üç fazlı asemkron motorun parçaları

A.C Elektrik motorları otomasyon sistemlerinde çok önemli bir araçtır.  Endüstri’de İndüksiyon Asenkron motor olarak bilinen çoğu uygulamada diğer motorlara göre daha ucuz, daha sağlam ve bakımı daha kolay olduğundan dolayı. kullanımda  en çok  tercih edilen elektrik motorudur .

Motor; elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren bir elektrik makinası olarakta tanımlayabiliriz. Asenkron makineleri senkron makinelerden ayıran en büyük özellik, dönme hızının sabit olmayışıdır. Büyük güçteki Asenkron motorlar genellikle 380 volt  şebekeye sahip tesislerde kullanılmaktadır. Asenkron motorlar faz sayısına göre iki çeşittir. Küçük güçteki   3 fazlı asenkron motoru tek fazda çalıştırmak için dışardan kondansatör yardımı ile tek fazlı ( 220 v ) şebekeler de  çalıştırılabilmektedir.

ASENKRON MOTORUN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Asenkron motor Alternatif akım ile beslendiği anda statorun içinde bulunan  sarılı iletkenlerde döner  bir manyetik alan meydana gelir. Oluşan bu alana senkron hız alanı denir.  Senkron hız asenkron motorlarda rotor, stator alanın dan  daha az dönmektedir. Motorun dönmesi için Rotor sargıları kısa devre edilmiş olan  iletkenlerden akım geçer ve statorda oluşan manyetik alan tarafından kuvvet meydana gelir ve rotor döner.

ASENKRON MOTORUN  PARÇALARI

Asenkron motor stator ve rotor olarak 2 ana parçadan  ve  gövde, yataklar, Rotor mili, kapaklar ve pervane den  oluşmaktadır.  Stator İnce silisyumlu sacların bir birleriyle sıkıştırılmasıyla  yapılan motorun sabit ( hareketsiz ) kısmıdır.   Rotor ise motorun manyetik alan ile dönen kısmıdır. Asenkron motorun ana parçaları sincap kafes rotoru ve statordur.

ASENKRON MOTORUN AVANTAJLARI

– Çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar sağlam ve güvenilirler dir.
-Sürücüler ( driver, hız kontrol cihazı ) ile devir sayıları ( motorun hızı ) rahatlıkla istenilen devir sayısına kadar değiştirilebilir.
-Çalışma esnasında ark meydana gelmez ve rahatlıkla patlayıcı ortamlar da rahatça  kullanılabilinir.
-Tek fazlı ve üç fazlı olarak iki şebeke gerilimine ve farklı güçlerde ( Hp, kW ) üretilirler
-Momentleri yüksektir

ASENKRON MOTORLARIN KULLANIM ALANLARI

Fanlar ve üfleyiciler, kompresörler, kırıcılar, Asansör, Santrifüj pompalar, konveyör, vinçler

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here