Arduino Uno ve Raspberry Pi Arasındaki En İyi 10 Fark

Arduino ve Raspberry Pi arasındaki temel fark, Arduino’nun mikrodenetleyici geliştirme kartı olması, ahududu pi ise Linux işletim sistemine dayalı genel amaçlı bir bilgisayardır.

Arduino veya Raspberry Pi’nin seçimi geliştirilecek projeye bağlıdır. Bu makalede en yaygın Arduino Uno ve Raspberry Pi Arasındaki En İyi 10 Fark tartışılmaktadır. Genel olarak, Arduino ile karşılaştırıldığında, ilk dikkat çeken nokta Raspberry pi’nin  daha düşük güç tüketimi ve daha yüksek hıza sahip olmasıdır. Gelelim sizler için hazırladığımız Arduino Uno ve Raspberry Pi arasındaki farkları öğrenmeye

1 . Arduino mikro denetleyici tabanlı bir bilgi işlem kartıdır, Raspberry Pi ise mikroişlemci tabanlı tek kartlı bir bilgisayardır.

2 . Arduino bir görevi yerine getirebilirken, Raspberry Pi çoklu görevi yerine getirecek bir mini bilgisayar gibidir.

3 . Raspberry Pi’de video çıkışı, USB bağlantı noktaları, ağ bağlantısı, işletim sistemi ve dahili ses çıkışı bulunurken Arduino kartında bunlar yoktur.

4 . Raspberry Pi Linux, Windows gibi işletim sistemlerinde çalışıyor, Arduino ise sizin veya başka birinin yazdığı derlenmiş koddan gelen talimatlar anlamına gelen firmware üzerinden çalışıyor.

5 . Raspberry Pi kullanım alanları, nesne algılama, yüz tanıma vb. gibi bilgisayar görüşü sağlayan cihazlarla çalışmak istiyorsanız, C ++, Python veya Java için mevcut kütüphaneler olduğu için Raspberry Pi’yi kullanabilirsiniz. Arduino, LED kontrolörleri, robot kontrolörleri, termostatlar gibi gerçek zamanlı uygulamalar için uygundur.

6 . Arduino’daki bellek boyutu kodu saklamak için 0.002 MB , Raspberry Pi’deki bellek boyutu ise kodu saklamak için 512 MB’dir. Bu modellere göre farklılık göstermektedir.

7 . Arduino’ya giriş voltajı 7 ila 12 volt iken, Raspberry Pi 5 volt’a giriş voltajı.

8 . Raspberry Pi, Arduino’dan 40 kat daha hızlıdır.

9 . Arduino, Raspberry Pi’den daha ucuzdur. Arduino’nun maliyeti 30 TL başlarken, Raspberry Pi’nin maliyeti 130 TL’den başlar.

10 . Arduino ile programlama, Raspberry Pi ile programlama ile karşılaştırıldığında oldukça basit yapıya sahiptir.

Sizlere bugünkü yazımızda Arduino ile Raspberry Pi arasındaki en büyük 10 fark ne olduğundan bahsettik. Raspberry Pi modelleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz elektrikde.com/raspberry-pi-modelleri-inceleme/ Yazımı okuyarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Umarım seçerken hangi kartı seçeceğinize karar vermede size yardımcı olabilmişizdir.

Sizlerde Arduino Uno ve Raspberry Pi arasındaki farklara katkıda bulunmak isterseniz yorum yazarak yazımıza katkı sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here