atmosferdeki su buharı

Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, dalga enerjisi, hidroelektrik barajları, jeotermal enerji ve biyokütle kullanımda olan başlıca yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki ekip şimdi atmosferik su buharının gelecekte önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olabileceğini buldu. Araştırmacılar ortamdaki su buharının Bağıl nem oranı % 60’ı aştığında elektrik yükü üreten metallerin bir kombinasyonunu bularak er ya da geç olası bir yenilenebilir güç kaynağını çalıştırabileceğini tespit etti.

Su gerçekten özel bir moleküldür. Moleküler çarpışmalar boyunca, muhtemelen bir elektriksel oluşum bir molekülden diğerine geçirebilir. Sürtünme ile muhtemelen bir çeşit statik elektrik enerjisi oluşturabilir.

Sudan elektrik üretimi, doğal olarak meydana gelen bir fenomen olarak bilinir. Son çalışmalar, bazı metallerin neme maruz kaldığında kendiliğinden yük biriktirdiğini göstermiştir.

 

Bilim adamları, aşırı bağıl neme maruz kalan tamamen farklı iki metal arasındaki voltajı bulmak için bir laboratuvar deneyi gerçekleştirdiler. “Hava kuruduğunda aralarında voltaj olmadığını keşfettik,” diyor Prof. Value.

Araştırma ekibi elektriğin su molekülleri ve metal yüzey arasındaki etkileşimden kaynaklandığı gerçeğine odaklandı ve deneysel olarak bu yükü artıran parametreyi belirledi. Biri topraklanmış, birbirinden yalıtılmış iki farklı metalin kullanıldığı ve bağıl nem ve sıcaklık koşulları değiştirilirken potansiyel farkın ölçüldüğü bir deney gerçekleştirdiler. Prof. Value.  “Hava kuruduğunda aralarında voltaj olmadığını keşfettik,”

Kuru bir hava ortamında denen deneyde iki farklı metalin arasında potansiyel fark olmadı ve metaller yüksek bağıl nemden etkilenmedi. Bununla birlikte, çinko veya paslanmaz çelik kullanıldığında, bağıl nem oranı % 60’ı aştığında, bir yük elde ettiği ve kapasitörü 1V’luk bir voltajla şarj edebildiği bulunmuştur. Bu metalle bile, nem seviyesi % 60’ın altına düştüğünde voltaj kayboldu.

Diğer açık hava deneyleri, bu fenomenin doğal nem ortamlarında eşit derecede etkili olduğunu göstermiştir. % 60’ın üzerinde bağıl hava nemi, çoğu tropik ülkede günlük bir olaydır. Bu mekanizma ölçeklendirilebilirse, bağıl nemin yüksek olduğu bölgelerde ve zamanlarda düşük voltajlı bir güç kaynağı olarak kullanılabilir, bu da yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak pratik uygulanmasına yol açabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here