Arduino nedir

Arduino Nedir? Sorusunu elektroniğe meraklı olan kişilerin araştırdığı bir konu. Arduino ne demek? Kısaca bahsedelim. Sonrasında arduino ile neler yapılabilir? Arduino ne iş yarar? Gibi konularla detaylara ineceğiz.

Arduino, kullanımı oldukça basit donanımsal ve yazılıma dayanan açık kaynaklı olan elektronik devre kartıdır.

Arduino ide nedir? Sorusu da, Arduino nedir? Tanımından sonra detaylarına gireceğimiz bir başka konudur. Arduino IDE’de,  programlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran basitleştirilmiş bir C++ sürümü kullanır.

Tüm Arduino panoları tamamen açık kaynaklıdır, kullanıcıları bağımsız olarak inşa etmeleri ve sonunda onları özel ihtiyaçlarına uyarlamaları için güçlendirir. Yazılım da açık kaynaklıdır ve dünya çapındaki kullanıcıların katkılarıyla artmaktadır.

Arduino Elektronik ve programlama bir arka plan olmadan öğrencilere yönelik hızlı prototipleme için kolay bir araç olarak Ivrea etkileşim tasarım Enstitüsü’nde doğdu.

Arduino Ne İşe Yarar?

Arduino nedir kısaca bahsettik. Arduino hem fiziksel programlanabilir devre kartı (genellikle bir Mikro denetleyici olarak adlandırılır) hem de bilgisayarınızda çalışan bir yazılım parçası veya IDE ( Entegre geliştirme ortamı ), bilgisayar kodunu fiziksel karta yazmak ve yüklemek için kullanılır.

Öğretmenler ve öğrenciler, düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak, kimya ve fizik ilkelerini kanıtlamak veya programlama ve robotik ile başlamak için kullanırlar.

Tasarımcılar ve mimarlar interaktif prototip inşaları için, müzisyenler ve sanatçılar yeni müzik aletlerini denemek için, üreticileri ise proje oluşturmak için kullanırlar.

Arduino ide nedir? Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemlerinde çalışan basit ve anlaşılır programlama ortamıdır.

Arduino Yazılım Nasıl Yüklenir?

Arduino platformu, elektroniğe yeni başlayan insanlar için iyi bir nedenden dolayı oldukça popüler hale geldi. En önceki programlanabilir devre kartlarından farklı olarak, arduino, tahtaya yeni kod yüklemek için ayrı bir donanım parçasına (programcı olarak adlandırılır) ihtiyaç duymaz sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz.

Arduino Kısımları

Arduino birçok kısımdan oluşur. Arduino nedir ne işe yarar sorularına yanıt bulduktan sonra, arduino ile neler yapılabilir öğrenmemiz için arduinonun kısımlarını da tanımamızda fayda var.

 • Güç ( Power )

Her Arduino çalışmak için bir güç kaynağına ihtiyaç duyar. Bağlı olması için bir yola ihtiyacı var. Arduino uno nedir? Arduino Uno, Microchip ATmega328P mikrodenetleyicisine dayanan ve Arduino.cc tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir mikro denetleyici arduino kart türüdür.

Arduino’nun çalışması için gereken güç ( power ) direkt olarak bir bilgisayardan usb kablo aracılığıyla gelebileceği gibi, prizden de güç alabilir.

Arduino için tavisiye edilen güç kaynağı; 20 volttan daha büyük bir güç kaynağıdır. Çoğu Arduino modeli için önerilen voltaj 6 ila 12 Volt arasındadır.

 • Pins (5 V, 3.3 V, GND, Analog, dijital, PWM, AREF)

Arduino da, bir devre oluşturmak için telleri bağladığınız yerlere pins adı verilir. ( Breadboard ve bazı tellerle içerir. ) Genellikle sadece bir kabloyu tahtaya takmanıza izin veren siyah plastik ‘başlıklara’ sahiptirler. Arduino, her biri tahtada etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan birkaç farklı pim çeşidine sahiptir.

Arduino’da yer alan pinler şu şekildedir:

