yüzden; her zaman en basit, en istikrarlı olanı arıyoruz.

RedBoard arduino IDE kullanarak bir USB Mini-B kablosu üzerinden programlanabilir. Güvenlik ayarlarınızı değiştirmek zorunda kalmadan Windows 8 üzerinde çalışacaktır. Kullandığımız USB / FTDI çipi nedeniyle daha kararlı, ayrıca arka tarafta tamamen düz, projelerinize gömmeyi kolaylaştırıyor.

4.     Arduino Mega (R3)

Arduino uno nedir? Tanımış ve özelliklerinden de bahsetmiştik. Arduino Mega, Arduino uno’nun abisidir diyebiliriz. Çok sayıda pim, bu kartı bir grup dijital giriş veya çıkış gerektiren projeler için çok kullanışlı hale getirir.

5.     Arduino Leonardo

Mikrodenetleyici kullanan ilk geliştirme kartıdır. Daha ucuz ve daha kolay bir kullanıma sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here