yerli otobüs AVENUE

Dünyanın her ülkesinde şehirler kalabalıklaşırken ve aynı zamanda ulaşım araçlarının çoğalmasıyla beraber hava kirliliğine yol açmaktadır. Bu kirliliği önlemek adına çevreci elektrikli araçlar önem kazanarak bir çok ülkelerde elektrikli araç sayılarında artışlar başlamıştır. Bir çok Avrupa ülkesinde mazotlu araçları gelecek yıllarda yasaklama çalışmaları sürdürülmektedir. Örneğin Fransa 2020 yılından itibaren şehirlere mazotlu araçların girişini yasaklayacağını duyurup hollanda ve Norveç ise 2025 yılından itibaren dizel araç satışları yapılmayacak.

Ülkemizde ise Temsa ve Aselsanın beraber ürettikleri yüzde yüz yerli olan elektrikli otobüs Avenue Ev Bilim, sanayi ve teknoloji bakanı Faruk Özlü sabancı center da düzenlenen Milli elektrikli otobüsümüz Avenue Ev in lansmanında duyurdu.

ELEKTRİKLİ OTOBÜS AVENUE EV İN ÖZELLİKLERİ

İlk dikkat çeken özellik lityum, titanat, batarya teknolojisi ile duraklarda oluşturulaçak şarj istasyonlarında yolcu alma sürelerinde 8 dakika gibi kısa sürede şarj olabilmesi sayesinde yolculara rahat ve kesintisiz ulaşım imkanı sağlayacaktır. Elektrikli çok fazlı motorlar sayesinde cevreye karbon vermemekle beraber sezsiz çalışma özelliği ile rahat yolculuk yapabilecek tüm mevsim şartları düşünülerek klimalar sayesinde kışın sıcak yazın serinleterek konforlu seyahat olanığı sunuyor. Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla beraber Avenue Ev de tüm teknolojilerden payını alarak otobüs içersinde wi-fi internet bağlantısına kadar düşünülmüştür.

Temsa avenue Ev 12 metre uzunluğa sahip yolcu taşıma kapasitesi olarak 35 oturan 54 ayakta ve 1 terkerlekli sandalyeli 90 yolcu almaktadır. Çevreci otobüs ün gücü 340 bg (350 kw) torku ise 2700 nm güç değerine sahip tek şarj da 50-70 km mesafe gidebiliyor. Aselsanın geliştirdiği Traction isimli çekiş sistemi sayesinde servis bakım süresi uzaltılarak verimli şekilde verimli şekilde yolcu taşımacılığı görevini gerçekleştriyor. Elektrikli Avenue Ev 2017 yılında caddelerde gözükmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here