 • GND: Herhangi bir devreyi topraklamak için kullanılabilir.
 • 5 V (4) &3.3 V:: 5 V pin malzemeleri 5 volt güç ve 3.3 V pin malzemeleri 3.3 volt güç sağlayan bölümdür.
 • Analog: “Analog In” etiketinin altındaki pimlerin alanı (Uno üzerinde A0’dan A5’e kadar) Pimlerdeki Analoglardır. Bu pimler sinyali bir analog sensörden (sıcaklık sensörü gibi) okuyabilir ve okuyabileceğimiz dijital bir değere dönüştürebilir.
 • Dijital: Analog pimleri dışında, dijital pimlerde vardır. Bu iğneler hem dijital giriş için kullanılabilir (bir düğmeye basıldığında söylüyorum gibi) ve dijital çıkış (Bir LED güç gibi).
 • PWM: Bazı dijital pimlerin yanındaki telde fark etmiş olabilirsiniz. Bu pimler normal dijital pimler gibi davranır, ancak darbe genişliği modülasyonu (PWM) adı verilen bir şey için de kullanılabilir. Bu pimleri analog çıkışı simüle edebilen (bir LED’in solması ve dışarı çıkması gibi) olarak düşünün.
 • AREF: Analog referans anlamına gelir. Çoğu zaman bu iğneyi yalnız bırakabilirsiniz. Bazen analog giriş pimleri için üst sınır olarak harici bir referans voltajı (0 ila 5 volt arasında) ayarlamak için kullanılır.
 • Sıfırla Düğmesi: Her cihazda olduğu gibi Arduino’da da, cihazı fabrika ayarlarına çevirebilecek bir reset düşmesi vardır. Resetleme işlemi yapılırsa, Arduino’ya yüklenen ilk kodlamayı başlatacaktır. Resetleme işlemi donanımsal sorunlaru çözmez, yazılımsal kısımdaki problemleri giderebilir.
 • Güç LED göstergesi:  Gücü gösteren led göstergesi, devre kartınızdaki “UNO ” kelimesinin hemen altında, ‘ON’ (11) kelimesiyle yer alır. Bu led ışığına bakarak Arduino uno’nun bir güce takılı olup olmadığını anlayabilirsiniz
 • TX RX LED’ler: TX iletimi için kısa, seri iletişimden sorumlu pimleri belirtmek kullanılır. Arduino Uno’da TX ve RX’İN göründüğü iki yer var bir kez dijital pimler 0 ve 1 ve TX ve RX gösterge LED’lerinin yanında ikinci kez. Bu LED’ler, arduino’muz veri aldığında veya ilettiğinde bize bazı güzel görsel göstergeler verecektir.
 • Ana IC: ANA IC’e,  arduino’nun beynidir. ARDUİNO yazılımından yeni bir program yüklemeden önce IC tipini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler genellikle Ic’nin üst tarafında yazılı olarak bulunabilirsiniz.
 • Voltaj Regülatörü: Voltaj regülatörü, arduino kartına izin verilen voltaj miktarını kontrol eder. Bunu bir tür bekçi olarak düşünün; devreye zarar verebilecek ekstra bir voltajı geri çevirecektir. Tabii ki, sınırları vardır, bu yüzden arduino’yu 20 volttan daha büyük bir şeye bağlamayın.

Arduino Pano Çeşitleri

Arduino nedir? Arduino uno nedir? Kısaca bahsedip, arduino ne işe yarar? Bahsetmiş olduk. Bir de her biri, birbirinden farklı özelliklere sahip farklı arduino panolarını inceleyelim.

 1. Arduino Uno (R3)

Arduino uno nedir? Sorusu Arduino ono R3 panosunu tanımak isteyenler en çok sorduğu sorulardan biridir. Arduino uno, Arduino için mükemmel bir seçimdir. 14 dijital giriş/çıkış pimleri vardır: analog girişler, bir USB bağlantısı, bir güç jack, bir sıfırlama düğmesinden oluşur.

 1. LilyPad Arduino

LilyPadLeahBuechley tarafından geliştirilen bu Arduino çeşidi tasarlanmış bir giyilebilir e-tekstil teknolojisidir. İletken iplik ile giyim içine dikilmiş olup izin vermek için büyük bağlantı yastıkları ve düz bir sırt ile tasarlanmıştır. Yıkanabilir olarak da üretilmiştir.

 1. RedBoard

Birçok arduino çeşidi var, bu yüzden; her zaman en basit, en istikrarlı olanı arıyoruz.

RedBoard arduino IDE kullanarak bir USB Mini-B kablosu üzerinden programlanabilir. Güvenlik ayarlarınızı değiştirmek zorunda kalmadan Windows 8 üzerinde çalışacaktır. Kullandığımız USB / FTDI çipi nedeniyle daha kararlı, ayrıca arka tarafta tamamen düz, projelerinize gömmeyi kolaylaştırıyor.

 1. Arduino Mega (R3)

Arduino uno nedir? Tanımış ve özelliklerinden de bahsetmiştik. Arduino Mega, Arduino uno’nun abisidir diyebiliriz. Çok sayıda pim, bu kartı bir grup dijital giriş veya çıkış gerektiren projeler için çok kullanışlı hale getirir.

 1. Arduino Leonardo

Mikrodenetleyici kullanan ilk geliştirme kartıdır. Daha ucuz ve daha kolay bir kullanıma sahiptir.

Arduino İle Neler Yapılabilir?

Arduino nedir? Arduino uno nedir? Arduino ne işe yarar? Gibi birçok başlık altında Arduino’yu detaylıca tanıdık. Bu kadar çok özelliğe sahip olan arduino ile neler yapılabilir? Bahsedelim.

Arduino’nun parçalarında tanıdığımız analog ve dijital pinler sayesinde gelen sinyalleri karta aktarmak mümkün. Bu etkileşim ile birçok sektörde ister hobi ister profesyonel olarak Ardino’nunuzu geliştirebilirsiniz. Arduino ile neler yapılabiliriz? Sorusuna yanıt olarak ise; çeşitli robotlar ve elektronik sistemler tasarlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Kısacası Arduino ile neler yapabiliriz? Robot, drone, otomasyon sistemleri, akıllı ev sistemleri, uzaktan kumandalı araçlar, giyilebilir teknoloji projeleri ve sayısız birçok proje yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Dip not olarak şunu da belirtmeliyiz ki: iyi bir Arduino kartına sahip olmanız çok şey yapabilmeniz anlamına gelmez. Sahip olduğunuz Arduino’nun tüm özelliklerini bilerek, ona en uygun olan yazılımı seçerek Arduino’nunuzdan tam fayda sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here