Victorian Big Battery

Avustralya, Tesla’nın lityum iyon piller teknolojisini kullanarak dünyanın en büyük pillerinden birini, Victorian Big Battery Megapack projesiyle üretmeye hazırlanıyor. Futbol sahası büyüklüğündeki pil, sıcaklıkların rekor kırdığı Avustralya’da, hızla artan güç kullanımı için enerji taleplerini karşılamaya çalışan bu ülkede 300 megawatt’a kadar güç çıkışı ve 450 megawat’a saatlik depolama sağlayacak. Geçen yıl Aralık ayında Avustralya 121 Fahrenheit’i aşan sıcaklıklarla şimdiye kadarki en sıcak ve kurak yılını yaşadı.

Victorian Big Battery Megapack Projesi Nerede Kurulacak?

Victorian Big Battery Megapack isimli bu batarya, Avustralya’nın en kalabalık ikinci bölgesi olan Victoria eyaletinde kullanılması planlanıyor. Modernize edilmiş bu güç jeneratörüne ve depolama sistemine geçiş, son zamanlarda çok sayıda elektrik kesintisi yaşayan ve çok eski güç şebekelerine sahip olan bu ülkenin artan güç talebini karşılamak için oldukça kritik bir hamle olarak görülüyor.

Victoria eyaletinde güç beslemesini kömürle çalışan santraller karşılıyor. Fakat Avustralya hükümeti, kömürle çalışan bu eski tip santral sistemi yerine, artık yenilenebilir güç kaynağına dönüşüm sağlamayı planlıyor. Önümüzdeki on yıl içerisinde kömürle çalışan santrallerden yenilenebilir enerji olan bu güç kaynağına % 50 civarında bir dönüşüm sağlanarak, bölgenin enerji ihtiyacının büyük bir kısmını bu yeni teknoloji üzerinden elde etmeyi planlıyor.

Victoria’nın enerji, çevre ve iklim değişikliği bakanı Lily D’Ambrosio, ” Victoria bölgesi, kömürle çalışan santrallerden, yenilenebilir enerjiye geçiş için kararlı bir adım atıyor. Her zamankinden daha fazla yenilenebilir enerjinin kilidini açacak yeni teknolojileri önemsiyor ve bu yönde yatırım yapıyoruz ” dedi.

Victorian Big Battery Megapack Projesi Hangi Firma Tarafından Yapılacak?

Victorian Big Battery Megapack Projesini, Fransız şirketi Neoen SA ve Tesla üstlenecek. Neoen şirketi, Güney Avustralya’nın Orta Kuzey bölgesinde yer alan Hornsdale bölgesine daha önce 99 rüzgâr türbini içeren ve 315 megawatt’lık bir güç sağlayan tesisi inşa etmişti. Bu tesis, Dünyanın en büyük bataryası ünvanına sahipti. Victoria bölgesine kurulacak olan yeni güç tesisi ise Neoen’in, Hornsdale bölgesine kurduğu güç tesisinin üç katı büyüklüğünde olacak.

Avustralya’nın son zamanlarda, sık yaşadığı kesintiler nedeniyle artan güç ihtiyacı, yeni tesislerle daha istikrarlı bir enerji akışı sağlayacak. Bu tesisler sayesinde hem güç ihtiyacını bölgeler bazında başlatıp, ülke geneline yayarak, artan güç ihtiyacına kesin bir sağlanmış olacak hem de eski tip kömürle çalışan santral sistemi terk edilerek doğa dostu temiz bir hava oluşturulmuş olacak.

D’Ambrosio; ”  Özellikle yaz aylarının çok daha sıcak, uzun sürdüğünü biliyoruz. Yüksek sıcaklıkların uzun süre sürmesi termal jeneratörlerinde artan bir yüke neden oluyor.” dedi. ”  Güvenlik ve uygun fiyatlı güç; yeni kuracağımız bu yenilenebilir teknoloji sayesinde mümkün olacaktır. Bu planımızın en önemli parçası.” dedi.

Victorian Big Battery Megapack Projesinin Maliyeti Ne Kadar?

Pilin bir saat boyunca yarım milyon eve enerji güç sağlama kapasitesine sahip olması bekleniyor. Devlet, elektrik şebekesi için Neoen firmasına, 84 milyon dolar para ödeyecek.

Proje, rüzgâr çiftlikleri ve güneş enerjisi tesisleriyle aynı kısımda bulunan bir bölgede ideal bir konuma kurulması planlanıyor. Elektrik şebekesi, sürekli bilgisayar analizleri yaparak, hangi bölgelerin ek güce ihtiyaç duyduğunu, ne kadar bir güç gerekli olduğunu ve bunu ne zaman sağlayacağını belirleyecek.

Tesla Başkanı Robyn Denholm, ” Bu projeyi gören Dünya’nın dört bir yanındaki enerji operatörü, fosil yakıtlı türbinleri yenilemek yerine, yeni teknoloji bu ürün sayesinde enerjiyi depolayarak, yenilenebilir enerjiden yararlanmak istiyorlar. Ayrıca, projenin başarısı sayesinde, dünyanın her yerindeki ülkelerin bu teknolojiyi tercih etmeye başlayacağını ve büyük ölçekli pil depolama tesisleriyle daha yakından ilgilenmeleri için ilham verecektir “ dedi.

Tesla Başkanı Robyn Denholm, bu sözlerine ek olarak “ İnsanlar Tesla’yı sadece otomobil üreten ve daha muhteşem otomobiller üretmek için çalışan bir firma olarak düşünüyor. Ancak şirket olarak asıl misyonumuz, dünyanın yenilenebilir enerjiye geçişini hızlandırmak. ” dedi.

Victorian Big Battery Megapack fabrikasının önümüzdeki yaz açılması bekleniyor.

Kaynak: https://techxplore.com/news/2020-11-australia-giant-megawatt-battery.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here